Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PSZCZOŁY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PSZCZOŁY."— Zapis prezentacji:

1 PSZCZOŁY

2 PSZCZOŁY Mają ubarwienie o różnej intensywności – od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono pomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletów. Budują one z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami, służącymi do wychowu czerwi i przechowywania pokarmu. Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowym.

3 PSZCZOŁY, I ICH ŻYCIE . (ROBOTNICE)
Robotnice, podobnie jak królowa, są stałymi mieszkańcami ula. Zwykle jest ich około 50 tysięcy. Robotnice żyją około 38 dni latem i 6 miesięcy zimą. Przez całe życie są posłuszne sygnałom chemicznym (feromonom), które wydziela królowa. 

4 PSZCZOŁY, I ICH ŻYCIE. (KRÓLOWA)
Królowa ma za zadanie składanie jaj. Aby to było możliwe, jej zbiornik nasienny(spermatheca) musi zostać wypełniony nasieniem. W napełnianiu go bierze udział wiele trutniów. Każda matka kopuluje tylko raz w życiu i odbywa się to w trakcie tzw. lotu godowego, który matka pszczela odbywa około dnia po wygryzieniu zmatecznika.

5 PSZCZOŁY, I ICH ŻYCIE. (TRUTNIE)
Trutnie pojawiają się w ulu tylko na wiosnę. Średnio w ulu jest ich około 2,5 tys. Do czasu lotu godowego pozostają zupełnie bezczynne, nie zbierają pyłku, nie pełnią żadnych funkcji społecznych. Ich jedyną funkcją jest unasiennienie królowej. 

6 JAKI WPŁYW NA ŻYCIE CZŁOWIEKA MAJĄ PSZCZOŁY ?
Owady zapylające biorą udział w zapylaniu wielu roślin. Przenosząc pyłek umożliwiają zapłodnienie i powstanie nasion. Spadek liczby owadów zapylających, a nawet możliwość ich całkowitego zniknięcia, wzbudziły poważne zaniepokojenie ponieważ rośliny są kluczowym źródłem żywności dla ludzi i zwierząt, mają wiele innych zastosowań oraz pełnią, jako producenci, fundamentalną rolę w funkcjonowaniu ziemskiej biosfery.

7 DLACZEGO PSZCZOŁY SĄ NAZYWANE OWADAMI SPOŁECZNYMI ?
Owadami społecznymi nazywamy takie, które opiekują się młodymi, ich potomstwo pomaga rodzicom oraz występuje między nimi podział prac (np. niektóre się rozmnażają, a inne tylko pomagają wychowywać potomstwo). Wszystko to, co robią, czynią dla dobra całej grupy - czyli niejako "społeczności".

8 JAKA JEST RÓZNICA POMIĘDZY OSĄ A PSZCZOŁA ?

9 JAKA JEST RÓZNICA POMIĘDZY OSĄ A PSZCZOŁĄ ?
PSZCZOŁA OSA nie wytwarza miodu. OSA może użądlić wielokrotnie. OSA ma inną charakterystykę niż pszczoła, jest mniejsza oraz posiada mniej owłosienia, jej ubarwienie jest bardziej intensywne. PSZCZOŁA wytwarza miód. PSZCZOŁA może użądlić TYLKO raz. PSZCZOŁA ma inną charakterystykę niż osa, jest większa oraz posiada więcej owłosienia, ma mniej intensywne kolory.

10 CZY PSZCZOŁY MOGĄ NIEDŁUGO WYGINĄĆ ? JEŚLI TAK TO Z JAKIEGO POWODU ?
W ciągu ostatnich kilku lat pszczelarze i naukowcy wciąż ostrzegają, że pszczoły miodne wymierają w zastraszającym tempie. Eksperci przewidują, że pszczoły mogą zniknąć całkowicie do roku  Ich populacja jednak wciąż spada. Oczywiście od początku, gdy tylko zaobserwowano znikanie pszczół wiązano to z używaniem pestycydów. Niektóre firmy biotechnologiczne dobrze o tym wiedzą i pracują już nad owadami zapylającymi zmodyfikowanymi genetycznie tak, aby porażające układ nerwowy tych małych zwierząt pestycydy nie wywierały na nie wpływu.

11 Dziękuję za uwagę. KONIEC
WERONIKA WOŹNIAK 6A


Pobierz ppt "PSZCZOŁY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google