Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fotografia. ALPY   Austria - powierzchnia 83 855km2 rozciąga się na szerokość około 280km z p ó łnocy na południe i około 560km z wschodu na zach ó.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fotografia. ALPY   Austria - powierzchnia 83 855km2 rozciąga się na szerokość około 280km z p ó łnocy na południe i około 560km z wschodu na zach ó."— Zapis prezentacji:

1 Fotografia

2 ALPY   Austria - powierzchnia 83 855km2 rozciąga się na szerokość około 280km z p ó łnocy na południe i około 560km z wschodu na zach ó d. W jej krajobrazie dominują Alpy. Przeważającą częścią kraju są tereny g ó rzyste z trzema łąńcuchami g ó rskimi. Największą osobliwością geograficzną, opr ó cz g ó r, jest Dunaj. Najważniejsze rzeki na południowym wschodzie to Mura oraz Drawa. Jezioro Nezyderskie to największe stepowe jezioro w Europie.

3 SZCZYT K2 SZCZYT K2  Nazwę K2 szczyt zawdzięcza Brytyjczykowi T. G. Montgomeriemu, który w 1856 r. przeprowadził pierwsze jego pomiary i skrótem tym pragnął wyrazić przekonanie, że jest on drugim pod względem wysokości wzniesieniem w Karakorum. Anglik pomylił się jednak, a dokładniejsze badania przeprowadzono już pięć lat później. Jego rodak Henry Haversham Godwin-Austen ustalił wysokość góry ma 8611 m. Podaną przez niego wartość uznawano przez ponad sto lat i nawet za pomocą najnowszych metod pomiarowych skorygowano ją jedynie o kilka metrów. Godwin-Austen był od 1856 r. urzędnikiem odpowiedzialnym za pomiary prowincji w brytyjskich Indiach północnych - Pendżabu, Kaszmiru, Ladakhu i Bhutanu. Na jego cześć w 1861 r. K2 nadano oficjalną nazwę Mount Godwin-Austen, do dziś najbardziej chyba rozpowszechnioną spośród wielu innych, jakimi obdarza się szczyt, w Karakorum nazywany także Czogori, Dapsang, Lambha Pahar, Qogir Feng lub Kechu.

4 K 2 K 2 

5 Kasprowy Wierch

6 Morze... Morze Bałtyckie, Bałtyk – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w Europie północnej. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß).morześródlądoweszelfie kontynentalnym EuropieMorzem PółnocnymCieśniny DuńskieSundMałyWielki BełtKattegatSkagerrakprzylądka GedserFalsterprzylądka Darßer OrtDarß

7 Powierzchnia

8 BAŁTYK 385 tys. km² 1 721 238 km² 52,3 m 459 m 21 721 km³ 2-12‰ w zimie od 0° do 2°C w lecie od 12°C do 22°C Śródziemne Zelandia, Gotlandia, Borholm Powierzchnia Powierzchnia zlewiska Średnia głębokość Największa głębia Objętość Zasolenie Temperatura Typ morza Wyspy

9 ZASOLENIE Ze względu na niskie zasolenie Bałtyk zalicza się do wód słonawych (mezohalinowych) i określa morzem półsłonym. Średnie zasolenie wynosi ok. 8 ‰. Na ogół waha się w granicach od 2–12‰ choć zimą zasolenie nie przekracza 0,78% w Zatoce Gdańskiej i zależy głównie od wpływu wód z Morza Północnego. W Kattegacie i Skagerraku wynosi ok. 20‰, w Bełtach i Zatoce Kilońskiej ok. 15–17‰, przy polskich wybrzeżach ok. 7‰, w Zatoce Puckiej spada do 6.2‰, w Zalewie Wiślanym tylko 1–3‰, w Zatoce Fińskiej i Botnickiej spada do 2‰. Stosunkowo duże różnice zasolenia w Bałtyku występują w kierunku pionowym. Np. w basenie bornholmskim przy powierzchni wynosi ok. 7,5‰ a przy dnie, na głębokości 100 m sięga aż 15–18‰. Różnice te spowodowane są spływającymi z lądu słodkimi wodami rzecznymi i przenikającymi słonymi wodami oceanicznymi przez cieśniny bałtyckie.zasolenie‰słodkimi wodamisłonymi wodami


Pobierz ppt "Fotografia. ALPY   Austria - powierzchnia 83 855km2 rozciąga się na szerokość około 280km z p ó łnocy na południe i około 560km z wschodu na zach ó."

Podobne prezentacje


Reklamy Google