Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY „ Serdecznie zapraszam do obejrzenia prezentacji o Chwalborzycach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY „ Serdecznie zapraszam do obejrzenia prezentacji o Chwalborzycach."— Zapis prezentacji:

1 „CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY „ Serdecznie zapraszam do obejrzenia prezentacji o Chwalborzycach

2 Miejcowo ść po ł o ż ona jest w odleg ł o ś ci 7 km na pó ł nocny - zachód od Ś winic Warckich, wzmiankowana w dokumencie z 1365 r. nale ż a ł a do dóbr szlacheckich. Chwalborzyce

3 . "Chwalić Boga " Nazwa miejscowości w przekazie ustnym pochodzi prawdopodobnie od określenia "Chwalić Boga" bądź od właścicieli dóbr Chwalborzyców. W Chwalborzycach znajduje się najmłodszy architektonicznie na terenie gminy kościół p.w. św. Marcina Biskupa. Zbudowany został w latach 1978 - 1979 w stylu nowoczesnym tuż po pożarze.

4 A OTO MÓJ KO Ś CIÓ Ł EK

5 Pierwszy kościół p.w. św. Marcina wzmiankowany w 1416 r. Drugi wzniesiony został w latach 1771 - 1776 z fundacji Marianny Przeradzkich i Antoniego Morawskich, na miejscu spalonego. Był to budynek orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej, zewnątrz oszalowany. Posiadał jedną nawę, która była nieco wyższa i szersza z kwadratowymi kaplicami od południa i północy oraz kruchtą od zachodu. Chór muzyczny wsparty był na dwóch profilowanych słupach. W otworze tęczowym o łuku spłaszczonym stała pasja barokowa. Dachy dwuspadowe pokryte były blachą, na nawie znajdowała się blaszana wieżyczka na sygnaturkę o kształcie barokowym. Pierwszy kościół

6 Obecnie w ko ś ciele mo ż emy podziwia ć te oto obrazy

7 W Chwalborzycach możemy podziwiać nie tylko piękny kościół ale również: współczesna dzwonnica z mosiężnymi dzwonami z 1949 r. W odległości 100 m od kościoła zachował się drewniany wiatrak z 1772 r., około 500 m od kościoła cmentarz grzebalny. Na przeciwko bramy kościelnej znajduje się nowo wybudowana plebania.

8 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ RENATA STAŃCZYK


Pobierz ppt "„CUDZE CHWALIMY, SWEGO NIE ZNAMY „ Serdecznie zapraszam do obejrzenia prezentacji o Chwalborzycach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google