Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu?

2 Towarzystwo Przyjaciół Lasu
Stowarzyszenie zrzeszające ludzi w różnym wieku i różnych zawodów. To ludzie: kochający las i przyrodę, dla którym dobro naszych lasów jest najważniejsze. Troszczą się o to, aby ich dzieci i wnuki mogły również korzystać z dobrodziejstw przyrody.

3 Las jest dobrem ogólnokrajowym i ogólnodostępnym

4 Przyjaciele lasu - drzewa
Zatrzymują pył i kurz, oczyszczają powietrze, mają największy udział w produkcji tlenu. Wydzielają do atmosfery olejki eteryczne, substancje bakteriobójcze (fitoncydy) – sosna, jodła, świerk, jałowiec. Stanowią bazę i miejsce do życia dla zwierząt. Wpływają na temperaturę powietrza, wilgotność i klimat.

5 Przyjaciele lasu

6 Przyjaciele lasu Dżdżownica zjada:
obumarłe szczątki roślin, np. liście drzew, a nawet zwierząt- odchody zwierząt, ziemię ze znajdującymi się w niej mikroorganizmami. 

7 Przyjaciele lasu Dzięki temu, co dżdżownice zjadają i wydalają, użyźniają glebę - wzbogacają ją w sole mineralne, np. w związki azotu, którego rośliny potrzebują, a nie potrafią pobrać z powietrza. Dzięki drążonym przez dżdżownice korytarzom, wody podziemne dostają się bliżej powierzchni ziemi, dzięki temu staje się ona bardziej wilgotna.

8 Przyjaciele lasu Mieszkańcy lasu – bobry:
wywierają szczególny wpływ na las, wznoszą tamy, żeremia i ścinają drzewa. Przez co zwiększają powierzchnię obszarów podmokłych w lasach i przyczyniają się do wzrostu bioróżnorodności.

9 Ja zostałem przyjacielem lasu, ponieważ:
kocham las, pogłębiam wiedzę na temat lasów, wspomagam dokarmianie leśnych zwierząt, biorę udział w ogólnopolskiej akcji mającej na celu przybliżenie wiedzy o polskich lasach oraz ludziach, którzy o nie dbają- "Dni Przyjaciół Lasu” rozpoczną się w kwietniu r.  Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Polski. Piotr Kamiński

10 Kto jest przyjacielem lasu?
Piotr Kamiński Sandomierz ul. Leszka Czarnego 38 Tel Szkoła Podstawowa nr 2 ul. Mickiewicza 9 Tel/fax


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google