Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architektura w krajach Niemieckojęzycznych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architektura w krajach Niemieckojęzycznych."— Zapis prezentacji:

1 Architektura w krajach Niemieckojęzycznych.

2 Kraje niemieckojęzyczne oraz ich stolice:
Niemcy -Berlin Austria - Wiedeń Szwajcaria - Berno Liechtenstein - Vaduz

3 W połowie XIII w. do Niemiec dociera ukształtowana na wzór Francji architektura gotycka. Przykładem jej jest katedra Św. Piotra w Kolonii oraz kościół Św. Maurycego i Św. Katarzyny w Magdeburgu

4 W kolejnych dziesięcioleciach niemieccy architekci zaczęli powoli odchodzić od wzorów francuskich. Powstają wtedy budowle cechujące się dużymi uproszczeniami, w których odchodzi się od sklepień, zmniejszeniu ulegają okna, a wieże kościołów są smukłe i strzeliste. Wielkość budowli i ich kształt w dużej mierze uzależnione są od regionu na którym powstają. Im region bogatszy tym budowla okazalsza.

5 Wśród budowli świeckich najbardziej reprezentacyjny charakter miały ratusze budowane w bogatych miastach. Kamienice mieszczan to najczęściej czteropiętrowe budowle z ozdobną fasadą od strony ulicy.

6 Bogate miasta odczuwały również potrzeby obrony
Bogate miasta odczuwały również potrzeby obrony. Stąd też wielu z nich wznoszone były mury obronne i umocnienia. Na głównych szlakach miast wznoszono warowne bramy strzegące wjazdu do nich. Przykładem tego typu budowli jest brama Holsztyńska.

7 W XIX w architekci musieli sprostać nowym wyzwaniom
W XIX w architekci musieli sprostać nowym wyzwaniom. Stawiały je przed nimi uprzemysłowienie i gwałtowny rozwój miast. Do pewnego stopnia radzili oni sobie, dostosowując stare metody budowy do spełniania nowych form użytkowych. Wykorzystywali oni jednak nadal styl gotycki oraz inne do projektowania fabryk, dworców kolejowych oraz innego rodzaju gmachów użyteczności publicznej. Stali się przez to głównym przedmiotem ataków ze strony reformatorów, którzy dostrzegali potrzebę architektury o prostych funkcjonalnych konstrukcjach.

8 Po I wojnie światowej w Niemczech nastąpił rozwój architektury okresu modernizmu. Ten styl przyczynił się do powstania wielu obiektów głównie przemysłowych, a także domów jednorodzinnych.

9 Przykładem nowego trendu i jedną z pierwszych budowli według nowego stylu jest budynek siedziby Bauhaus w Dessau.

10 Warte zobaczenia: Brama Brandenburska Reichstag

11 Architektura Austrii. Kraj, w którym język niemiecki jest językiem narodowym to także Austria. Jest to kraj górzysty. Piękne barokowe pałace i renesansowe zamki idealnie komponują się z otaczającymi je zielonymi wzgórzami. Najpiękniejsze z nich to zamek Schallaburg oraz Grafenegg.

12 Godne uwagi są także gotyckie kościoły i katedry rozsiane po całym kraju. Najokazalszą z nich jest katedra Św. Szczepana, której wieża góruje nad Wiedniem.

13 Warte zobaczenia: Hofburg- rezydencja zimowa Stadtsoper- opera miejska

14 Szwajcaria: Muzeum Polskie w Rapperswilu- polskie muzeum historyczne w Rapperswilu, założone w 1870. Polnische Museum in Rapperswil-Polish Historical Museum in Rapperswil, im Jahre 1870 gegründet. Schwabentor – stara średniowieczna brama miejska w SzafuziSchwabentor - alte mittelalterliche Stadttor in Schaffhausen, Schweiz.e w Szwajcarii.

15 Wiadukt Landwasser Wiadukt kolejowy nad rzeką Landwasser w Alpach, w kantonie Gryzonia, w Szwajcarii. Landwasser-Viadukt Eisenbahnviadukt über den Fluss Landwasser in den Alpen, im Kanton Graubünden, Schweiz.

16 Kapellbrücke most przy kaplicy
Zbudowany w roku kryty most drewniany na rzece Reuss w Lucernie jest symbolem tego miasta. Erbaut im Jahre 1333 gedeckte Holzbrücke über den Fluss Reuss in Luzern ist ein Symbol der Stadt.

17 Katedra Notre-Dame du Glarier w Sion
Zbudowana w stylu gotyckim od XV do XVI wieku. Erbaut im gotischen Stil aus dem fünfzehnten bis zum sechzehnten Jahrhundert.

18 Katedra świętego Mikołaja we Fryburgu
Jest kościołem biskupim diecezji Lozanna, Genewy i Fryburga w Szwajcarii. Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim w latach Es ist die Kirche der anglikanischen Diözese von Lausanne, Genf und Freiburg in der Schweiz. Der Tempel wurde im gotischen Stil erbaut in Jahren?

19 Katedra w Bazylei Kościół w Bazylei, powstały w kilku etapach między 1019 a 1500 rokiem w stylach romańskim i gotyckim. Kirche in Basel, in mehreren Etappen zwischen 1019 und 1500 ein Jahr in den romanischen und gotischen Stil erbaut.

20 Jeden z kościołów Zurychu, zbudowany w latach 1100-1250.
Kościół Grossmünster Jeden z kościołów Zurychu, zbudowany w latach Eine der Kirchen von Zürich, in den Jahren gebaut.

21 Zamek Chillon Średniowieczny zamek obronny w kantonie Vaud w Szwajcarii, wzniesiony na skalnej ostrodze wrzynającej się w wody Jeziora Genewskiego. Die mittelalterliche Burg im Kanton Waadt in der Schweiz, auf einem Felsvorsprung gebaut, schneidet über die Wasser des Genfer Sees.

22 Liechtenstein Katedra św. Floriana w Vaduz Została zbudowana w 1873 przez Friedricha von Schmidta na fundamentach wcześniejszej, średniowiecznej budowli. St. Pauls Kathedrale Florian in Vaduz Es wurde im Jahr 1873 von Friedrich von Schmidt auf den Fundamenten der früheren mittelalterlichen Gebäuden.

23 Zamek w Vaduz Został zbudowany w XVI wieku i do dziś jest siedzibą rodziny książęcej Liechtensteinów. Zamek w Vaduz jest historycznym centrum kraju. Największa część zamku pochodzi z XVI wieku, a najstarsza z XII wieku. Schloss in Vaduz Es wurde im sechzehnten Jahrhundert gebaut und ist heute der Sitz der Fürstenfamilie von Liechtenstein. Schloss Vaduz ist das historische Zentrum des Landes. Der größte Teil der Burg stammt aus dem sechzehnten Jahrhundert und das älteste aus dem zwölften Jahrhundert.

24 Schaan-Vaduz stacja kolejowa
Jedna z 4 stacji kolejowych obsługujących Liechtenstein mieszcząca się w miejscowości Schaan. Einer der vier Stationen dienen Liechtenstein in der Ortschaft Schaan entfernt.

25 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Dominik Rajczak Artur Kierojczyk


Pobierz ppt "Architektura w krajach Niemieckojęzycznych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google