Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady generalne zarządzania finansami to: 1.Skupienie uwagi nie na kwotach, ale na tendencjach i strukturach. 2.Stała znajomość długoterminowego wpływu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady generalne zarządzania finansami to: 1.Skupienie uwagi nie na kwotach, ale na tendencjach i strukturach. 2.Stała znajomość długoterminowego wpływu."— Zapis prezentacji:

1

2 Zasady generalne zarządzania finansami to: 1.Skupienie uwagi nie na kwotach, ale na tendencjach i strukturach. 2.Stała znajomość długoterminowego wpływu każdej - własnej i rządowej - decyzji na sytuację finansową gminy w latach następnych.

3 Pryncypia 1.Zarządzanie finansami nakazuje stosowanie strategii, WPI, budżetowania zadaniowego, PPP, ISO, CAF i innych. 2.Zarządzać finansami samorządu trzeba podobnie jak firmy - silne skupienie na stronie dochodowej, a nie dyskutowanie, jak „podzielić biedę”.

4 Kluczowym elementem zarządzania finansowego jest wieloletnie planowanie finansowe. Obejmuje prognozowanie finansowe, ale przede wszystkim koncepcję wieloletniego oddziaływania na finanse. Zarządzanie strategiczne = zarządzanie finansami

5 Podstawy prognoz 1.Tendencje zmian w całości finansów gminy są zasadniczo trwałe, 2.Tendencje z przeszłości można przedłużyć w przyszłość, 3.Przedłużoną w przyszłość tendencję korygujemy o zmiany, jakie nadejdą (oddanie do użytku szkoły).

6 Tendencje Tendencje są różne, dochody podatkowe, CIT, PIT, opłaty

7 Przykład prognozy wydatku Tendencję przedłużamy w przyszłość KWOTY 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 LATA

8 Zasady  Prognozujemy w odniesieniu do pojedynczego źródła dochodów,  Prognozujemy w odniesieniu do pojedynczego kierunku wydatkowania,  Uwzględniamy wpływy inflacji,

9 Szczegółowość prognozy  Prognoza główna, co do zasady, w szczegółowości do rozdziału,  Wyjątkiem – rozdział 756 – tu prognoza w szczegółowości do paragrafów,

10 Szczegółowość  Prognozy dodatkowe, wymagane przez ustawodawcę w szczegółowości do paragrafów:  Przychody i rozchody  Wynagrodzenia,  Dochody majątkowe  Programy finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3, (środki UE i inne zagraniczne).

11 WPF  Składa się z sumy wielu mini prognoz,  Może mieć różny horyzont czasowy,  Wykonana w oparciu o metody matematyczne jest bardzo dokładna,  Może mieć różne wersje,  Wymaga co półrocznej aktualizacji.

12 Zasady  Dochody prognozujemy nieufnie,  Optymistycznie prognozujemy wydatki,  Skupiamy się na najważniejszych źródłach dochodów i najważniejszych wydatkach.

13 Załącznik - przedsięwzięcia  Przedsięwzięcia,  Roczne zadania inwestycyjne,  Kontrakty Partnerstwa Publiczno – Prywatnego,  Przedsięwzięcia inne,  Gwarancje i poręczenia.

14 Metody prognostyczne 1.Metoda inflacyjna, 2.Metoda zmian proporcjonalnych, 3.Metoda najmniejszych kwadratów, 4.Metody mieszane.


Pobierz ppt "Zasady generalne zarządzania finansami to: 1.Skupienie uwagi nie na kwotach, ale na tendencjach i strukturach. 2.Stała znajomość długoterminowego wpływu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google