Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Który z noblistów pracował w Łomży i czy wie o tym Pasikowski ? czyli o dziwności ludzkiej pamięci.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Który z noblistów pracował w Łomży i czy wie o tym Pasikowski ? czyli o dziwności ludzkiej pamięci."— Zapis prezentacji:

1 Który z noblistów pracował w Łomży i czy wie o tym Pasikowski ? czyli o dziwności ludzkiej pamięci

2 Otto Stern (1888 – 1969) ur. w bogatej rodzinie żydowskiej w Żorach 1943 – Nobel z fizyki za badania nad magnetyzmem protonu (badania z lat 30. XX w.) 1916 – zmobilizowany, skierowany do obserwatorium meteorologicznego w Łomży; miał sporo wolnego czasu; pracował naukowo; napisał dwa artykuły dotyczące zastosowania teorii kwantów do termodynamiki statystycznej; jeden z nich ma na stronie tytułowej notatkę o miejscu napisania: „Lomscha in Russich – Polen”

3 Sir Frederic Bartlett aktywny charakter pamięci instytucjonalne ramy pamięci

4 historia czytana amerykańskim studentom Młody Indianin wybrał się na polowanie na foki. W jego trakcie został przyłączony do grupy wojowników i podczas bitwy raniony. Wydawało mu się, że zaopiekowały się nim duchy. Do domu przynieśli go członkowie plemienia. Mimo że Indianin nie odczuwał bólu, to wkrótce zmarł, a z jego ust wydobyło się coś czarnego. (Wikipedia) dodawanie informacji opuszczanie fragmentów przestawianie kolejności zmiana elementów na „bardziej zrozumiałe”

5 pamięć czy pamiętanie ? procesualny i społeczny charakter zjawisk związanych z zapamiętywaniem  Maurice Halbwasch (1925) : „pamięć zbiorowa” (fr. "la memoire collective„) Ludwik Fleck (1935): „kolektyw myślowy” Roos Poole (2008): continuum między pamięcią indywidualną a zbiorową  David Middleton i Derek Edwards (1990): „zbiorowe pamiętanie” Allan Radley(1990): rola artefaktów Michael Cole (1990): społeczna organizacja zapamiętywania i zapominania  Robert Jay Lifton (1983): „wspólne zagadnienia”


Pobierz ppt "Który z noblistów pracował w Łomży i czy wie o tym Pasikowski ? czyli o dziwności ludzkiej pamięci."

Podobne prezentacje


Reklamy Google