Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OGRODY JapoNskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OGRODY JapoNskie."— Zapis prezentacji:

1 OGRODY JapoNskie

2 Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj .

3 W architekturze świeckiej wyodrębnił się styl Chinden który był zespołem obejmującym budynek mieszkalny i ogród . Całe założenie było rozplanowane na planie prostokąta i ogrodzone murem . W części centralnej znajdował się staw o urozmaiconej lini brzegowej najczęściej z kilkoma wyspami kierowany w kierunku wschód - zachód w którego wnętrzu zlokalizowane były liczne głazy . Ogród wzbogacały pawilony ogrodowe , kamienne mostki i rośliny .

4 W części północnej znajdowały się zabudowania mieszkalne, które z trzech stron otaczał obszerny dziedziniec. Część południową zajmował ogród. W centralnej jego części znajdował się staw, a malowniczo ukształtowane wzgórze zamykało panoramiczny widok od strony południowej.

5 W ogrodach japońskich wyróżniamy : Ogrody Zenistyczne Ogrody Stawowe
Ogrody Pagórkowate Ogrody Płaskie Ogrody Kamienne Ogrody Literackie Ogrody Herbaciane

6 Ogród Stawowy Tworzył symboliczny staw lotosowy z wyspą w naturalnym otoczeniu leśnym przy świątyniach.

7 Ogród Pagórkowy Sztuczne wzgórza w połączeniu ze stawem i strumieniem.

8 Ogród Płaski Nie było wzniesień, a woda przedstawiana była symbolicznie. Scenerię ogrodową tworzyły kamienie ogrodowe, drzewa i czasze wodne.

9 Ogród Kamienny Był odmianą ogrodu płaskiego. Składał się wyłącznie z kamieni układanych pojedynczo i w grupach.

10 Ogród Literacki Wyróżniał się prostotą, eksponowaniem piękna form naturalnych, oszczędnym wyposażeniem.

11 Ogród Herbaciany Podzielony jest na dwie części . Pierwsza część  służyła oczekiwaniu na gości i piciu herbaty , natomiast druga część zawierała pawilon i plac wypoczynkowy a tuż przy pawilonie herbacianym znajdowała się kamienna czasza wypełniona wodą .

12 Wykonały : Andżelika Wyrzyńska Małgorzata Oleksik


Pobierz ppt "OGRODY JapoNskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google