Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjawisko dyfuzji i kontrakcji.. Do najważniejszych zjawisk, wskazujących że otaczająca nas materia składa się z cząsteczek, należą: 1. Rozpuszczanie ciał.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjawisko dyfuzji i kontrakcji.. Do najważniejszych zjawisk, wskazujących że otaczająca nas materia składa się z cząsteczek, należą: 1. Rozpuszczanie ciał."— Zapis prezentacji:

1 Zjawisko dyfuzji i kontrakcji.

2 Do najważniejszych zjawisk, wskazujących że otaczająca nas materia składa się z cząsteczek, należą: 1. Rozpuszczanie ciał stałych w cieczach. 2. Mieszanie się dwóch cieczy - kontrakcja. 3. Dyfuzja.

3 Zmniejszenie objętości podczas mieszania się cieczy jest możliwe dzięki temu, że mniejsze cząsteczki zajmują wolne przestrzenie między większymi cząsteczkami. Zjawisko to świadczy o tym, że rozmiary cząsteczek poszczególnych cieczy są różne.

4 Dyfuzja jest to zjawisko polegające na samorzutnym mieszaniu się cząsteczek różnych substancji.

5 Dyfuzja zachodzi w gazach, cieczach i ciałach stałych. Najszybciej w gazach, wolniej w cieczach, a bardzo wolno w ciałach stałych.

6 Dyfuzja w gazach - rozchodzenie się wszelkich zapachów (i tych przyjemnych, jak np. zapach kwiatów, i tych niemiłych, np. gdy jakaś nie dbająca o higienę osoba stanie obok nas w autobusie).

7 Dyfuzja w cieczach - atrament miesza się z wodą.

8 Jeśli położymy na sobie płytkę złota i ołowiu to po upływie kilkunastu miesięcy można zauważyć w złocie cząsteczki ołowiu i na odwrót. Dyfuzja w ciałach stałych

9 Dyfuzja zachodzi w każdej temperaturze. Szybkość dyfuzji wzrasta przy podwyższaniu temperatury. zimna woda ciepła woda

10 Im wyższa temperatura ciała, tym cząsteczki szybciej się poruszają.


Pobierz ppt "Zjawisko dyfuzji i kontrakcji.. Do najważniejszych zjawisk, wskazujących że otaczająca nas materia składa się z cząsteczek, należą: 1. Rozpuszczanie ciał."

Podobne prezentacje


Reklamy Google