Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY „

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY „"— Zapis prezentacji:

1 „CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY „
Serdecznie zapraszam do obejrzenia prezentacji o Chwalborzycach 

2 Chwalborzyce Miejcowość położona jest w odległości 7 km na północny - zachód od Świnic Warckich, wzmiankowana w dokumencie z 1365 r. należała do dóbr szlacheckich.

3 "Chwalić Boga" . Nazwa miejscowości w przekazie ustnym pochodzi prawdopodobnie od określenia "Chwalić Boga" bądź od właścicieli dóbr Chwalborzyców. W Chwalborzycach znajduje się najmłodszy architektonicznie na terenie gminy kościół p.w. św. Marcina Biskupa. Zbudowany został w latach w stylu nowoczesnym tuż po pożarze.

4 A OTO MÓJ KOŚCIÓŁEK 

5 Pierwszy kościół Pierwszy kościół p.w. św. Marcina wzmiankowany w 1416 r. Drugi wzniesiony został w latach z fundacji Marianny Przeradzkich i Antoniego Morawskich, na miejscu spalonego. Był to budynek orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej, zewnątrz oszalowany. Posiadał jedną nawę, która była nieco wyższa i szersza z kwadratowymi kaplicami od południa i północy oraz kruchtą od zachodu. Chór muzyczny wsparty był na dwóch profilowanych słupach. W otworze tęczowym o łuku spłaszczonym stała pasja barokowa. Dachy dwuspadowe pokryte były blachą, na nawie znajdowała się blaszana wieżyczka na sygnaturkę o kształcie barokowym.

6 Obecnie w kościele możemy podziwiać te oto obrazy

7 W Chwalborzycach możemy podziwiać nie tylko piękny kościół ale również:
W odległości 100 m od kościoła zachował się drewniany wiatrak z 1772 r., około 500 m od kościoła cmentarz grzebalny. Na przeciwko bramy kościelnej znajduje się nowo wybudowana plebania. współczesna dzwonnica z mosiężnymi dzwonami z 1949 r.

8 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ  RENATA STAŃCZYK


Pobierz ppt "„CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY „"

Podobne prezentacje


Reklamy Google