Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mechatronika.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mechatronika."— Zapis prezentacji:

1 Mechatronika

2 Co to jest mechatronika?
Mechatronika jest Mechatronika jest szybko rozwijającą się interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, stanowiącą połączenie takich dyscyplin, jak: mechanika elektronika informatyka automatyka robotyka

3

4 Czym zajmuje się mechatronika?
Wielu z nas fascynuje świat robotów, marzymy, aby zastąpiły nas w niektórych pracach. Ciekawią nas inteligentne procesy, nie wyobrażamy sobie już życia bez zautomatyzowanych linii produkcyjnych, samochodów, samolotów, satelitów, nowocześnie wyposażonych sal operacyjnych, itp. Chcemy aby urządzenia wyręczały nas w wielu pracach. Właśnie tym zajmuje się mechatronika.

5 Linie produkcujne

6

7

8

9 Nowoczesne sale operacyjne

10 Zastosowanie mechatroniki

11 Obrabiarki sterowane numeryczne

12 Zaawansowany sprzęt gospodarstwa domowego

13 Roboty przemysłowe

14 Układy sterowania pojazdami

15 Aparatura medyczna

16 Nowoczesne zabawki

17 Przykłady zastosowań mechatroniki
Nadzorowanie drgań robotów przemysłowych Przenośny system pomiaru drgań

18 Pierwszy Wydział Mechatroniki w Polsce
Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej powstał w 1962 r. pod nazwą Wydział Mechaniki Precyzyjnej. W 1996 r. przemianowany na Wydział Mechatroniki.

19 Ciekawostki

20 Marsjańskie łaziki Marsjańskie łaziki z Polski zajęły dwa pierwsze miejsca w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge rozgrywanych w USA. Zwyciężył Hyperion zespołu z Politechniki Białostockiej, a drugi był Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej.

21

22 Kirobo. Robo-nadzieja japońskich kosmonautów
Kirobo ma 34 cm wysokości i waży ok. 1 kg. Jak twierdzą naukowcy, robot posiada zdolność uczenia się w trakcie rozmów. Dodatkowo może kontrolować swoje ciało w stanie nieważkości. W języku japońskim "kibo" oznacza nadzieję. Kirobo - a więc robo-nadzieja - rozpoczął swoją kosmiczną misję sierpnia 2013 roku, wtedy został wystrzelony na orbitę z centrum kosmicznego Tanegashima.

23

24 Mechaniczne dziecko zachowuje się jak żywe.
Sztuczna inteligencja wciąż ma duże problemy z właściwym imitowaniem zachowań dorosłych, ale to mechaniczne niemowlę stworzone na potrzeby jednego z brytyjskich seriali, pokazuje, że z dziećmi może być łatwiej. Jego ruch niepokojąco (ale i fascynująco) przypominają ruch żywego niemowlaka

25 Studencki bolid jadący na tor Formuły 1
Bolid waży tylko 200 kg, ma 70 koni i jeździ z prędkością 180 km/h. Studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli bolid, który już latem będzie się ścigał na słynnym torze Formuły 1 Silverstone.

26 W Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, można zobaczyć pierwsze roboty, które kierują ruchem zamiast policjantów.

27 Mechatronika w Gimnazjum im. Kard. St. Wyszyńskiego w Przedczu
Specjalność automatyka i sterowanie p Nasza szkoła w bieżącym roku wdraża projekt „Mechatronika jako praktyczne zastosowanie innowacyjnej myśli i działań uczniów gimnazjów dla edukacji i budowy przyszłych kadr inżynieryjno-technicznych” Projekt obejmuje testowanie i wdrażanie innowacyjnych programów nauczania dla gimnazjów w trzech komponentach: Zajęcia techniczne z implementacją mechatroniki, Mechatronika, Młodzieżowy Klub Techniki.

28 Założenia projektu Założeniem projektu jest wprowadzenie i szerokie zastosowanie na zajęciach szkolnych najnowocześniejszego i przyszłościowego narzędzia edukacji, jakim są zestawy robotów skonfigurowane ze szkolnymi pracowniami komputerowymi. Nowatorska jest także metoda nauczania przez maksymalną aktywność uczniów - ich bezpośredni i twórczy udział w doświadczeniach i zajęciach praktycznych.

29 Cele kształcenia Rozpoznawanie urządzeń technicznych i rozumienie ich działania. Opracowanie koncepcji rozwiązań typowych problemów technicznych oraz przykładowych rozwiązań konstrukcyjnych. Planowanie pracy o różnym stopniu złożoności, przy różnych formach organizacyjnych pracy. Bezpieczne posługiwanie się narzędziami i przyrządami.

30 Baza sprzętowa W ramach projektu szkoła otrzymuje na stałe kompletne wyposażenie pracowni mechatroniki (w tym zestawy robotów, komplety pomocy dydaktycznych i narzędzi dla nauczycieli i uczniów).

31 Szkolna pracownia mechatroniczna

32 Programowanie w środowisku graficznym i algorytmy w praktycznym zastosowaniu.

33 Bibliografia: https://sites.google.com/site/mechatronikamk/galeria/zdjecia zasiegu- miedzykontynentalnym,nId,943816?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox ciekawostki,49/kirobo-robo-nadzieja-japonskich-kosmonautow,91891,1,0.html robotyedukacyjne.pl niewiarygodne.pl/query,ciekawostki,szukaj.html‎ https://www.google.pl/search?h http ;/Mechatronika /grafika.pl


Pobierz ppt "Mechatronika."

Podobne prezentacje


Reklamy Google