Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiek XVII prawie wszystkim państwom Europy przyniósł długie i wyniszczające wojny. Jednocześnie był to czas, w którym powstały pełne przepychu budowle,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiek XVII prawie wszystkim państwom Europy przyniósł długie i wyniszczające wojny. Jednocześnie był to czas, w którym powstały pełne przepychu budowle,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Wiek XVII prawie wszystkim państwom Europy przyniósł długie i wyniszczające wojny. Jednocześnie był to czas, w którym powstały pełne przepychu budowle, komponowano wspaniałą muzykę, a filozofowie kreślili nowe kierunki w sposobie zrozumienia świata. Z jednej strony panował przepych w architekturze, stylu ubierania się bogatym zdobnictwie i hucznych zabawach z drugiej zaś strony protestanci mieli skromne świątynie, unikali zabaw, nosili skromne szaty. Zarówno sztuka, jak i życie codzienne obfitowały w liczne kontrasty- obok przepychu istniała prostota i umiar.

4 Okazałe, bogato zdobione barokowe kościoły miały przyczynić się do wzmocnienia uczyć religijnych, natomiast budowle świeckie podkreślały potęgę i zamożność ich właścicieli.

5 Bogactwo i przepych widoczne były nie tylko w sztuce, ale też w ubiorach. Kobiety nosiły bogato zdobione suknie i wymyślne fryzury, panowie zaś kapelusze z wielkimi rondami, duże koronkowe kołnierze, peleryny i buty z wysokimi cholewkami. Zarówno stroje męskie, jak i kobiece ozdabiano licznymi koronkami, wstążkami i piórami.

6 Wiek XVII przyniósł zmiany w sposobie pojmowania świata. Filozofowie głosili poglądy, że ludzie powinni wierzyć w potęgę swojego rozumu i doświadczeń. Hasła te nie były powszechne. Większość ludzi patrzyła nadal na świat przez pryzmat wierzeń religijnych. W życiu kierowali się głównie wiarą i uczuciami. Nowe poglądy filozofów nie stały się wprawdzie popularne, ale nadały filozofii nowy kierunek. Wiara w potęgę rozumu i doświadczenie wpłynęła na rozwój nauki. Kontynuowano badania rozpoczęte w epoce RENESANSU.

7 Galileusz (Galileo, Galilei) - włoski uczony, potwierdził teorię Kopernika. Isaac Newton – odkrył prawo powszechnego ciążenia (grawitacji) i opracował jego matematyczne wzory. JOHN LOCKE – był twórcą kierunku filozoficznego nazywanego empiryzmem (łac. empirio – doświadczenie). Głosił, że człowiek przychodzi na świat z pustym umysłem, który przyrównał do nie zapisanej tablicy, oraz że wiedzę zdobywa poprzez doświadczenie. Był zwolennikiem powszechnej edukacji.

8 -Kompozycja wielopostaciowa, dynamiczna, otwarta. -Bogata kolorystyka -Kontrasty światła i cienia -Głębia obrazu „Putto”- popularne w baroku pulchne aniołki.

9 -Wzór pałacu dla władców europejskich - Ogromne rozmiary, przepych - Zastosowanie symetrii osiowej - wielki piękny ogród -Reprezentacyjna budowla świecka - ozdobna fasada


Pobierz ppt "Wiek XVII prawie wszystkim państwom Europy przyniósł długie i wyniszczające wojny. Jednocześnie był to czas, w którym powstały pełne przepychu budowle,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google