Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najciekawsze Budowle Świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najciekawsze Budowle Świata"— Zapis prezentacji:

1 Najciekawsze Budowle Świata

2 Biblioteka Publiczna w Kansas City

3 Biblioteka Publiczna w Kansas City - to jeden z najstarszych obiektów bibliotecznych w tym mieście. Założono ją w 1873 roku. Jest również jedną z najsłynniejszych bibliotek w historii: gdy przeprowadzano rewitalizację obiektu kilka lat temu, mieszkańcy zostali poproszeni o wybranie najbardziej wpływowych książek dla lokalnej społeczności. Gdy dokonano wyboru, powiększone brzegi wpływowych woluminów trafiły na fasadę budynku biblioteki, w której znajduje się m.​in. garaż.

4 Torre Agbar, Barcelona, Hiszpania

5 Biurowiec wzniesiony został w latach na Plaça de les Glòries Catalanes w dzielnicy Poblenou w Barcelonie. Francuski architekt Jean Nouvel stwierdził w wywiadzie, że projektując wieżowiec inspirował się górą Montserrat. Budowla ze zbrojonego betonu i szkła w nocy jest podświetlona za pomocą 2500 świateł LED. Dodatkową cechą obiektu jest mechanizm sterujący otwieraniem i zamykaniem okien w zależności od temperatury, który ma na celu zaoszczędzenie energii potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń.

6 Teatr Narodowy w Pekinie, Chiny

7 Futurystyczny budynek nazywany "Wielkim Jajem" powstał w centrum chińskiej stolicy w latach Konstrukcję o wymiarach 212 × 144 m i maksymalnej wysokości 46 m zaprojektował francuski architekt Paul Andreu. Budowla z tytanu i szkła podzielona została na trzy sale: operową, teatralną i koncertową, mogące pomieścić w sumie 5452 widzów. Obiekt otoczony jest sztucznym jeziorem, pod którym biegnie tunel prowadzący do budynku.

8 30 St Mary Axe, Londyn, Wielka Brytania

9 Wieżowiec zaprojektowany przez Normana Fostera powstał w latach na miejscu biurowca Baltic Exchange, zniszczonego 10 kwietnia 1992 r. w wyniku zamachu bombowego. Budynek o 42 piętrach i 180 m wysokości nazywany jest "Korniszonem" (Gherkin). Jego podwójna szklana elewacja chroni przed zbytnim nagrzaniem wnętrza latem i zapewnia izolację zimą. Projekt ten zdobył wiele prestiżowych nagród.

10 EMP Museum (Experience Music Project), Seattle, USA

11 Bryła budynku zaskakuje niezwykłą i wyszukaną formą
Bryła budynku zaskakuje niezwykłą i wyszukaną formą. Autorem projektu jest Frank O. Gehry. Interaktywne muzeum poświęcone jest różnym gatunkom muzyki współczesnej oraz fantastyce naukowej. Charakter architektury został dopasowany do prezentowanych wewnątrz ekspozycji. Struktura muzeum symbolizuje swobodę muzyki i wyzwalaną przez nią energię. Zewnętrzna część elewacji została wykonana ze stali nierdzewnej i aluminium. Przez bryłę budynku przejeżdża kolejka. Inwestycja sfinansowana została przez współzałożyciela firmy Microsoft – Paula Allena.

12 arina Bay Sands, Singapur

13 Luksusowy hotel tworzą trzy szklane 55-piętrowe wieżowce, na których wznosi się platforma przypominająca ogromną łódź. Obiekt oferuje 2561 pokoi i apartamentów, w których może zamieszkać ponad 4500 osób. Na dachu kompleksu znajduje się najwyżej położony basen na świecie (na wysokości 191 metrów), z którego rozpościera się niesamowita panorama miasta. Na parterze i w podziemiach Marina Bay Sands mieści się jedno z największych kasyn na świecie. Właścicielem hotelu jest amerykańska firma Las Vegas Sands. Budowa obiektu pochłonęła prawie 8 miliardów dolarów

14 CCTV Television, Pekin, Chiny

15 Budowa siedziby Centralnej Telewizji Chińskiej trwała 4 lata
Budowa siedziby Centralnej Telewizji Chińskiej trwała 4 lata. Oryginalna bryła budynku zaprojektowana została przez Rema Koolhaasa i Ole Scheerena w taki sposób, by była odporna na trzęsienia ziemi. Budynek o wysokości 234 m składa się z dwóch pochylonych wież, zespojonych ze sobą na szczycie łącznikiem. Konstrukcja posiada 52 kondygnacje nadziemne oraz 3 podziemne.

16 Burdż al-Arab, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

17 Jeden z najwyższych (321 m) i najbardziej luksusowych hoteli na świecie stoi na sztucznej wyspie położonej 280 m od plaży w Zatoce Perskiej. Projekt wykonał Tom Wright. Hotel posiada 202 apartamenty, z których największy ma powierzchnię 780 m². W budynku znajduje się też m.in. lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium z żywą rafą koralową. Budowa hotelu kształtem przypominającego żagiel trwała w latach W Dubaju znajduje się również inna słynna konstrukcja - Burdż Chalifa (Burj Khalifa). Ten najwyższy wieżowiec na świecie nie ma tak oryginalnej bryły jak Burdż al-Arab, jednak przy 206 kondygnacjach i 828 m wysokości możliwości konstrukcyjne były znacznie ograniczone.

18 Atomium, Bruksela, Belgia

19 Ten monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy ma 103 metry wysokości i waży 2400 ton. Konstrukcja ze stali i aluminium składa się z 9 kul (atomów) połączonych ze sobą rurami, w których znajdują się schody ruchome. Do platformy widokowej w najwyższej kuli prowadzi winda. Atomium zostało zaprojektowane przez belgijskiego inżyniera André Waterkeyna na potrzeby Wystawy Światowej, która odbyła się w Brukseli w 1958 r. Plany zakładały, że konstrukcja nie przetrwa długo. Po blisko pół wieku istnienia budowli, zdecydowano się na jej niezbędną renowację.

20 Ratusz w Alphen aan den Rijn (Holandia)

21 Zbudowany w 2002 przeszklony budynek, jak twierdzi projektant, Erick Van Egeraat, "ma symbolizować przejrzystość oraz gościnność lokalnej władzy". Naturalne światło oraz jasne materiały sprawiają, że monumentalna bryła sprawia wrażenie lekkiej. Ratusz to pierwszy zrealizowany projekt miejskiego programu przebudowy centrum Alphen aan den Rijn.

22 Hemisfèric z Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji (Hiszpania)

23 Kom­pleks niezwykłych budowli, zwany przez mieszkańców Walencji "dzielnicą przyszłości" to projekt jednego z najwybitniejszych hiszpańskich projektantów Santiago Calatravy. Największe wrażenie robią dwie budowle: Hemisfèric w kształcie oka oraz Oceanogràfic przypominający rozłożysty kwiat lub muszlę. Pierwszy pełni funkcję planetarium oraz sali kinowej, drugi natomiast jest największym oceanarium Europy.

24 Galaxy Soho w Pekinie (Chiny)

25 Ten, kolejny już, niesamowity projekt Zahy Hadid, to budowla stworzona z pięciu połączonych ze sobą struktur, całkowicie pozbawionych kątów. Wielofunkcyjne centrum oddane do użytku w 2012 r. robi wrażenie olbrzymiego wiru wciągającego otaczający go klasyczny, chiński dziedziniec.

26 Flame Towers w Baku (Azerbejdżan)

27 Trzy 190metrowe wieże w kształcie płomieni to najwyższe budowle w całym Azerbejdżanie. Fasady budowli zostały wyposażone w kilka tysięcy monitorów, które zamieniają wieże w ogromne ekrany, widoczne z najdalszych części miasta. Proces powstawania budowli stał się kanwą odcinka serii Extreme Engineering emitowanej na Discovery Channel.

28 Stadion Narodowy "Ptasie Gniazdo" w Pekinie (Chiny)

29 Arena Igrzysk Olimpijskich z 2008 r
Arena Igrzysk Olimpijskich z 2008 r. to niezwykły projekt szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron. Podczas trwającej ok. 4 lata (i kosztującej ponad 420 mln $) budowy zginęło dwóch chińskich robotników, a firma Ai Weiwei, współprojektant stadionu, zbojkotowała zorganizowaną tu ceremonię otwarcia Igrzysk w proteście przeciw chińskiemu reżimowi. Co ciekawe, pierwszym hymnem zagranym na stadionie podczas IO był Mazurek Dąbrowskiego (po złotym medalu Tomasza Majewskiego w konkursie pchnięcia kulą).

30 Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (Stany Zjednoczone)

31 Siedziba orkiestry Los Angeles Philharmonic oraz Los Angeles Master Chorale to project jednego z najwybitniejszych amerykańskich architektów. Wyznawca dekonstruktywizmu w sztuce, Frank Gehry, nagrodzony został nawet nagrodą Pritzkera - najważniejszym odznaczeniem dla architekta. Budowa hali koncertowej pochłonęła 274 mln$, z których 110 wyłożyła firma The Walt Disney Company.

32 The Selfridges Store w Birmingham (Anglia)

33 Centrum handlowe sieci Selfridge przypomina łódź podwodną z przyszłości. Fasada w odcieniu głębokiej ultramaryny pokryta została 15 tys. aluminiowych dysków. Od momentu otwarcia w 2003 r. The Selfridges Store w Birmingham stale znajduje się w rankingu setki centrów handlowych, które warto odwiedzić wg magazynu Retail Week.

34 Guangzhou Opera House w Kantonie (Chiny)

35 Opera w Kantonie to największe centrum sztuki w południowej części Chin oraz trzecie co do wielkości w całym kraju. Projektantka Zaha Hadid nadała mu niezwykle dramatyczną formę. Jest to wolnostojące, betonowe audytorium wkomponowane w ramę skonstruowaną z granitu, stali oraz szkła platerowanego.

36 London Metropolitan University Graduate Centre w Londynie (Anglia)

37 Przełamujący konwencje starych londyńskich uniwersytetów, budynek London Metropolitan Unversity Graduate Centre to prawdziwe dzieło sztuki. Futurystyczna budowla jest projektem Daniela Libeskinda, przedstawiciela dekonstruktywizmu. Miłośnik przejrzystych przestrzeni oraz geometrycznych brył do konstrukcji fasady wykorzystał stal nierdzewną. To dzięki niej budynek lśni w słońcu.

38 The Porsche Museum w Stuttgarcie (Niemcy)

39 Budynek nowego muzeum luksusowej marki samochodowej Porsche projektu Delugaa Meissla kosztował aż 100 mln$, jednak to środek stanowi o jego wartości. We wnętrzach tej niezwykłej formy mieści się cała historia motoryzacji pod marką Porsche. Cyklicznie zmieniana wystawa tworzona jest na bazie 300 modeli samochodów odrestaurowanych oraz sprawnych do jazdy.

40 The Eye Film Institute w Amsterdamie (Holandia)

41 Wybudowana w 2012 r. nowa siedziba The Eye Film Institute przypomina pojazd rodem ze świata Battlestar Galactica. Ostre krawędzie i trapezoidalny korpus sprawiają wrażenie kosmicznego ścigacza. Drapieżna bryła instytutu, zaprojektowana przez Delugana Meissla, robi ogromne wrażenie na tle spokojnego krajobrazu wybrzeża rzeki Amstel.

42 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Najciekawsze Budowle Świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google