Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka."— Zapis prezentacji:

1

2 Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

3 W architekturze świeckiej wyodrębnił się styl Chinden który był zespołem obejmującym budynek mieszkalny i ogród. Całe założenie było rozplanowane na planie prostokąta i ogrodzone murem. W części centralnej znajdował się staw o urozmaiconej lini brzegowej najczęściej z kilkoma wyspami kierowany w kierunku wschód - zachód w którego wnętrzu zlokalizowane były liczne głazy. Ogród wzbogacały pawilony ogrodowe, kamienne mostki i rośliny.

4 W części północnej znajdowały się zabudowania mieszkalne, które z trzech stron otaczał obszerny dziedziniec. Część południową zajmował ogród. W centralnej jego części znajdował się staw, a malowniczo ukształtowane wzgórze zamykało panoramiczny widok od strony południowej.

5 Ogrody Zenistyczne Ogrody Zenistyczne Ogrody Stawowe Ogrody Stawowe Ogrody Pagórkowate Ogrody Pagórkowate Ogrody Płaskie Ogrody Płaskie Ogrody Kamienne Ogrody Kamienne Ogrody Literackie Ogrody Literackie Ogrody Herbaciane Ogrody Herbaciane

6 Tworzył symboliczny staw lotosowy z wyspą w naturalnym otoczeniu leśnym przy świątyniach.

7 Sztuczne wzgórza w połączeniu ze stawem i strumieniem.

8 Nie było wzniesień, a woda przedstawiana była symbolicznie. Scenerię ogrodową tworzyły kamienie ogrodowe, drzewa i czasze wodne.

9 Był odmianą ogrodu płaskiego. Składał się wyłącznie z kamieni układanych pojedynczo i w grupach.

10 Wyróżniał się prostotą, eksponowaniem piękna form naturalnych, oszczędnym wyposażeniem.

11 Podzielony jest na dwie cz ęś ci. Pierwsza cz ęść s ł u ż y ł a oczekiwaniu na go ś ci i piciu herbaty, natomiast druga cz ęść zawiera ł a pawilon i plac wypoczynkowy a tu ż przy pawilonie herbacianym znajdowa ł a si ę kamienna czasza wype ł niona wod ą.

12


Pobierz ppt "Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google