Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atlantyda ;.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atlantyda ;."— Zapis prezentacji:

1 Atlantyda ;

2 Mit o Atlantydzie Według ludzi kiedyś jeszcze przed Platonem istniał ląd nad oceanem Atlantyckim zwanym Atlantydą. Twierdzą oni, że ten kraj był idealną krainą. Jej obywatele mieli perfekcyjny charakter nie podobny do dzisiejszego np. nie prowadzili wojen, kłótni. Pewnego dnia na Atlantydę zstąpił kataklizm. Do dziś nie jest pewnością jaki. Ludzie sądzą, że to prawdopodobnie tsunami, bądź wybuch wulkanu. Po tych zdarzeniach ląd zniknął i nikt nie wie co się dokładnie stało.

3 Wizja Atlantydy Atlantyda jest wyobrażana jako wielka wyspa z okręgami wodnymi przez które mogły do centrum dopływać statki.

4 Pierwsze fakty historyczne o Atlantydzie
Pierwszy i ostatni w historii Atlantydę opisuje Platon- wielki filozof grecki. Pisze, że ten kraj znajduje się za słupami Heraklesa, które według tradycji to dzisiejsza cieśnina Giblartalska między Hiszpanią a Maroko. Za tą cieśniną znajduje się właśnie ocean Atlantycki.

5 Mieszkańcy Atlantydy Mieszkańców Atlantydy wyobrażano sobie jako bogów Ateńskich tj. długie, białe brody lub włosy. Według ludzi byli oni spokojni im pomocni. Mieli wiele zalet i prawie żadnych wad. Umieli wytwarzać prąd elektryczny i być może mieli komputery oraz telewizję.

6 Zdanie historyków Według historyków Atlantyda nie istnieje ponieważ nie ma dowodów materialnych. Jednak wiele ludzi do dziś wierzy, że kraj ten istniał i niektórzy poświęcają całe swoje życie żeby odnaleźć dowody, które potwierdziłyby ich wersję tajemniczego zniknięcia Atlantydy.

7 Fałszywe dowody? Część ludzi znalazła dowody na istnienie Atlantydy, które jednak okazały się nie prawdziwe, bądź wytłumaczalne. Między innymi w świątyniach u majów zostały znalezione twarze ludzi z brodami wąsami takich jak wyobrażano sobie ludzi mieszkających w tym kraju. Okazało się jednak, że był to majowy bóg słońca, a jego broda to był dym który wydychał.

8 Atlantyda w wierszach Atlantyda
Istnieli albo nie istnieli. Na wyspie albo nie na wyspie. Ocean albo nie ocean połknął ich albo nie. Czy było komu kogoś słuchać kogo? Czy było komu walczyć z kim? Działo się wszystko albo nic tam albo nie tam. Miast siedem stało. Czy na pewno? Stać wiecznie chciało. Gdzie dowody? Nie wymyślili prochu, nie.

9 Proch wymyślili, tak. Przypuszczalni. Wątpliwi
Proch wymyślili, tak. Przypuszczalni. Wątpliwi. Nie wyjęci z powietrza, z ognia, z wody, z ziemi. Nie zawarci w kamieniu ani w kropli deszczu. Nie mogący na serio pozować do przestróg. Meteor spadł. To nie meteor. Wulkan wybuchnął. To nie wulkan. Ktoś wołał coś. Niczego nikt. Na tej plus minus Atlantydzie.

10 Książki o Atlantydzie:
Temat Atlantydy został poruszony także w książkach, np: „Atlantyda odnaleziona”. Powstała w 1999 roku opowiada o właścicielu kopalni, który znajduje komnatę wypełnioną tajemniczymi płaskorzeźbami i dziwnymi nieznajomymi mu napisami. Podejrzewa że to żart górników. Akcja rozgrywa się w stanie Kolorado w USA.

11 Wykonawcy: Agnieszka Rak, Klaudia Franczak, Natalia Bajor i Oliwia Świerczyńska
Źródła: Wikipedia, Youtube, Blog Jason

12 KONIEC Dziękujemy :D


Pobierz ppt "Atlantyda ;."

Podobne prezentacje


Reklamy Google