Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biogaz – co to takiego? Biogaz to odnawialne źródło energii – naturalny gaz, który powstaje podczas rozkładu materii organicznej w warunkach beztlenowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biogaz – co to takiego? Biogaz to odnawialne źródło energii – naturalny gaz, który powstaje podczas rozkładu materii organicznej w warunkach beztlenowych."— Zapis prezentacji:

1

2 Biogaz – co to takiego? Biogaz to odnawialne źródło energii – naturalny gaz, który powstaje podczas rozkładu materii organicznej w warunkach beztlenowych (anaerobowych). Głównym jego składnikiem jest metan, który determinuje wartość energetyczną. Ilość metanu w biogazie zależy w głównej mierze od rodzaju biodegradowalnej materii oraz od procesu jej rozkładu (proces beztlenowej fermentacji metanowej). Biogaz może posłużyć do wytwarzania zarówno energii elektrycznej jak i ciepła, a ogrzewanie biogazem może być tańszą i bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego alternatywą.

3 Wykorzystanie biogazu Energię chemiczną zawartą w biogazie można wykorzystać przetwarzając ją w: ➲ energię cieplną (kocioł, palnik) ➲ energię elektryczną (generator napędzany silnikiem na biogaz, ogniwa paliwowe) ➲ energię mechaniczną (silnik spalinowy na biogaz)

4

5

6 Wady - wysokie nakłady inwestycyjne, - konieczność ciągłego dostępu do substratów, w celu zachowania prawidłowego przebiegu procesu fermentacji - konieczny jest stały nadzór i kontrola, - niepewny, w długoterminowej perspektywie, - bariery prawne oraz skomplikowane procedury - zły stan infrastruktury energetycznej często uniemożliwia przyłączenie instalacji do sieci; sieć gazowa na terenach wiejskich jest bardzo słabo rozwinięta - istnieje możliwość uciążliwości zapachowych, związanych z przyjęciem substratów

7 Zalety -produkcja biogazu ze źródeł odnawialnych, w sposób przyjazny dla środowiska - redukcja emisji metanu - uporządkowanie gospodarki gnojowicą i obornikiem w gospodarstwach rolnych - aktywizacja lokalnego rynku rolnego - możliwość dodatkowego dochodu dla przedsiębiorstw rolnych - podniesienie opłacalności produkcji rolnej, zwiększenie areału upraw roślin energetycznych możliwość wykorzystania wielu surowców, jako substratu - proces produkcji biogazu opiera się wyłącznie na przemianach biochemicznych, nie wymaga użycia substancji chemicznych, stanowiących zagrożenie dla środowiska - inwestycja w budowę biogazowni może być korzystna z ekonomicznego punktu widzenia - dywersyfikacja źródeł energii

8 Bibliografia ➲ http://rabendatomasz.wordpress.com/category/biogaz/ http://rabendatomasz.wordpress.com/category/biogaz/ ➲ http://www.ieo.pl/pl/obszary-badan/biogaz.html http://www.ieo.pl/pl/obszary-badan/biogaz.html ➲ http://www.czysta-energia.ovh.org/biogaz.htm http://www.czysta-energia.ovh.org/biogaz.htm ➲ http://tpe-biogaz.e-monsite.com/pages/ii-les-avantages-et- inconvenients-du-biogaz.html


Pobierz ppt "Biogaz – co to takiego? Biogaz to odnawialne źródło energii – naturalny gaz, który powstaje podczas rozkładu materii organicznej w warunkach beztlenowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google