Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architektura i sztuka baroku Prezentacja dla klasy II LO Anna Śliwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architektura i sztuka baroku Prezentacja dla klasy II LO Anna Śliwa."— Zapis prezentacji:

1 Architektura i sztuka baroku Prezentacja dla klasy II LO Anna Śliwa

2 Architektura i sztuka baroku Dzięki tej prezentacji poznasz cechy architektury i sztuki baroku. Wykonuj polecenia zapisane na slajdach, pomogą Ci one sporządzić notatkę na temat poruszony w prezentacji. Pamiętaj, że powinny się w niej znaleźć przynajmniej 3 zabytki architektury barokowej i 3 nazwiska twórców oraz tytuły ich dzieł.

3 Architektura i sztuka baroku Za początek baroku w architekturze uważa się rzymski kościół Il Gesu, zaprojektowany przez Giacomo da Vignola i Giacomo della Porta. Przyjrzyj się zdjęciu obok i spróbuj wypisać cechy tej budowli.

4 Architektura i sztuka baroku Także wnętrze kościoła posiada wiele charakterystycznych cech. Spróbuj je znaleźć.

5 Architektura i sztuka baroku W stylu barokowym została też wykończona przez Gianlorenzo Berniniego Bazylika Świętego Piotra.

6 Architektura i sztuka baroku Barokowi architekci coraz częściej projektowali pałace i luksusowe rezydencje. Jednym z najbardziej znanych barokowych pałaców autorstwa Louisa le Vau i Joulesa Hardina-Mansarta jest pałac w Wersalu.

7 Architektura i sztuka baroku W architekturze wielkiego znaczenia nabrał nie tylko sam budynek, ale także jego otoczenie, na przykład wielkie ogrody.

8 Architektura i sztuka baroku Budowle sakralne według wskazań soboru trydenckiego miały olśniewać wiernych swoim przepychem i przekazywać treści biblijne. Stąd pojawiło się malarstwo iluzjonistyczne, dzięki któremu sklepienie kościoła mogło wydawać się niebem. Obok malowidło Pietro da Cortona

9 Architektura i sztuka baroku Andrea Pozzo, Tryumf świętego Ignacego Loyoli Baciccio (G. B. Gaulli), Tryumf Imienia Jezusa

10 Architektura i sztuka baroku Barok to także rozkwit malarstwa sztalugowego. Tworzyli wtedy tak wielcy mistrzowie, jak Caravaggio, Rubens czy Rembrandt. Oglądając kolejne slajdy, zwróć uwagę na charakterystyczne cechy stylu mistrzów oraz wypisz przynajmniej po jednym tytule dzieła każdego z nich.

11 Architektura i sztuka baroku W malarstwie Caravaggia dominują sceny biblijne. Na zdjęciach: Kolacja w Emmaus i Złożenie do grobu

12 Architektura i sztuka baroku  Najpopularniejszym dziełem Rubensa są Trzy gracje.  Zwróć uwagę na charakterystyczny styl tego artysty.

13 Architektura i sztuka baroku Rembrandt malował sceny z życia mieszczan. Powyżej: Lekcja anatomii doktora Tulpa i Straż nocna

14 Architektura i sztuka baroku W baroku swój rozkwit przeżywała rzeźba. Jakie widzisz jej cechy charakterystyczne? Jednym z najlepszych przykładów barokowej rzeźby jest Ekstaza świętej Teresy Berniniego.

15 Architektura i sztuka baroku Bibliografia: www.wikipedia.pl Źródła ilustracji: Wikimedia Commons - wolne zasoby internetowe: http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page Strona internetowa: www.castles-france.net

16 Architektura i sztuka baroku Prezentacja przygotowana dla:


Pobierz ppt "Architektura i sztuka baroku Prezentacja dla klasy II LO Anna Śliwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google