Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa komputera Komputer. Bez niego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Dziś pokaże z czego się składa. Autor Michał.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa komputera Komputer. Bez niego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Dziś pokaże z czego się składa. Autor Michał."— Zapis prezentacji:

1 Budowa komputera Komputer. Bez niego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Dziś pokaże z czego się składa. Autor Michał

2 Procesor Mówimy “serce komputera”. Prędkość komputera zależy od zegara procesora. Dziś na 2-u rdzeniowych procesorach lub na procesorach z technologią Hyper-Threading (tylko procesory Intel) dochodzi on nawet do 6 Ghz. Jeżeli mamy zamiar wymienić procesor musimy sprawdzić czy mamy dobrego Socketa czy Slota. Na rynku gurują dwaj produceńci: AMD i Intel.

3 Pamięć RAM Komputer przechowuje w niej tymczasowe dane np: screeny. Od niej zależy także czy dana gra będzie działać. Na dzisiejszych płytach głównych RAM możemy rozszerzyć nawet do 4096MB. Im większa pojemność pamięci RAM tym komputer może wykonywać więcej operacji naraz.

4 Płyta Główna To w niej znajduje się: karta graficzna oraz muzyczna, RAM(y), procesor i wiele wiele innych części to do niej jest wszystko podłączone. Jest wielu producentów płyt głównych np: Abit, ASRock, Gigabyte, MSI. Ceny są różne.

5 Karta Graficzna Wyświetla obraz z komputera na monitor. Do niej podłączamy projektory, monitory czy nawet telewizory. Mają różne ilości pamięci czy taktowania rdzenia. Im szybsza i wydajniejsza karta tym gry i komputer szybciej chodzą. Silniki najsławniejszych firm: nVIDIA, ATI.

6 Karta Muzyczna Najczęściej z płytą główną. Można także dokupić. Kupując patrzymy na bity.

7 Zasilacz Kupujemy patrząc na waty. Musimy dostosować go do swoich części. Od niego wychodzi przewód komputerowy do gniazdka.

8 CD-ROM Zwykły napęd bez możliwości oglądania filmów DVD. Nie ma opcji nagrywania. Odtwarza tylko zwykłe płyty CD.

9 Nagrywarka CD-RW Pozwala na nagrywanie płyt CD, CD-RW, VCD oraz na wszystkie inne formaty CD. Liderem jest LG. Ważny w niej jest bufor.

10 DVD-ROM Pozwala na odczytywanie wszystkich płyt CD oraz DVD. Nie może wypalać krążków.

11 DVD+/-RW Nagrywarka dwuwarstwowa. Nagrywa dane nawet do 8GB. Obsługuje płytki DVD + i -. Nagrywa wszystkie rodzaje płyt.

12 Dodatki do komputera W dziale tym pokaże elementy dodatkowe do

13 Monitor To na nim widzimy system operacyjny, filmy, gry i programy. Monitory kupujemy na cale. Wyróżniamy monitory CRT, LCD i plazmowe. Monitor z obrazka ma 17 cali i jest z modeli LCD.

14 Klawiatura Bez niej nie moglibyśmy pisać na komputerze. Podłączamy ją fioletowego złącza (PS/2) lub bezpośrednio do portu USB (tylko nowsze modele). Są już klawiatury bezprzewodowe.

15 Myszka Służy do kierowania wskaźnikiem na monitorze. Istnieją także myszki bezprzewodowe. Podłączmy do zielonego wejścia (obok klawiatury) lub do USB (tylko nowsze modele). Niektóre wyposażone są w święcące rolki (scrolle). Wyróżniamy: optyczne (z laserem pod spodem) i kulkowe. Wada kulkowych to to, że brudzi się kulka.

16 Napęd ZIP 100 Coś podobnego do stacji dyskietek. Jego dysk mieści 100MB, a zwykła dyskietka nie ma miejsca na pliki już o nawet do 2 MB. Zdjęcie zipowej dyskietki na slajdzie 22.

17 FDD 3.5 Wkładamy do niej dyskietki o pojemności niecałych 2 MB. Dysk do tego napędu patrz slajd 25.

18 Drukarka Obowiązkowy sprzęt dla każdego ucznia. Drukuje dane z komputera. Tusze i atramenty slajd 25. Wyróżniamy drukarki: igłowe, laserowe i atramentowe.

19 Akcesoria W dziale tym pokaże akcesoria do sprzętu komputerowego.

20 Płyty CD-R Płyty CD-R są jednokrotnego zapisu. Możemy wypalić na nich filmy na VCD, zdjęcia, MP3, WMA oraz dane. Istnieją płyty o różnej pojemności a mianowicie: 650MB, 700MB i 750MB. Standardem jest 700MB. Na 700MB możemy nagrać 80min. muzyki lub filmu.

21 Płyty CD-RW Technika taka sama jak w CD-R. Daje tylko możliwość wielokrotnego zapisu na płytę.

22 Płyta DVD-R Mieści 4.7GB. Jednokrotnego zapisu. Wypala wszystkie formaty takie jak CD i kilka dodatkowych np: filmy (nie na (s)VCD).

23 Płyta DVD-RW Płyta DVD-RW jest wielokrotnego zapisu. Nagrywa na wolniejszych obrotach.

24 Dysk ZIP 100 Aby uruchomić ZIPa 100 należy mieć odpowiedni napęd (patrz slajd 16). Mieści on 100MB. Działa podobnie jak dyskietka

25 Dyskietka 3,5 Jest wkładana do napędu FDD 3,5. Jego zdjęcia na slajdzie 17.

26 Tusze do drukarki Jeżeli kupujemy tusz musimy dobrać go do naszej drukarki. Przed założeniem należy przeczyścić dysze drukujące i zdjąć folię z nowego pojemnika z tuszem.

27 Oprogramowanie Aby w pełni korzystać z komputera trzeba mieć odpowiednie oprogramowanie. Zademonstruje je.

28 System Operacyjny Bez systemu operacyjnego trudno byłoby obsługiwać komputer. Microsoft produkuje znane systemy Windows, ale istnieje także Linux (niektórzy mówią Pingwin[ek]). Oto systemy jakie wydał Microsoft: NT, 95, 98, 3.11 ME (Millenium), 2000, XP, XP Professional, XP Home Edition, XP Media Center Edition, 2003 Server, VISTA (Longhorm).

29 Nagrywanie płyt Aby móc nagrać muzykę czy film trzeba mieć dobry program. Nero firmy Ahead to doskonałe rozwiązanie nawet dla bardzo wymagających. Posiada aplikację Nero Start Smart która uprości wypalanie nawet niedoświadczonym.

30 Komponowanie muzyki Na komputerze w łatwy i przyjemny sposób możemy stworzyć swoją własną piosenkę. Najlepszymi rozwiązaniami są FruityLoops czy seria eJAY

31 Koniec Informacje – głowa Zdjęcia – Grafika Google
Czas trwania prac – 6 dni Pomoc – brak Autor – Michał Lasecki Klasa – 6a Koniec


Pobierz ppt "Budowa komputera Komputer. Bez niego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Dziś pokaże z czego się składa. Autor Michał."

Podobne prezentacje


Reklamy Google