Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczyna liturgia światła. Przed kościołem kapłan święci ogień. Od niego zapala paschał – wielką woskową świecę, symbol zmartwychwstałego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczyna liturgia światła. Przed kościołem kapłan święci ogień. Od niego zapala paschał – wielką woskową świecę, symbol zmartwychwstałego."— Zapis prezentacji:

1 Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczyna liturgia światła. Przed kościołem kapłan święci ogień. Od niego zapala paschał – wielką woskową świecę, symbol zmartwychwstałego Chrystusa, który jest światłością świata. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, Początek i Koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza na nim również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ symbolizujących rany Jezusa.

2 Potem paschał wnoszony jest do świątyni, w której jest zupełnie ciemno, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie światło. Światła świec powoli oświetlają cały kościół. Następnie kapłan śpiewa uroczystą pieśń zaczynającą się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.

3 Dalsza część liturgii to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, począwszy od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza, aż do Ewangelii o zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy do liturgii powraca nieobecny od Środy Popielcowej śpiew „alleluja”, zachęcający do wychwalania Boga.

4 Po liturgii słowa kapłan dokonuje poświęcenia wody, która będzie służyła do sprawowania sakramentu chrztu. Wszyscy wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła, oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Wtedy rozpoczyna się liturgia eucharystyczna, która kończy się przyjęciem Komunii Świętej.

5 Kolejną część obchodów stanowi procesja rezurekcyjna ogłaszająca światu zmartwychwstanie Jezusa. Bezpośrednio po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej bądź w Niedzielę Wielkanocną o świcie kapłan wyjmuje monstrancję z Najświętszym Sakramentem z grobu Pańskiego i wychodzi z wiernymi na zewnątrz. Obchodząc trzykrotnie świątynię, wszyscy śpiewają radosne „alleluja”. W procesji niesiona jest również figura zmartwychwstałego Jezusa oznaczająca Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem.

6


Pobierz ppt "Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczyna liturgia światła. Przed kościołem kapłan święci ogień. Od niego zapala paschał – wielką woskową świecę, symbol zmartwychwstałego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google