Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzień dobry, panie Chopinie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzień dobry, panie Chopinie"— Zapis prezentacji:

1 Dzień dobry, panie Chopinie
Wykonała: Alicja Michalak

2 Trochę o Chopinie Fryderyk Franciszek Chopin, ur. się 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu. Najwybitniejszy polski kompozytor a także wybitny pianista. Czołowy przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu. Nazywany jest poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość oraz umiejętność czerpania wzorców wprost z polskiej muzyki ludowej.

3 Fryderyk mieszkał w Żelazowej Woli.
Dom Fryderyka Chopina Fryderyk mieszkał w Żelazowej Woli.

4 Rodzice Ojciec Mikołaj, urodzony we Francji, osiadł w Polsce na stałe już w wieku 16 lat  i spędził tu resztę swojego życia. Matka, Justyna z Krzyżanowskich, uwielbiała grać na fortepianie. 

5 Fryderyk miał trojkę rodzeństwa. Ludwikę, Izabelę i Emilię.
Rodzeństwo Fryderyk miał trojkę rodzeństwa. Ludwikę, Izabelę i Emilię. Ludwiga Chopin Emilia Chopin Izabela Chopin

6 Fryderyk Chopin Fryderyk rozpoczyna naukę gry na fortepianie u Wojciecha Żywnego, wcześniej muzykowała z nim przy fortepianie matka. Najsłynniejszymi utworami Chopina są: Ballada As-dur  Polonez moll Barkarola Fis-dur

7 Pierwsza miłość Chopina
Wiosną 1829 r. na koncercie solistek warszawskiego konserwatorium, dziewiętnastoletni zaledwie, choć już cieszący się pewną sławą, Fryderyk Chopin po raz pierwszy ujrzał śliczną śpiewaczkę z Warszawy, Konstancję Gładkowską. Kompozytor był nią oczarowany, ale zgodnie z duchem romantyzmu, przez kilka miesięcy podkochiwał się w niej skrycie, zwierzając się ze swych uczuć tylko najbliższemu przyjacielowi, Tytusowi Wojciechowskiemu.

8 Fryderyk Chopin zmarł zmarł 17 października 1849 roku w mieszkaniu przy placu Vendome 12. Miał zaledwie 39 lat. Pochowany został na Paryskim cmentarzu Pere Lachaise. Serce Chopina znajduje się w Warszawie, w Kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. 

9 Twórczość Fryderyka Przez lata skomponował dziesiątki polonezów, mazurków walcy, etiud oraz ballad i nokturnów itd.

10 Do widzenia, panie Chopinie


Pobierz ppt "Dzień dobry, panie Chopinie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google