Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikołaj Kopernik Wielki Polski astronom Zuzanna MAZUREK kl. III b.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikołaj Kopernik Wielki Polski astronom Zuzanna MAZUREK kl. III b."— Zapis prezentacji:

1 Mikołaj Kopernik Wielki Polski astronom Zuzanna MAZUREK kl. III b

2 Wstrzymał słońce ruszył ziemię

3 Życiorys Dnia 19 lutego 1473 roku przy ulicy Świętej Anny w Toruniu
(obecnej ulicy Kopernika) przyszedł na świat Mikołaj Kopernik, syn Mikołaja - kupca z Krakowa oraz matki torunianki - Barbary z domu Watzenrode. Kopernik przechodził ulicami Starego Miasta do szkoły parafialnej, która mieściła się w pobliżu kościoła farnego pod wezwaniem Świętego Jana. W szkole tej uczył się łaciny, rachunków i śpiewu.

4 MŁODOŚĆ Kopernik posiadał rodzeństwo: starszego brata
Andrzeja oraz dwie siostry Barbarę i Katarzynę. Krótko przed śmiercią ojca w 1483 roku rodzina Koperników przeniosła się do kamienicy przy Rynku Staromiejskim. Kiedy ojciec umarł Mikołaj miał zaledwie dziesięć lat i potrzebował oficjalnego opiekuna. Został nim wuj Łukasz Watzenrode. Dom Kopernika w Toruniu

5 nauka W osiemnastym roku życia za sprawą wuja Łukasza Watzenrode Kopernik udał się do Krakowa na studia uniwersyteckie, które kończył w latach 1491- 1495. Pobierał wówczas nauki akademickie w dziedzinie geometrii, trygonometrii, matematyki oraz astronomii. Następne lata to kolejne studia we Włoszech w Bolonii na wydziale prawa kanonicznego ( ), a następnie w Padwie w latach , gdzie studiuje medycynę. W roku 1503 Kopernik obronił przewód doktorski z prawa kanonicznego, ale na doktorat z medycyny nie starczyło już czasu, ani pieniędzy.

6 Astronomia Mikołaj Kopernik podczas swego pobytu we Włoszech cenił sobie bardzo znajomość z astronomem włoskim Domenico Maria di Novara, z którym zapewne obserwował ciała niebieskie i przy którym umocnił swoje zainteresowanie gwiazdami i tajemnicami wszechświata. Po okresie nauki wraca Kopernik na Warmię, aby służyć kapitule, która umożliwiła mu ukończenie studiów.

7 Biskup, czy astronom Kiedy w roku 1537 umiera biskup Ferber, kapituła warmińska wśród 4 kandydatów na to stanowisko wysunęła między innymi kandydaturę Kopernika. Jednakże król, do którego należała decyzja w tej sprawie wybrał na biskupa warmińskiego Jana Dantyszka. Była to jednak mimo wszystko propozycja najwyższej rangi jaką Kopernik w swoim życiu otrzymał.

8 Śmierć Mikołaja Kopernika
Tymczasem Kopernik ciężko zachorował, by wreszcie dnia 24 maja 1543roku zamknąć oczy już na zawsze. Został pochowany w podziemiach katedry fromborskiej, w pobliżu ołtarza należącego do jego kanonii. Jak głosi legenda, pierwszy egzemplarz swojej książki dostał na łożu śmierci. Miał wylew, nie mógł więc wprowadzić żadnych poprawek, ale zdołał jeszcze przed śmiercią zobaczyć swoje dzieło wydane drukiem. Pozostawił zaledwie kilka listów, a biografia, którą napisał jego przyjaciel, zaginęła. Do historii przeszedł jako geniusz kosmologii, który przyspieszył rewolucję naukową. Ponieważ zerwał z astronomią Ptolemeusza, mówimy o nim "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. "

9 De revolutionibus orbium coelestium
Dzieło życia De revolutionibus orbium coelestium De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) - dzieło życia Mikołaja Kopernika, które zawiera wykład heliocentrycznej budowy świata. Na owe czasy stanowiło przewrót w nauce i ówczesnym światopoglądzie. Ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543 roku.

10 De revolutionibus orbium coelestium
Historia powstania De revolutionibus orbium coelestium początek spisywania Księgi I "De revolutionibus orbium coelestium". W 1533 roku poglądy Mikołaja Kopernika wyłożone w rękopisie jego dzieła "De Revolutionibus" zreferowano papieżowi Klemensowi VII. Teolog norymberski, Andrzej Osiander, namówił Mikołaja Kopernika, aby w przedmowie do swego dzieła przedstawił je jako hipotezę, łagodząc w ten sposób zbyt śmiałą jego wymowę. W roku 1542 pierwsze dwa arkusze "De revolutionibus" wyszły spod prasy drukarskiej. Mikołaj Kopernik wysłał do Norymbergi napisaną przez siebie przedmowę dedykowaną papieżowi Pawłowi III. Rozdziały 13 i 14 Księgi I ukazały się drukiem w Wittenberdze pod postacią osobnej książki "De lateribus et angulis triangulorum..." (O bokach i kątach trójkątów), z przedmową Retyka.

11 Rysunek orbit planet Układu Słonecznego (wraz ze sferą gwiazd stałych) z dzieła Kopernika "De Revolutionibus Orbium Coelestium".

12 Jednak jego imieniem nazwano jeden z kraterów na Księżycu.
Mikołaj Kopernik Na księżycu Mikołaj Kopernik na Księżycu nie był, choć na pewno wiele czasu poświęcił na jego obserwacje. Jednak jego imieniem nazwano jeden z kraterów na Księżycu. Jest to olbrzymi krater znajdujący się na wielkiej równinie. Jeśli pojedziesz palcem od środka Księżyca w lewo mniej niż połowę promienia i troszeczkę do góry to trafisz na Krater Kopernika. Zdjęcie krateru Kopernika

13 Cytaty Mikołaja Kopernika
„Nie jest sprawą małej wagi uczynić jasnym to, co z racji swych właściwości pozostaje zasłonięte grubą mgłą niewiedzy.” „Cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne.” „Co innego jest złośliwie krytykować i zaczepiać, a co innego poprawiać i błędy prostować, podobnie jak pochwały różnią się od pochlebstw.” „Więź duchowa jest o wiele cenniejsza od bliskości fizycznej.” „Próżnowaniem poniża się dary natury.”

14 Inspiracja dla malarzy
Portret z epitafium w bazylice św. Jana w Toruniu z ok. 1580r. „Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem” Jan Matejko 1872 Portret z 1597r. – Teodor de Bry, miedzioryt

15 Przyrządy astronomiczne
Mikołaja Kopernika Astrolabium (rekonstrukcja)

16 Kwadrant (rekonstrukcja)

17 Triquetrum (rekonstrukcja)

18 Kopernik na banknotach i monetach
Mikołaj Kopernik zł.  Stop AU 900 (inaczej mówiąc złoto),  nakład 5000 szt., rok wyd Moneta bita stemplem lustrzanym. 10 zł MIKOŁAJ KOPERNIK 1968 r. Moneta ta bita była w latach: 1959, 1965, 1967, 1968 i Łączny nakład to około 40 mln sztuk. Była to bardzo powszechna bilonówka. Moneta ta ma jednak różną wartość numizmatyczną w poszczególnych latach. Największą wartość mają monety z 1965r, gdyż nakład wynosił wtedy tylko szt. Banknot 1000 zł przed laty powszechny w użyciu.

19 Podpis naszego wielkiego astronoma

20 Imię Mikołaja Kopernika nosi Szkoła Podstawowa nr 4 w Tarnobrzegu


Pobierz ppt "Mikołaj Kopernik Wielki Polski astronom Zuzanna MAZUREK kl. III b."

Podobne prezentacje


Reklamy Google