Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MOJA MAŁA OJCZYZNA MYSZKÓW TU JESTEŚMY Mamy przyjaciół w Czechach, Hiszpanii i Niemczech.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MOJA MAŁA OJCZYZNA MYSZKÓW TU JESTEŚMY Mamy przyjaciół w Czechach, Hiszpanii i Niemczech."— Zapis prezentacji:

1

2 MOJA MAŁA OJCZYZNA MYSZKÓW

3 TU JESTEŚMY

4 Mamy przyjaciół w Czechach, Hiszpanii i Niemczech.

5 To nasze symbole HERBFLAGA

6 Myszków posiada prawa miejskie od 1950 roku. Jednak w jego granicach znajdują się obiekty przypominające o czasach wiele wcześniejszych. Niniejszą prezentacją chciałbym nieco przybliżyć przeszłość tej ziemi.

7 Pierwsze wzmianki o Mrzygłodzie ( obecnie jedna z dzielnic Myszkowa) pochodzą z 1373 r. W 1412 r. Na pewno było to już miasto. Na fot. Kościół wybudowany w latach 1653-1662, ufundowany przez kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. Obecnie sanktuarium maryjne.

8 W czasie powstania styczniowego, w Mrzygłodzie miała miejsce bitwa z wojskami rosyjskimi. W ramach represji w 1870 r. carskie władze odebrały Mrzygłodowi prawa miejskie. Powstańców upamiętnia dziś pomnik stojący na rynku.

9 W Będuszu znajduje się zespół folwarczny z początku XX w. Na fot. Spichlerz z charakterystyczną wieżą.

10 Jeden z budynków folwarcznych na Będuszu tzw. czworak.

11 Myszków rozwinął się w XIX w. dzięki lokowanym tu zakładom przemysłowym, takim jak fabryka papieru, zakłady przemysłu wełnianego, fabryka naczyń emaliowanych i inne.

12 Ich właściciele zostawili po sobie nie tylko fabryki...

13 Pałacyk Augusta Schmelzera, właściciela zakładów wełnianych, zbudowany w latach 1883-1897.

14 Ważną rolę odegrało położenie przy trasie kolei warszawsko - wiedeńskiej. Budynek dworca z XIX w.

15 Dziś można do nas dotrzeć samochodem osobowym lub autobusem, ale kolejowe połączenia są również dogodne ( m. in. pociągi relacji Gliwice - Częstochowa). Z centrum miasta do Mrzygłodu kursują autobusy komunikacji miejskiej linii nr 4, a na Będusz linii nr 2.

16

17 ZBIGNIEW JĘDRAS, PRACOWNIA KOMPUTEROWA WNS UNIWERSYTET ŚLĄSKI POLITOLOGIA ROK DRUGI 2006/2007 W prezentacji zostały wykorzystane fotografie autorskie. Herb i flaga pochodzą ze stron internetowych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Myszk%C3%B3w http://www.myszkow.bip.jur.pl/index.php?go2=dane


Pobierz ppt "MOJA MAŁA OJCZYZNA MYSZKÓW TU JESTEŚMY Mamy przyjaciół w Czechach, Hiszpanii i Niemczech."

Podobne prezentacje


Reklamy Google