Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zadanie rekrutacyjne na XX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zadanie rekrutacyjne na XX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży."— Zapis prezentacji:

1

2 Zadanie rekrutacyjne na XX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży.

3  Nasza debata składa się z dwóch części.  Pierwszą poświęcimy problemowi niskiej frekwencji osób młodych w wyborach (w kontekście zbliżających się wyborów do PE).  W drugiej części uwagę skupimy na braku zainteresowania młodzieży życiem lokalnej społeczności.  Po każdej części pytania i pomysły będzie mogła zgłaszać publiczność.

4 Każdy ma prawo do wypowiedzenia się na dany temat. Dbamy o kulturę słowa wypowiadając się pojedynczo. Słuchamy, szanujemy i nie krytykujemy swoich przedmówców.

5  Wybory 2009 do PE – 24,53% (gmina Kęty 27,19%)  Wybory 2011 do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - 48,92%  Wybory 2010 na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - 55,31% (gmina Kęty 60,32%) Dlaczego jest taka niska frekwencja, jeśli chodzi o wybory do PE?

6  Frekwencja w wyborach do PE w 2009 w grupie osób w wieku 18–24 lat wyniosła jedynie 29% (dla UE).  Krajowe poziomy frekwencji w tej grupie wynosiły od 12% do 77%. Dlaczego młodzi nie głosują?

7  W naszej gminie mieszka 3174 osób w wieku 18-24. Gdyby dzisiaj odbyły się wybory zagłosowałoby jedynie 1015 młodych.  Grupa ta stanowi niecałe 12% z pośród wszystkich głosujących. Czy ten wynik jest zaskakujący?

8 Główne powody nie uczestniczenia młodych Europejczyków w wyborach do PE 2009:  Nie interesuje się polityką 20%  Jestem niezadowolony z polityki 19%  Nie mam czasu 16% Jakie są przyczyny tak niskiej frekwencji?

9  Dlatego zostali Państwo podzieleni na cztery grupy.  Grupę pierwszą oraz drugą prosimy o napisanie minimum 3 zalet wynikających z pójścia na wybory.  Grupę trzecią oraz czwartą prosimy o napisanie działań, jakich oczekuje ze strony władz i społeczeństwa, które przyczyniły się do wzrostu frekwencji w wyborach ludzi młodych.  Czas na wykonanie zadania wynosi 2 min.

10 WNIOSKI 1) 2) 3) DZIAŁANIA 1) 2) 3) Zachęta, motywacja, informacja?

11 Korzyści płynące z aktywności (wg ankietowanych):  można dokonać zmian na lepsze -37%  satysfakcja oraz poczucie własnej wartości -26% Jak przekonać młodych by chętnie angażowali się życie społeczne? Co zyskują osoby aktywne w społeczeństwie? Jak przekonać młodych by chętnie angażowali się życie społeczne? Co zyskują osoby aktywne w społeczeństwie?

12 Z czego wynika taki rezultat? Czyżby aż tyle młodych ludzi było niechętnie nastawionych wobec społeczeństwa? Jakie są przyczyny tak niskiego zaangażowania młodych w życie społeczne?

13 Co należy zrobić oraz jakie działania podjąć, aby zachęcić i zaangażować młodych do działania w swojej społeczności lokalnej?

14  Państwa siedzących pod oknem prosimy o napisanie organizacji, jaką stworzyliby Państwo dla młodzieży.  Osoby siedzące pod ścianą prosimy o napisanie organizacji, do której chcieliby należeć.  Czas na wykonanie zadania wynosi 2 min.

15 WYBORY WNIOSKIDZIAŁANIA ŻYCIE SPOŁECZNE WNIOSKIDZIAŁANIA

16

17  Ankiety przeprowadzone przez nas w dniach 13-14 marca 2014.  Dane z PKW z: http://pkw.gov.plhttp://pkw.gov.pl  Dane z: http://europortal.europa.euhttp://europortal.europa.eu  Dane statystyczne udostępnione przez Urząd Gminy Kęty.

18 Organizatorzy: BEATA ZEMANEK JAKUB TYRTANIA Uczniowie PZ nr 11 w Kętach.


Pobierz ppt "Zadanie rekrutacyjne na XX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google