Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W piękny, słoneczny poranek -21 maja 2014 r. uczniowie realizujący projekt „Sławne Polki” wyjechali na wycieczkę edukacyjną.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W piękny, słoneczny poranek -21 maja 2014 r. uczniowie realizujący projekt „Sławne Polki” wyjechali na wycieczkę edukacyjną."— Zapis prezentacji:

1

2 W piękny, słoneczny poranek -21 maja 2014 r. uczniowie realizujący projekt „Sławne Polki” wyjechali na wycieczkę edukacyjną.

3 W pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

4 Żarnowiec Wieś w Polsce nad rzeką Jasiołką położona w województwie podkarpackim, w powiecie podkarpackim (krośnieńskim), w gminie Jedlicze. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego. Żarnowiec wymieniany jest w dokumentach z 1340r. gdy stanowił parafię. Była to wieś ludna i dobrze zagospodarowana oraz osada rycerska. Pierwszymi dziedzicami w XIV i XV wieku byli Stefan Płaz, Pakosz, Szymek, Piotr, Wojciech, Mikołaj. Zapewne wszyscy tego samego rodu Płazów. W 1435 r. Piotr z Żarnowca otrzymał miejscowość Długie na własność i następnie odstąpił część miejscowości z czterema gospodarstwami kmiecymi Mikołajowi Krasnopolskiemu. Z dokumentów, pochodzących z 1388 roku wiadomo, że stanowiła własność dziedzica Żarnowca Piotra Płazy. Dworek XVIII-XIX w. i XIX-wieczny park nad rzeką, wykupiono w 1903 r. od Jadwigi z Czeczelów Biechońskiej i jako dar społeczeństwa i przekazano Marii Konopnickiej. W dworku przebywali; Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer i Lucjan Rydel. Poetka mieszkała tu z przerwami przez 7 lat, do 1910 r., kiedy to nie powróciła ze swej ostatniej podróży do Lwowa, gdzie zmarła.

5 Dworek został ofiarowany poetce z okazji jubileuszu 25–lecia pracy pisarskiej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia w Lamusie (dawnym spichlerzu) stałej ekspozycji biograficzno – literackiej prezentującej życie i wielokierunkową twórczość Marii Konopnickiej.

6

7

8 Pani przewodnik, w bardzo interesujący sposób, przedstawiła najważniejsze i najciekawsze wydarzenia z życie poetki, która była wykształconą kobietą, znającą dziesięć języków obcych. W dworku obejrzeliśmy „Kolekcję darów jubileuszowych” oraz pomieszczenia mieszkalne z czasów pobytu pisarki w Żarnowcu. Mieliśmy dużo szczęścia, bo umożliwiono nam zwiedzenie piętra, gdzie mieszkała przyjaciółka Konopnickiej - malarka Maria Dulębianka. Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem po ogromnym parku otaczającym dworek.

9

10 Dziękujemy!


Pobierz ppt "W piękny, słoneczny poranek -21 maja 2014 r. uczniowie realizujący projekt „Sławne Polki” wyjechali na wycieczkę edukacyjną."

Podobne prezentacje


Reklamy Google