Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BHP na stanowiskach pracy z komputerem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BHP na stanowiskach pracy z komputerem"— Zapis prezentacji:

1 BHP na stanowiskach pracy z komputerem

2

3

4

5 Pomieszczenie Na stanowisko powinno przypadać 6 m² powierzchni pomieszczenia o wysokości co najmniej 3,3 m. Zalecana temperatura powinna zawierać się w przedziale st. C. Pomieszczenie powinno posiadać klimatyzację, lub powinno być często wietrzone. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić %

6 Pomieszczenie Podłoga w pomieszczeniu z komputerami powinna być gładka, bez szczelin, pokryta wykładziną antyelektrostatyczną. Stanowiska pracy muszą być tak usytuowane, aby zapewniały każdemu pracownikowi swobodny dostęp do stanowiska pracy.

7 Pomieszczenie Jeśli w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jeden komputer, poszczególne stanowiska pracy należy rozmieścić tak, aby minimalna odległość pomiędzy sąsiednimi, równoległymi monitorami wynosiła 60 cm a odległość pomiędzy tyłem monitora a głową sąsiedniego operatora wynosiła, co najmniej 80 cm.

8 Rozmieszczenie komputerów

9 Oświetlenie Projektowanie oświetlenia do pracy przy komputerze wymaga stosowania oświetlenia zapewniającego dobre warunki widzenia dla obu zadań wzrokowych: czytanie drukowanego tekstu na dokumencie i znaków na klawiaturze, czytanie znaków na monitorze (znaki mogą być jasne na ciemnym tle lub ciemne na jasnym tle).

10 Oświetlenie Oświetlenie w pomieszczeniu powinno mieścić się w przedziale od 300 do 700 lx, o równomierności oświetlenia > 0,65. Na klawiaturze komputera średnie natężenie oświetlenia powinno wynosić 500 lx.

11 Przykładowe oświetlenie stanowisk pracy z komputerem

12 Krzesło Z regulowaną wysokością siedziska w zakresie 40 – 50 cm
Z możliwością obrotu o 360O wokół osi Z regulowanym kątem oparcia 30O do tyłu i 5O do przodu Stabilne, z 5-cioma punktami podparcia Z podłokietnikiem

13 Ergonomiczne krzesło

14 Stół komputerowy Wystarczająca do pracy powierzchnia
Elementy na stole w zasięgu kończyn górnych, bez przyjmowania wymuszonej pozycji ciała Co najmniej kąt prosty między ramieniem a przedramieniem Kąt obserwacji monitora O w dół Ustawienie klawiatury w odległości 10 cm od brzegu stołu

15 Stół komputerowy

16 Monitor Stabilny obraz, wyraźne znaki Jaskrawość i kontrast regulowane
Regulacja pochylenia ekranu 20O do tyłu i 5O do przodu Obrót wokół własnej osi o 120O - 60O w jedną i 60O w drugą stronę

17 Monitor

18 Prawidłowa postawa przy pracy na komputerze

19 Ułożenie dłoni na klawiaturze

20 Nieprawidłowa postawa przy komputerze

21 Dolegliwości związane z pracą na komputerze
Zespół cieśni nadgarstka „Łokieć tenisisty” Skrzywienie, zwyrodnienie odcinka szyjnego, lędźwiowego kręgosłupa Zespół „suchego oka” Zaburzenia krążenia w kończynach dolnych

22 Dolegliwości spowodowane pracą przy komputerze

23 Linie pola elektrycznego

24 Linie pola magnetycznego

25 Normy i ich oznaczenia na elementach zestawu komputerowego
Normy bezpieczeństwa dla urządzeń zasilanych energią elektryczną – „B” i „CE” Normy dla monitorów (urządzeń emitujących promieniowanie elektryczne i elektromagnetyczne) – „TCO”

26 W Unii - certyfikat zgodności ''CE''
Od 1 maja 2004 r. znak bezpieczeństwa "B" przestał być oznaczeniem obowiązkowym, nie jest też już oznaczeniem dopuszczającym wyrób do wejścia na rynek. Produkty nowe lub te, którym skończyła się ważność certyfikatu, muszą uzyskać znak "CE" (Conformite Europeenne – Zgodność Europejska), który daje podobną gwarancję jak stosowany do tej pory znak bezpieczeństwa "B" – potwierdza on zgodność wyrobu z normami europejskimi.

27 Przed Unią - certyfikat bezpieczeństwa ''B''
Zanim nasz kraj przystąpił do Unii Europejskiej, obowiązywał certyfikat bezpieczeństwa (znak ''B''). Certyfikat taki był obowiązkowy dla pewnych grup wyrobów, a jego uzyskanie gwarantowało, że dany wyrób, używany zgodnie z zasadami określonymi przez producenta, nie stanowi zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia i środowiska. Znak ten jest zastrzeżony przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

28 Normy TCO dla monitorów i wyświetlaczy CRT i LCD
TCO (The Swedish Confederation of Professional Employees, Szwedzkiej Konfederacji Pracodawców) podlegają normy TCO1992, TCO95, TCO99 i TCO2003. sposób oznaczania monitorów spełniających dane normy:


Pobierz ppt "BHP na stanowiskach pracy z komputerem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google