Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Alkohole- jest to grupa związków organicznych pochodnych węglowodorów, w których jeden atom wodoru został zastąpiony przez grupę wodorotlenową (grupę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Alkohole- jest to grupa związków organicznych pochodnych węglowodorów, w których jeden atom wodoru został zastąpiony przez grupę wodorotlenową (grupę."— Zapis prezentacji:

1

2

3  Alkohole- jest to grupa związków organicznych pochodnych węglowodorów, w których jeden atom wodoru został zastąpiony przez grupę wodorotlenową (grupę hydroksylową -OH). C n H n+1 OH Wzór ogólny alkoholi

4  W języku potocznym przez "alkohol" rozumie się zazwyczaj alkohol etylowy (etanol) lub napój alkoholowy. Najprostsze i najczęściej spotykane w życiu codziennym alkohole, to zawierające jedną grupę hydroksylową w cząsteczce, pochodne alkanów o wzorze ogólnym C n H 2n+1 OH - alkohole monohydroksylowe. Noszą nazwę alkanole (m.in. metanol, etanol, propanol). Dla celów spożywczych wykorzystywany jest jedynie alkohol etylowy, który spożywany jest pod postacią: wódek, koniaków, whisky, wina i piwa.

5  Alkohol etylowy (określany inaczej jako etanol) – jest chemicznym związkiem organicznym z grupy alkoholi o wzorze C 2 H 5 OH.  W standardowej temperaturze pokojowej występuje pod postacią bezbarwnej i łatwopalnej cieczy o charakterystycznym zapachu i piekącym smaku. Na wolnym powietrzu pali się słabo widocznym, niebieskawym płomieniem.  Mieszaninę ok 95% etanolu ze zwykłą wodą to potocznie nazywany spirytus. Etanol w czystej postaci (100%) jest nazywany alkoholem absolutnym.

6  Nazwy alkoholi tworzy się przez dodanie do nazwy węglowodoru o tej samej liczbie atomów węgla końcówki –ol np:  Alkan Alkohol  MetanMetanol  EtanEtanol

7  Etanol otrzymuje się metodą znaną już w starożytności. Jest nią fermentacja alkoholowa glukozy - cukru występującego w owocach lub otrzymywanego w wyniku przekształceń innych cukrów. Fermentacja zachodzi w roztworze wodnym pod wpływem enzymów, wytwarzanych między innymi przez drożdże. Sumaryczne równanie reakcji fermentacji można zapisać następująco: C6H12O6 ----->2 C2H5OH + 2 CO2

8  Alkohol etylowy spożywany w nadmiernych ilościach lub zbyt często może być szkodliwy dla organizmu. W zależności od spożytej dawki powoduje on ożywienie, podniecenie, zaburzenia świadomości lub głębokie uśpienie. Dawka 6-8 g na 1 kg masy ciała jest już śmiertelna. Długie i nadmierne spożywanie alkoholu powoduje uzależnienie, czyli chorobę alkoholową. Tlen, który w normalnie funkcjonującym organizmie jest niezbędny w procesach przemiany materii (do utleniania tłuszczów, białek i cukrów) w chorobie alkoholowej jest zużywany do utleniania alkoholu. W efekcie następuje m.in. otłuszczenie narządów wewnętrznych prowadzące do osłabienia mięśnia sercowego, marskość wątroby, zapalenie trzustki i in. Ponadto alkohol poraża centralny układ nerwowy, co przy nadmiernym jego spożywaniu może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, ogólne wyniszczenie organizmu i przedwczesną śmierć.

9 Spośród alkoholi największe znaczenie gospodarcze mają metanol, etanol, oraz gricerol  a) metanol -do produkcji formaliny,barwników,tworzyw sztucznych -uzywa się go w przemyśle farmaceutycznym -rozpuszczalniki,farby  b) etanol -artykuły przemysłowe -kosmetyki(głównie perfumy) -leki -zapachy do ciast  c)glicerolu -tworzywa sztuczne -kosmetyki -materiały wybuchowe -leki -barwniki

10  Należy stwierdzić, iż nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która by chroniła każdego człowieka, przed skutkami jakie może pociągnąć za sobą picie alkoholu. Każdy organizm reaguje inaczej.  Alkohol w dużej mierze ma wpływ nie tylko na organizm człowieka ale również wywołuje on wiele patologii społecznych. Wzrasta liczba młodych ludzi w izbach wytrzeźwień i nasila się przestępczość wśród nieletnich pod wpływem alkoholu jak również jest przyczyną nieprawidłowość funkcjonowania wielu rodzin.  Alkohol jest trucizną i z punktu widzenia toksykologii każda ilość wypitego alkoholu jest ryzykowna.

11  Jeśli decydujesz się pić alkohol, rób to rozsądnie i zachowaj umiar.  Ogranicz spożycie alkoholu do jednego drinka dziennie, jeśli jesteś kobietą lub do dwóch jeśli jesteś mężczyzną. Pijąc jedz, aby zwolnić szybkość wchłaniania alkoholu.  Unikaj picia przed i w trakcie prowadzenia samochodu, i zawsze wtedy, kiedy naraża cię to na niebezpieczeństwo.

12  XXX

13


Pobierz ppt " Alkohole- jest to grupa związków organicznych pochodnych węglowodorów, w których jeden atom wodoru został zastąpiony przez grupę wodorotlenową (grupę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google