Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FOLKLOR W NASZYM MIEŚCIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FOLKLOR W NASZYM MIEŚCIE"— Zapis prezentacji:

1 FOLKLOR W NASZYM MIEŚCIE
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej FOLKLOR W NASZYM MIEŚCIE 20 lat Samorządu Terytorialnego w Suchej Beskidzkiej

2 Od wielu lat w naszym mieście doskonale rozwija się folklor
Od wielu lat w naszym mieście doskonale rozwija się folklor. Szczególnie w ostatnim czasie widoczne jest duże wsparcie ze strony burmistrza Suchej Beskidzkiej, pana Stanisława Lichosyta. Co roku organizowane są spotkania folklorystów na „Dniach Ziemi Suskiej”

3 WYBRANI TWÓRCY LUDOWI SPOD BABIEJ GÓRY:
Czesław Siwiec Maria Śrubarska Marian Bucała

4 Czesław Siwiec Urodził się w 1935roku, a zmarł w roku. Muzyk, folklorysta, badacz i animator babiogórskiej kultury; założyciel pierwszego po wojnie zespołu suskiego „Babiogórcy”oraz innych w powiecie. Założył kapelę „Siwcowianie”. Wydał dwa śpiewniki z melodiami i tańcami spod Babiej Góry. Maria Śrubarska Suska malarka ludowa urodzona w 1916r w Suchej Beskidzkiej. Jej prace nagradzane były na lokalnych konkursach twórców ludowych; za pośrednictwem krakowskiej „Desy” prezentowano je na wystawach w Augsburgu i Londynie.

5 Marian Bucała Urodzony w 1937r.Rzeźbiarz z suskiej Bucałówki. Jego rzeźbione w korze figurki biednych ludzi określane są „zimorodkami beskidzkimi” lub „bucałkami”. Wykonał wystrój kościoła w Chroczy. Uczestniczył w licznych wystawach krajowych, eksponował prace w Chicago.

6 STRÓJ LUDOWY

7 INSTRUMENTY LUDOWE HELIGONKA DUDY BASY SKRZYPCE

8 TAŃCE GÓRALI BABIOGÓRSKICH

9 SIUSTANY Pary tańczą go krążąc w miejscu lub posuwając się w przód i w tył, wykonując często zmianę kierunku czy zatrzymania w ruchu. Trzeba go tańczyć tak „Co by jajko z głowy nie spadło”.

10 OBYRTKA Taniec żywy ale jednostajny, tańczony „na jednej dylinie”, czyli na bardzo małej przestrzeni; para krąży dookoła wspólnej osi jednocześnie posuwając się po linii koła.

11 WYWODZONY Tańczony był w rytmie krakowiaka. Tańczono go parami, para za parą, mijając się, przechodząc bramkami.

12 TRADYCJA KONTYNUOWANA DO DZIŚ
W naszym mieście do dziś krzewiony jest folklor. Powstały dwa zespoły regionalne i dwie kapele. „Ziemię Suską” oraz „Kapelę spod Magurki” reprezentują dorośli, natomiast dzieci i młodzież należą do zespołu i kapeli „Mała Ziemia Suska”. Najmłodsi mogą się zaprezentować w przedszkolnym zespole ludowym „Borówecki”.

13

14

15 „Ka sie podziały, co downi śpiywały; Powydawały sie pozabacowały...”
W skład Zespołu Projektowego wchodzą: Magdalena Kubasiak 1994, klasa III „e”, Magdalena Targosz 1994, klasa III „e”, Alicja Stanaszek 1994, klasa III „e” Zespół Szkół im Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej Opiekun Zespołu: Pani Jolanta Wągiel


Pobierz ppt "FOLKLOR W NASZYM MIEŚCIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google