Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Studiował na wydziale architektury Politechniki Lwowskiej. W 1898 r. założył Towarzystwo Rękodzielników Polskich „Gwiazda”. Był inspektorem Budownictwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Studiował na wydziale architektury Politechniki Lwowskiej. W 1898 r. założył Towarzystwo Rękodzielników Polskich „Gwiazda”. Był inspektorem Budownictwa."— Zapis prezentacji:

1

2 Studiował na wydziale architektury Politechniki Lwowskiej. W 1898 r. założył Towarzystwo Rękodzielników Polskich „Gwiazda”. Był inspektorem Budownictwa Miejskiego w Krakowie oraz współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Sztuki i Kultury we Lwowie. W 1919 r. został profesorem zwyczajnym Katedry Historii Architektury i Estetyki Politechniki Lwowskiej. 10 lat później został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta. Urodzony 25 czerwca 1860 w Tłustem, zmarł 4 sierpnia 1935 we Lwowie. Polski architekt, teoretyk architektury, konserwator sztuki. BIOGRAFIA Pochowany na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

3 Opublikował liczne prace zawierające m.in. rozważania na temat polskiego stylu narodowego. Wskazywał na oryginalne, rodzime cechy polskiej architektury. Wybudował ponad 40 kościołów i przebudował około 20. Opracowywał też projekty przebudowy kamienic i budowy świeckich budowli publicznych m.in. ratusze w Jordanowie i Niepołomicach. DZIAŁALNOŚĆ

4 WYBRANE BUDYNKI ZAPROJEKTOWANE PRZEZ JANA SAS ZUBRZYCKIEGO NA TERENIE … :

5 POLSKI

6 TARNÓW

7 GÓRNO

8 KRAKÓW

9 SOKOŁÓW

10 TRZEŚNIÓW

11 CIEKLIN

12 JORDANÓW

13 RATUSZ W JORDANOWIE

14 RATUSZ W MYŚLENICACH

15 RATUSZ W NIEPOŁOMICACH

16 RATUSZ W ZATORZE

17 KROSNA

18 Dom adwokata Wincentego Orlewicza

19 Dom Stanisława Lenika (obecnie gmach poczty)

20 Zgromadzenie Sióstr Józefitek

21 Dom malarza Stanisława Bergmana

22 Dom rzeźbiarza Andrzeja Lenika

23 POBLISKICH OKOLIC

24 NIEWODNA

25 LUBATOWA

26 MIEJSCE PIASTOWE

27 BRZOZÓW

28 JEDLICZE

29

30

31

32 … oraz we LWOWIE

33 KOŚĆIÓŁ KAPUCYNÓW

34 "Życie Jana Sasa Zubrzyckiego wypełniała intensywna praca, której głównym impulsem była miłość ojczyzny i próba ocalenia od zapomnienia tego, co w przeszłości najcenniejsze – poczucia piękna, harmonii i prawdy. Był obrońcą podstawowych, ponadczasowych wartości". K. Stefański

35 OPRACOWAŁY : Paulina Mróz Justyna Czaja kl. I TB DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ !


Pobierz ppt "Studiował na wydziale architektury Politechniki Lwowskiej. W 1898 r. założył Towarzystwo Rękodzielników Polskich „Gwiazda”. Był inspektorem Budownictwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google