Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FOSFORAN (V). WŁAŚCIWOŚCI FOSFORANU (V) WAPNIA Substancja stała o budowie krystalicznej Biały Nierozpuszczalny w wodzie sól WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE WŁAŚCIWOŚCI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FOSFORAN (V). WŁAŚCIWOŚCI FOSFORANU (V) WAPNIA Substancja stała o budowie krystalicznej Biały Nierozpuszczalny w wodzie sól WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE WŁAŚCIWOŚCI."— Zapis prezentacji:

1 FOSFORAN (V)

2 WŁAŚCIWOŚCI FOSFORANU (V) WAPNIA Substancja stała o budowie krystalicznej Biały Nierozpuszczalny w wodzie sól WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE

3 ZASTOSOWANIA FOSFORANÓW (V) Przemysł spożywczy m.in. do makaronów Otrzymywanie fosforu Produkcja nawozów fosforowych np. superfosfatu Produkcja środków zmiękczających wode (proszki do zmywania i prania) Oczyszczanie metali

4 Występowanie w przyrodzie Występujący naturalnie jako skała fosforyt wapnia nie jest substancją czystą, lecz zawiera w swej strukturze inne substancje takie jak piasek czy wapień. Występuje on w Maroko, Izraelu, Egipcie, na Filipinach i na półwyspie Kolskim (Rosja). Naturalnie występujące złoża fosforanu wapnia zawierają 30-40% masowych P2O5. Kości i zęby kręgowców zbudowane są z fosforanu wapnia, głównie z hydroksyapatytu.

5 OTRZYMYWANIE Jednym ze sposobów otrzymywania fosforanu wapnia jest działanie kwasu fosforowego na węglan wapnia w ilościach stechiometrycznych: –3CaCO3 + 2H3PO4 → 3H2O + 3CO2↑ + Ca3(PO4)2↓ Powstający fosforan wapnia jest praktycznie nierozpuszczalny w roztworze reakcyjnym i tworzy biały osad.

6 Autorzy Paulina Bakalarska Roksana Pielesz Małgorzata Soj Patrycja Sadlik


Pobierz ppt "FOSFORAN (V). WŁAŚCIWOŚCI FOSFORANU (V) WAPNIA Substancja stała o budowie krystalicznej Biały Nierozpuszczalny w wodzie sól WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE WŁAŚCIWOŚCI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google