Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mają ubarwienie o różnej intensywności – od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono pomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mają ubarwienie o różnej intensywności – od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono pomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne."— Zapis prezentacji:

1

2 Mają ubarwienie o różnej intensywności – od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono pomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletów. Budują one z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami, służącymi do wychowu czerwi i przechowywania pokarmu. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowy m.

3  Robotnice, podobnie jak królowa, są stałymi mieszkańcami ula. Zwykle jest ich około 50 tysięcy. Robotnice żyją około 38 dni latem i 6 miesięcy zimą. Przez całe życie są posłuszne sygnałom chemicznym (feromonom), które wydziela królowa.

4  Królowa ma za zadanie składanie jaj. Aby to było możliwe, jej zbiornik nasienny( spermatheca ) musi zostać wypełniony nasieniem. W napełnianiu go bierze udział wiele trutniów. Każda matka kopuluje tylko raz w życiu i odbywa się to w trakcie tzw. lotu godowego, który matka pszczela odbywa około 5.-8. dnia po wygryzieniu zmatecznika.

5  Trutnie pojawiają się w ulu tylko na wiosnę. Średnio w ulu jest ich około 2,5 tys. Do czasu lotu godowego pozostają zupełnie bezczynne, nie zbierają pyłku, nie pełnią żadnych funkcji społecznych. Ich jedyną funkcją jest unasiennienie królowej.

6  Owady zapylające biorą udział w zapylaniu wielu roślin. Przenosząc pyłek umożliwiają zapłodnienie i powstanie nasion. Spadek liczby owadów zapylających, a nawet możliwość ich całkowitego zniknięcia, wzbudziły poważne zaniepokojenie ponieważ rośliny są kluczowym źródłem żywności dla ludzi i zwierząt, mają wiele innych zastosowań oraz pełnią, jako producenci, fundamentalną rolę w funkcjonowaniu ziemskiej biosfery.

7 Owadami społecznymi nazywamy takie, które opiekują się młodymi, ich potomstwo pomaga rodzicom oraz występuje między nimi podział prac (np. niektóre się rozmnażają, a inne tylko pomagają wychowywać potomstwo). Wszystko to, co robią, czynią dla dobra całej grupy - czyli niejako "społeczności".

8 OSA PSZCZOŁA

9 OSAPSZCZOŁA  OSA nie wytwarza miodu.  OSA może użądlić wielokrotnie.  OSA ma inną charakterystykę niż pszczoła, jest mniejsza oraz posiada mniej owłosienia, jej ubarwienie jest bardziej intensywne.  PSZCZOŁA wytwarza miód.  PSZCZOŁA może użądlić TYLKO raz.  PSZCZOŁA ma inną charakterystykę niż osa, jest większa oraz posiada więcej owłosienia, ma mniej intensywne kolory.

10  W ciągu ostatnich kilku lat pszczelarze i naukowcy wciąż ostrzegają, że pszczoły miodne wymierają w zastraszającym tempie. Eksperci przewidują, że pszczoły mogą zniknąć całkowicie do roku 2035. Ich populacja jednak wciąż spada. Oczywiście od początku, gdy tylko zaobserwowano znikanie pszczół wiązano to z używaniem pestycydów. Niektóre firmy biotechnologiczne dobrze o tym wiedzą i pracują już nad owadami zapylającymi zmodyfikowanymi genetycznie tak, aby porażające układ nerwowy tych małych zwierząt pestycydy nie wywierały na nie wpływu.

11 Dziękuję za uwagę. KONIEC WERONIKA WOŹNIAK 6A


Pobierz ppt "Mają ubarwienie o różnej intensywności – od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono pomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google