Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc Rany i krwotoki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc Rany i krwotoki."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc Rany i krwotoki

2 Rana- to wszystkie uszkodzenia tkanek, którym towarzyszy przerwanie ciągłości powłok ciała (skóry, błon śluzowych).

3 Podział ran: Rany o brzegach regularnych (gładkich): -cięte (powstają w wyniku ostrego, tnącego narzędzia, np. nóż, brzytwa) -rąbane (powstają w wyniku działania ciężkiego narzędzia o ostrej krawędzi, godzącego z dużą siłą, np. siekiera, tasak) -kłute (powstaje w wyniku działania w głąb ostro zakończonego narzędzia, np. nóż, bagnet, pręt)

4 Rany o brzegach nieregularnych: -szarpane (powstają w wyniku działania zakrzywionego narzędzia o tępej krawędzi, np. hak, bosak) -tłuczone (powstają w wyniku działania tępego narzędzia godzącego z dużą siła, np. młotek , kamień) -miażdżone (powstają w wyniku najsilniejszego urazu- tępe narzędzie godzące z bardzo dużą siła prostopadle do powierzchni ciała, np. przygniecenie, przejechanie)

5 Rany postrzałowe: - przestrzałowe (występowanie otworu wlotowego , kanału rany i otworu wylotowego) -ślepe (występuje otwór wlotowy i kanał rany, który kończy się ślepo pociskiem) -styczne (przebiegają w postaci bruzdy po powłokach ciała, pocisk nie wnika w głąb)

6 Ogólne zasady zaopatrywania ran (poszkodowany jest przytomny)
Posadź lub połóż poszkodowanego Unieś miejsca zranienia Na ranę połóż czysty jałowy materiał Przymocuj opatrunek bandażem dzianym

7

8 Zaopatrując ranę nie wolno !
-odkażać rany i jej okolic kolorowymi odkażalnikami (np. jodyna), -kłaść na ranę waty i ligniny -dotykać rany palcami -dotykać obu stron gazika zakładanego na ranę -usuwać wbitego w ranę ciała obcego

9 Krwotok- to wypływ krwi poza naczynie krwionośne wskutek przerwania jego ciągłości
Krwotoki dzielimy na: Tętniczy- szybki wypływ pod dużym ciśnieniem jasnoczerwonej krwi z uszkodzonego naczynia tętniczego Żylny- powolny wypływ ciemnoczerwonej krwi z uszkodzonego naczynia żylnego

10 Krwawienia dzielimy na:
Krwawienie- to wypływ krwi z naczyń krwionośnych na zewnątrz ciała, do jam ciała lub narządów i tkanek. Krwawienia dzielimy na: Zewnętrzne- wypływ na zewnątrz ciała krwi z naczyń krwionośnych Wewnętrzne- wypływ krwi z naczyń krwionośnych do jam ciała, narządów, tkanek.

11 Ogólne postępowanie w wypadku krwawienia zewnętrznego:
Ułożenie poszkodowanego pozycji leżącej lub półleżącej Przyłożenie na ranę czystego jałowego materiały i wykonanie opatrunku uciskowego. Uniesienie zranionego miejsca. Zapewnienie poszkodowanemu dalszej pomocy.

12

13 Pytania ????


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc Rany i krwotoki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google