Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Formy ochrony przyrody w okolicach Pruchnika

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Formy ochrony przyrody w okolicach Pruchnika"— Zapis prezentacji:

1 Formy ochrony przyrody w okolicach Pruchnika

2 Bieszczadzki Park Narodowy
Zajmuje południowo-wschodnią część województwa podkarpackiego. Na jego obszarze leży także najbardziej na południe wysunięty punkt Polski. Obejmuje swoimi granicami najwyższe szczyty Bieszczadów, m.in.: Tarnicę (1346 m n.p.m.), Krzemień (1335 m) i Halicz (1333 m) oraz pasmo Połoniny Caryńskiej (1297 m). Park powiększano jeszcze kilkakrotnie. Obecnie jego powierzchnia wynosi ha. Jest on największym obszarowo parkiem narodowym w polskich górach.

3 Cechy charakterystyczne
W Bieszczadach wyróżnia się trzy piętra roślinności: - piętro pogórza sięgające do ok. 500 m n.p.m., - piętro regla dolnego sięgające do ok m n.p.m., - piętro połonin czyli zbiorowisk subalpejskich i alpejskich, rozciągające się od górnej granicy lasu po najwyższe szczyty. BdPN wraz z otuliną to najcenniejsza ostoja ssaków i ptaków drapieżnych w Polsce i jedna z najcenniejszych w Europie. Na terenie Bieszczadów odnotowano 284 gatunki kręgowców, zaś w Bieszczadzkim Parku Narodowym 231 gatunków (1 bezżuchwowiec, 10 ryb, 11 płazów, 7 gadów, 144 ptaków, 58 ssaków).

4 PARKI KRAJOBRAZOWE Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego Rok powstania: 1991 Powierzchnia: ha Położenie na terenie gmin: Bircza, Dynów, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Przemyśl oraz miasta Dynów.

5 Cechy charakterystyczne
ostoje ptaków: orła przedniego, orlika krzykliwego, puszczyka uralskiego, dzięcioła trójpalczastego; wiele gatunków puszczańskich ssaków – niedźwiedzia, wilka, rysia, żbika i jelenia; drzewostan jodłowo-bukowy; w kilku miejscach Pogórza, między innymi nad Wiarem można zobaczyć odkrywki fliszu karpackiego.

6 REZERWAT PRZYRODY Szachownica Kostkowata w Stubnie
Powiat przemyski, gm. Stubno Florystyczny, utw. 2001, pow. 13,63 ha. Rezerwat powstał w celu ochrony stanowiska szachownicy kostkowatej. Ta roślina wyglądem przypomina małego tulipana z kwiatem zwróconym do dołu. Nazwa powstała stąd, że na płatkach ma charakterystyczne kwadratowe plamki. Przed laty szachownicę można było spotkać na wielu wilgotnych łąkach w dolinie Sanu.

7 REZERWAT PRZYRODY Brzoza Czarna w Reczpolu
Powiat przemyski, gm. Krzywcza. Florystyczny, utw. 1970, pow. 2,66 ha. Rezerwat położony jest po północnej stronie drogi Korytniki – Dubiecko. Utworzono go, by chronić dość rzadką w Polsce brzozę czarną. Drzewo to może osiągnąć wysokość 25 metrów i 70 cm w obwodzie. Na terenie rezerwatu przeważa jednak pospolita brzoza brodawkowata. Brzozę czarną można rozpoznać po ciemnozielonych, jaśniejszych od spodu liściach i korze o barwie ciemnostalowej. W runie rezerwatu na wiosnę łanami kwitnie zawilec gajowy.

8 POMNIKI PRZYRODY Największe skupienie drzew pomnikowych notuje się w otoczeniu kościoła w Pruchniku: - Lipa drobnolistna o wymiarach - w pierśnicy 380 cm, wysokość 25 m, 250 lat - Lipa drobnolistna o wymiarach - w pierśnicy 410 cm, wysokość 25 m, ca. 250 lat - Lipa drobnolistna o wymiarach - w pierśnicy 460 cm, wysokość 25 m, ca. 300 lat

9 STOPIEŃ ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA – oznaczony za pomocą skali porostowej.
Skala porostowa, metoda bioindykacji, dla obszaru Polski opracowana przez J. Kiszkę (1990) i U. Bielczyk (1994), polegająca na określeniu stopnia skażenia powietrza atmosferycznego dwutlenkiem siarki za pomocą wskaźników biologicznych, tj. porostów. Wybrano trzy punkty: ruchliwa ulice Jarosławską, ulice Armii Krajowej i ulicę Korzenie. Wyniki naszych obserwacji nie są optymistyczne. Znajdujemy się w strefie 3 ( mg SO2 na m3) - porosty listkowate, wyraźna degradacja środowiska.


Pobierz ppt "Formy ochrony przyrody w okolicach Pruchnika"

Podobne prezentacje


Reklamy Google