Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wypadek Drogowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wypadek Drogowy."— Zapis prezentacji:

1 Wypadek Drogowy

2 Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków drogowych?
Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych to: nadmierna prędkość, nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie kierujących pojazdem i przechodniów na przejściach dla pieszych, kierowcy i piesi pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

3 Jak należy postąpić na miejscu wypadku?
1. Wezwij pomoc. 2. Zabezpiecz miejsce zdarzenia. 3. Staraj się być widoczny. Załóż w tym celu kamizelkę odblaskową, rękawiczki lateksowe i okulary ochronne.

4 5. Poproś kogoś, aby w bezpiecznej
odległości stanął i informował najeżdżające samochody o sytuacji i ustawił trójkąt ostrzegawczy. 6. Jeśli stwierdzisz, że nie ma zagrożenia podejdź do pojazdu. Lecz pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności, stale upewniając się, że jesteś bezpieczny. 7. Wyciągnij kluczyki ze stacyjki uszkodzonego samochodu.

5 Jak udzielić pomocy poszkodowanej osobie?
Częstymi skutkami wypadków drogowych są urazy kręgosłupa, liczne złamania, paraliże kończyn czy nawet utrata życia. Więc jeśli jesteś obserwatorem zdarzeń powinieneś poszkodowanemu udzielić pierwszą pomoc.

6 A) Jeśli nie ma zagrożenia, a A i B są prawidłowe osobę poszkodowaną należy pozostawić w pojeździe stabilizując jej kręgosłup. Następnie należy poprosić świadka lub samodzielnie sprawdzić, czy kończyny poszkodowanego nie zaklinowały się w samochodzie. Na sam koniec rozetnij lub rozepnij pasy poszkodowanego i czekaj na pomoc.

7 B) Jeśli u poszkodowanego brak prawidłowych reakcji A i B, należy koniecznie podjąć resuscytacje lub w razie jakiegoś niespodziewanego niebezpieczeństwa najszybciej wyjąc poszkodowanego z pojazdu. Aby wyciągnąć poszkodowanego z pojazdu należy zastosować chwyt Rauteka, który wymaga siły fizycznej. Jeśli nie zdołasz zastosować tego chwytu to właściwy może być każdy sposób wyciągnięcia osoby poszkodowanej z samochodu.

8 Jeżeli poszkodowanym jest motocyklistą, w celu udzielenia mu prawidłowej pomocy należy zdjąć kask. Przy tej czynności jak i każdej innej zachowaj szczególną ostrożność.

9 Dwie zasadnicze reguły obowiązujące podczas udzielania pomocy:
1. Pamiętaj wykonując jakąkolwiek czynność w uszkodzonym samochodzie wprowadź do jej wnętrza tylko rękę. Nie wchodź do wnętrza uszkodzonego samochodu! 2. Udzielając pierwszej pomocy, zawsze należy dbać o komfort termiczny osoby poszkodowanej. Jeśli to konieczne – użyj „foli życia”!

10 Dziękuję za obejrzenie prezentacji!
Wykonała: Malwina Pawlik Koordynator : Dorota Boruch


Pobierz ppt "Wypadek Drogowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google