Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Migoczące płótna- impresjonizm

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Migoczące płótna- impresjonizm"— Zapis prezentacji:

1 Migoczące płótna- impresjonizm

2 IMPRESJONIZM z fr."impression„ - nurt w sztuce ,który został
zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w ostatniej ćwierci XIX wieku. Nazwa kierunku została ironicznie nadana przez krytyka sztuki Louisa Leroya i pochodzi od tytułu obrazu Claude'a Moneta ,,Impresja, wschód słońca”. Najbardziej charakterystyczną cechą malarstwa i rzeźby impresjonistycznej było dążenie do oddania zmysłowych, subiektywnych wrażeń (impresji) artysty.

3 Twórcy impresjonizmu:
Claude Monet Edouard Manet August Renoir Edgar Degas Camille Pissarro

4 CLAUDE MONET (1840-1927) był francuskim malarzem, jednym z czołowych
Przedstawicieli impresjonizmu. W swoich pejzażach, scenach rodzajowych oraz portretach szczególną rolę przywiązywał do ukazania ulotnego stanu światła. ,,Nenufary” ,,Kobieta z parasolką” ,,Stóg siana w słońcu”

5 ,,Śniadanie na trawie” – kompozycja wywołała skandal
EDOUARD MANET (1832 – 1883) zyskał miano Ojca sztuki nowoczesnej dzięki nowatorskim rozwiązaniom, które łączył z klasycznymi formami malarskimi. ,,Śniadanie na trawie” – kompozycja wywołała skandal ,,Balkon” ,,Olimpia”

6 AUGUST RENOIR (1841 – 1919) jeden z najwybitniejszych przedstawicieli
impresjonizmu, współorganizator pierwszej wystawy impresjonistów w atelier Nadara w 1874 r. Portret aktorki Jeanne Samary ,,Most w Chatou” ,,La grenouillere”

7 EDGAR DEGAS (1834 – 1917) jest uważany za jednego z impresjonistów, chociaż odrzucił to pojęcie i wolał się nazywać realistą. Szczególnie zainspirowany tańcem .Jego prace są mistrzowskie w opisie ruchu, podobnie jak tematy związane z wyścigami i kobiece akty. ,,Dancer 2” ,,Kobieta po kąpieli” ,,Baletnica”

8 CAMILLE PISSARO ojciec impresjonizmu
CAMILLE PISSARO ojciec impresjonizmu. Najstarszy i najaktywniejszy z malarzy reprezentujących nurt impresjonistyczny. Skupiał się głównie na pejzażach i scenkach rodzajowych, a w późniejszych latach życia skłaniał się ku obrazom Paryża i żyjących w nim ludzi. ,,Hyde Park” ,,Boulevard Montmartre spring rain”

9 Najbardziej znani polscy impresjoniści to:
Olga Boznańska Józef Pankiewicz Władysław Podkowiński Aleksander Gierymski Leon Wyczółkowski

10 Olga Boznańska (1865-1940) malowała głownie portrety
Olga Boznańska ( ) malowała głownie portrety. Znana była również z malowania widoków z okna swej pracowni. ,,Dziewczynka z chryzantemami” ,,Dziewczynka z koszem jagód w ogrodzie”

11 Józef Pankiewicz ( ) – w jego twórczości odnajdujemy nie tylko impresjonizm, lecz także symbolizm. Chętnie malował tak zwaną martwa naturę. ,,Dziewczynka w czerwonej sukience” ,,Port w Concarneau, 1908”

12 Władysław Podkowiński (1866 – 1895) – uczeń Wojciecha Gersona, uchodził za skandalistę. Jego najsłynniejszym dziełem jest sławny „Szał uniesień”. ,,Szał uniesień” ,,Jezioro w parku”

13 Leon Wyczółkowski podejmował plenerowe studia światła i koloru (portrety, pejzaże,
sceny rodzajowe w pejzażu). Malował głównie pastelami i akwarelą pejzaże, martwe natury i kwiaty, odznaczające się intensywnym kolorytem, oraz liczne portrety. ,,Orka na Ukrainie” ,,Rybacy brodzący”

14 Prezentację wykonała: Anna Langier
ŹRÓDŁA:


Pobierz ppt "Migoczące płótna- impresjonizm"

Podobne prezentacje


Reklamy Google