Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr 3 w Jarocinie. K ILKA SŁÓW O S AMORZĄDZIE T ERYTORIALNYM... Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr 3 w Jarocinie. K ILKA SŁÓW O S AMORZĄDZIE T ERYTORIALNYM... Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub."— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr 3 w Jarocinie

2 K ILKA SŁÓW O S AMORZĄDZIE T ERYTORIALNYM... Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę. Od 1 stycznia 1999 r. obowiązuje w Polsce trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego: samorząd gminny samorząd powiatowy samorząd województwa

3 U STAWA O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM Ustawa ta pochodzi z dnia 8 marca 1990 roku i zawiera min. : przepisy ogólne, działania i zadania samorządu, jakie powinny być władze samorządu, informacje o gospodarce finansowej.

4 W YBORY SAMORZĄDOWE W 1990 ROKU Jednym z samorządów w naszym Państwie był samorząd terytorialny na Ziemi Jarocińskiej. Do wyborów zgłosiły się takie partie jak: PSL, Solidarność i Lewica. o W przeciągu ostatnich 20 lat w Jarocinie sprawowało władze czterech burmistrzów : Marek Przymusiński,Paweł Jachowski, Marian Michalak i Adam Pawlicki. (źródło – archiwum prywatne ) Pierwsze wybory samorządowe odbyły się 27 maja 1990r. Zarządzone przez Prezesa Rady Ministrów.

5 P IERWSZYM BURMISTRZEM J AROCINA ZOSTAŁ P AN M AREK P RZYMUSIŃSKI, Z KTÓRYM PRZEPROWADZILIŚMY PONIŻSZY WYWIAD : o Dzień dobry, czy mogłybyśmy przeprowadzić z Panem krótki wywiad na temat zmian jakie zaszły w naszym mieście przez ostatnie dwie dekady? -Tak, oczywiście.  Jak wyglądał Jarocin przed rokiem 1990? - Ulice były szare, a w sklepach były kolejki.  Z jakiego komitetu wyborczego startował pan do wyborów samorządowych? - Komitet Obywatelski,,Solidarność”.  Czy były plany rozbudowy miasta ? - Tak, jak najbardziej. Zaczęliśmy rozbudowę wodociągów oraz kanalizacji. Mieliśmy również plany modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. Rozprowadziliśmy gaz do większej części Jarocina. Ponadto w momencie rozpoczęcia pierwszej kadencji Samorządu w naszej Gminie były rozpoczęte duże inwestycje budowlano-montażowe tj.: Dom strażaka w Radlinie czy Dom Wiejski w Dąbrowie.  Czy uważa Pan, że wcześniej jakość dróg była lepsza niż teraz ? - Myślę, że tak ponieważ nie było tylu samochodów i ciężarówek, które są dużym obciążeniem dla dróg.  Dziękujemy Panu za poświęcenie nam swojego cennego czasu. Dowidzenia. - Cieszę się, że mogłem pomóc. Dowidzenia.

6 B YŁY BURMISTRZ J AROCINA M AREK P RZYMUSIŃSKI

7 KRÓTKIE WYWIADY Z MIESZKANKAMI JAROCINA Mieszkanka Jarocina, lat 74.  Jak zmieniła się estetyka miasta? -Przez dwie ostatnie dekady w naszym mieście zmieniło się bardzo dużo. Powstało wiele nowych budynków mieszkalnych, instytucji takich jak np. Centrum socjalne im. Jana Pawła II. Wybudowanych zostało dużo takich placówek jak przedszkola. Ratusz, szkoły i bloki zostały odnowione.  Czy z perspektywy dwudziestu lat zmieniła się jakość dróg w naszym mieście? -Tak. Uważam, że drogi są w o wiele lepszym stanie niż kiedyś. Dawniej były z kamienia, albo polne dróżki. Teraz na ulicach jest asfalt i mniej dziur niż kiedyś.  Czy uważa Pani, że sale komputerowe jakie zostały utworzone w bibliotekach to dobry, czy może zły pomysł? -Sądzę, że sale komputerowe w bibliotekach to bardzo dobry pomysł. Jest to również szansa znalezienia jakiś informacji dla dzieci z rodzin uboższych, których nie stać na własny komputer lub Internet.

8  Czy uważa Pani, że Jarocin wyglądał lepiej przed rokiem 1990 czy może teraz? -Oczywiście, że teraz. Kiedyś miasto było bardzo ponure i szare, teraz zostało wybudowanych wiele kolorowych bloków, które ubarwiają nasz krajobraz. Uważam, że infrastruktura naszego miasta zmieniła się bardzo i to na lepsze.  Czym według Pani Jarocin mógłby się poszczycić wśród innych miast? -Jarocin jest bardzo zadbanym i kulturalnym miastem. Uważam, że jego mieszkańcy bardzo dobrze w nim prosperują. Jarocin może się pochwalić wśród innych miast np. jarocińskim festiwalem, który co roku od wielu lat niezmiennie odbywa się w naszym mieście, a także w ostatnich dwóch dekadach w Jarocinie powstało dużo klubów, restauracji czy wiele innych miejsc gdzie można przyjemnie spędzić czas w miłym towarzystwie.  Dziękujemy Pani bardzo za udzielenie nam wywiadu.

9 Mieszkanka Jarocina, lat 42  Dzień dobry, czy możemy Pani zająć chwilkę? - Tak, oczywiście.  Jak zmieniła się estetyka miasta? -Zostały odnowione stare budynki oraz nastąpiła rozbudowa szpitala. Powstało bardzo dużo nowych osiedli i dróg. Kiedyś nie było kanalizacji, gazownictwa, ani doprowadzenia wody do budynków mieszkalnych, teraz nie znajdzie się praktycznie domu bez takich udogodnień.  Czy z perspektywy dwudziestu lat zmieniła się jakość dróg w naszym mieście? -Uważam, że tak.  Czy uważa pani, że sale komputerowe jakie zostały utworzone w bibliotekach to dobry, czy może zły pomysł? -Sądzę, iż ten pomysł ma same zalety.  Czy uważa Pani, że Jarocin wyglądał lepiej przed rokiem 1990, czy może teraz? -Z całą pewnością nasze miasto lepiej wygląda teraz, niż przed rokiem 1990.  Czym według Pani Jarocin mógłby się poszczycić wśród innych miast? -Na pewno najdłuższą w Europie aleją grabową, a także skarbczykiem i Pałacem Radolińskich. Uważam również, że Jarocin ma przepiękne Kościoły, których inne miasta na pewno mogłyby nam pozazdrościć. Posiadamy również bardzo dobre podmiejskie autobusy. W Jarocinie buduje się bardzo dużo boisk szkolnych i orlików.  Dziękujemy za udzielenie wywiadu. -Proszę bardzo. Dowidzenia.

10 W YWIAD Z AKTUALNYM BURMISTRZEM J AROCINA A DAMEM P AWLICKIM  Dzień dobry Panie burmistrzu. Jest Pan obecnym gospodarzem naszej Gminy Jarocin i czy mogłybyśmy przeprowadzić z Panem krótki wywiad na temat Samorządu Terytorialnego? - Witam was serdecznie. Oczywiście bardzo proszę możecie zadawać pytania.  Czy mógłby Pan nam opowiedzieć jak wyglądał Jarocin przed rokiem 1990? -Z tego co pamiętam był kłopot z kupnem paliwa. Wodociągi i kanalizacja były mało rozbudowane. Zaczęto inwestować w drogi i odnawiano je. Nie było dużych i pełnometrażowych sal gimnastycznych.  Czy powstały nowe obiekty w Jarocinie? - W ciągu 8 lat powstało wiele sal gimnastycznych, odnowione zostało Muzeum Regionalne, a ponadto Jarocin zainwestował w wykopaliska archeologiczne. W Łuszczanowie powstały nowe mieszkania dla ludzi pozbawionych pracy, dla rodzin patologicznych i ludzi w podeszłym wieku, chorych, a także dla ludzi z problem alkoholowym. Powstał Aqua Park i Centrum Sportowe. Gmina z własnych funduszy dokłada do remontu kamienic ich właścicielom.  Czy będzie budowana obwodnica w Jarocinie? -Tak, jednak wybudowanie jej jest zadaniem Państwa. Obwodnica jest już zaprojektowana i ma ona zawierać czteropasmową drogę.  Dziękujemy bardzo, że poświęcił nam Pan swój cenny czas. Dowidzenia. - To ja dziękuje, że mogłem pomóc. Dowidzenia.

11 (Źródło : www.muzeumjarocin.pl oraz archiwum prywatne

12 ( źródło : www.google.pl http://www.muzeumjarocin.pl/skarbczyk/2.jpg )www.google.plhttp://www.muzeumjarocin.pl/skarbczyk/2.jpg

13 http://mgopsjarocin.w.interia.pl/centrum.jpg http://img.fototrip.pl/picm3/37a31602b1.jpg

14 ( źródło www.wikipedia.pl( źródło www.wikipedia.pl))

15 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji Przygotowały uczennice z Gimnazjum nr 3 w Jarocinie z Gimnazjum nr 3 w Jarocinie Ewelina Kobusińska, Marta Szymkowiak oraz Kinga Zawada Ewelina Kobusińska, Marta Szymkowiak oraz Kinga Zawada Opiekun mgr Wojciech Talaga Opiekun mgr Wojciech Talaga


Pobierz ppt "Gimnazjum nr 3 w Jarocinie. K ILKA SŁÓW O S AMORZĄDZIE T ERYTORIALNYM... Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub."

Podobne prezentacje


Reklamy Google