Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYJACIEL LASU Autor: JAKUB WOJTAS kl. 5b SP nr 150 w Warszawie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYJACIEL LASU Autor: JAKUB WOJTAS kl. 5b SP nr 150 w Warszawie"— Zapis prezentacji:

1 PRZYJACIEL LASU Autor: JAKUB WOJTAS kl. 5b SP nr 150 w Warszawie
Na fotografii góra Kiczera, Magurski Park Narodowy (MPN).

2 Kto jest przyjacielem lasu ?
Przyjacielem lasu jest każdy, kto chroni las i nie zakłóca życia zwierząt w nim mieszkających, dba o porządek i naturalne procesy zachodzące w lesie. Szczególnie cenne zakątki znajdują się w parkach narodowych (na fot. ptaszek oraz rzeka Wisłoka).

3 Las kryje wiele niespodzianek
Las może się wydawać straszny i nudny, ale uważny oraz świadomy obserwator widzi więcej (na fot. las liściasty MPN, grzyb prawdziwek oraz gąsienica).

4 Przyjaciel lasu potrafi obserwować
…i dostrzega to czego nie widzą inni – tętniące życie obok nas. Zwierzęta są doskonale przystosowane do życia w swoich środowiskach. Co dostrzegasz na zdjęciach? (na fot. bocian i zając, MPN).

5 Patrz pod nogi, bo … … bo niektóre ze zwierząt są małe i bezbronne. Dlatego ważne jest, aby chodzić po wyznaczonych szlakach (na fot. padalec oraz salamandra, MPN).

6 Fot. Zenon Wojtas podczas obserwacji. Fot. Orlik krzykliwy, MPN.
Moim zdaniem…. Największym przyjacielem lasu jakiego znam jest mój wujek – Zenon Wojtas (na fot.). Jest dla mnie wzorem. Pracuje w Magurskim Parku Narodowym jako specjalista ds. ochrony przyrody. Magurski Park Narodowy Logo MPN – orlik krzykliwy Fot. Zenon Wojtas podczas obserwacji. Fot. Orlik krzykliwy, MPN. MPN zajmuje część Beskidu Niskiego, jest szóstym parkiem w Polsce, główna rzeka – Wisłoka, najwyższy szczyt – Wątkowa 846 m n.p.m.

7 Moje największe przygody
Wujek jest specjalistą od dużych drapieżników. Opowiada o nich godzinami, a ja bardzo lubię słuchać jego opowieści i wyruszać z nim na różne leśne wyprawy, które zawsze są fascynujące i pouczające. (na fot. wilk oraz odcisk łapy niedźwiedzia).

8 Las jest piękny Dbajmy o las, bądźmy jego przyjaciółmi, żeby kolejne pokolenia nie musiały oglądać go tylko na zdjęciach i w muzeach (na fot. leśny potok w MPN oraz wystawa jeleni w muzeum MPN w Krempnej).

9 Zostać przyjacielem lasu
Już wiem, że przyjacielem lasu może zostać każdy. Przyjaciel lasu przestrzega innych przed zaśmiecaniem lasu oraz bezmyślnymi działaniami, które mogą zakłócać życie zwierząt. Dzieli się także swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi, żeby las miał jak najwięcej przyjaciół. Fot. Jelenie, MPN. Fotografie zamieszczone w prezentacji są autorstwa lub współautorstwa Jakuba Wojtasa


Pobierz ppt "PRZYJACIEL LASU Autor: JAKUB WOJTAS kl. 5b SP nr 150 w Warszawie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google