Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Michał Rogala Przyjaciele Lasu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Michał Rogala Przyjaciele Lasu."— Zapis prezentacji:

1 Michał Rogala Przyjaciele Lasu

2 Przyjaciele lasu Przyjaciółmi lasu są przede wszystkim zwierzęta, które go zamieszkują. One najbardziej szanują las, ponieważ jest ich domem w którym mieszkają od urodzenia do śmierci. Las je żywi, chroni i daje poczucie bezpieczeństwa.

3 Grzyby Rozkładają martwe organizmy, dzięki czemu produkują niezbędną do życia energię. Często porastają martwe zwierzęta lub rośliny, przez co przyczyniają się do oczyszczenia lasu z martwych szczątek.

4 Gryzonie To myszy i ich krewniacy, ponieważ posiadają silne szczęki mogą żywić się twardymi nasionami. Wiewiórki przez cały rok jedzą orzechy, by zapewnić sobie zapasy pokarmu na zimę chowają je w ziemi, a później o nich zapominają. Z ukrytych orzechów często wyrastają drzewa.

5 Mięsożercy Żywią się innymi zwierzętami, najczęściej roślinożernymi. Niektórzy uważają że nie są potrzebne, ale do prawidłowego funkcjonowania lasu, są niezbędne, gdyż usuwają ze stad stare lub chore zwierzęta.

6 Owady Zapylają rośliny i oczyszczają ziemię z niepotrzebnych szczątek organicznych. Są niezrównaną pomocą dla rolników i ogrodników. Choć nikt nie lubi much i komarów gdyby je wszystkie zabić została by zachwiana równowaga w przyrodzie, wyginęła by część żab i ptaków (np. jaskółek), a co za tym idzie, zginęły by niektóre zwierzęta żywiące się żabami, ptakami itd..

7 Ptaki Grupa zwierząt żyjąca w lesie, która żywi się najczęściej mniejszymi ptakami, ssakami, lub ziarnami. Są potrzebne dlatego, że bez nich np. rozsypane nasiona mogły by zgnić. Ale po wydaleniu zjedzonego i niestrawionego nasiona przez ptaki, nasiono z nawozem naturalnym urośnie szybciej.

8 Ekolodzy Są „Eko”, dbają o przyrodę bardziej od innych, ponieważ w ekologii odkryli sens życia. Starają się zrozumieć funkcjonowanie przyrody i nauczyć innych szacunku roślin i zwierząt.

9 Harcerze Szósty punkt prawa harcerskiego mówi, że „Harcerz szanuje przyrodę i stara się ją poznać”. Harcerze starają się więc żyć w zgodzie z przyrodą, latem sadzą drzewa a zimą dokarmiają zwierzęta. Prawdziwy harcerz nigdy nie niszczy przyrody!

10 Przyjacielem lasu może być każdy człowiek, trzeba tylko przestrzegać odpowiednich zasad: - Nie hałasować; - Nie śmiecić; - Nie płoszyć zwierząt; - Zasada najważniejsza : zachwycać się pięknem lasu i jego mieszkańców;


Pobierz ppt "Michał Rogala Przyjaciele Lasu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google