Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Daria Olejniczak, Kasia Zarzycka, Szymon Gołda, Paweł Lisiak Kl. 2b

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Daria Olejniczak, Kasia Zarzycka, Szymon Gołda, Paweł Lisiak Kl. 2b"— Zapis prezentacji:

1 Daria Olejniczak, Kasia Zarzycka, Szymon Gołda, Paweł Lisiak Kl. 2b
Akustyka Daria Olejniczak, Kasia Zarzycka, Szymon Gołda, Paweł Lisiak Kl. 2b

2 Co to są fale akustyczne?
Fala akustyczna – rozchodzące się w ośrodku zaburzenie gęstości (i ciśnienia) w postaci fali podłużnej, któremu towarzyszą drgania cząsteczek ośrodka. Falą akustyczną nazywa się zarówno falę, która powoduje wrażenie słuchowe (dźwięk), jak i fale o częstotliwościach i amplitudach przekraczających zakres ludzkich zmysłów, ponieważ właściwości fizyczne tych fal są bardzo podobne.

3 Rodzaje fal akustycznych:
• Fale dźwiękowe - działając na ludzkie ucho i mózg wywołują wrażenie słyszenia. Zakres częstotliwości tych fal to od 16Hz do 20kHz.  • Fale ultradźwiękowe, to niesłyszalne dla człowieka fale akustyczne o częstotliwości większej od 20 kHz. • Fale infradźwiękowe - niesłyszalne dla człowieka fale akustyczne o częstotliwości mniejszej od 16 Hz.

4 Prędkość dźwięku w różnych ośrodkach:
Prędkość dźwięku w danym ośrodku zależy od różnych czynników np. od naprężeń i gęstości w przypadku ciał stałych, od temperatury w przypadku gazów i cieczy. W stałych warunkach prędkości dźwięku w różnych ośrodkach są w miarę stabilne i określone. Prędkość dźwięku w powietrzu (ogólnie - w gazach) wyraźnie zależy od temperatury. Im większa jest temperatura powietrza, tym szybciej poruszają się jego cząsteczki i tym większa jest prędkość dźwięku.  W typowych warunkach, jakie spotykamy na co dzień w atmosferze ziemskiej, zmiana temperatury powietrza o 10 stopni Celsjusza spowoduje zmianę prędkości dźwięku o ok. 5 m/s. Prędkość dźwięku w ciałach stałych zależy w znacznym stopniu od naprężeń. Np. dzięki silniejszemu naciąganiu struny można uzyskać zwiększenie prędkości rozchodzenia się dźwięku, a w konsekwencji podwyższenie tonu jej drgań swobodnych

5 Ton: Dźwięk prosty, który ma sinusoidalny przebieg o określonej częstotliwości, amplitudzie i fazie. Ma określoną wysokość. Podział tonów ze względu na częstotliwość: basy - tony niskie o częstotliwościach od 20 Hz do ok. 300 Hz tony średnie - od ok. 300 Hz do ok. 3000 Hz. soprany - tony wysokie o częstotliwościach od ok. 3000 Hz do 20 kHz.

6 Dźwięk: Wrażenie słuchowe spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym. Częstotliwości słyszalne przez człowieka mieszczą się w przedziale od ok. 16Hz do ok. 20kHz. Każdy dźwięk składa się z tonów. Barwa dźwięku zależy od natężenia występujących w nim tonów prostych lub pewnych pasm częstotliwości.

7 Dźwięk: Cechy dźwięku: wysokość dźwięku głośność dźwięku
czas trwania dźwięku barwa dźwięku

8 Szum:


Pobierz ppt "Daria Olejniczak, Kasia Zarzycka, Szymon Gołda, Paweł Lisiak Kl. 2b"

Podobne prezentacje


Reklamy Google