Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza debata odbyła się 20 kwietnia 2010r. O godz:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza debata odbyła się 20 kwietnia 2010r. O godz:"— Zapis prezentacji:

1 Nasza debata odbyła się 20 kwietnia 2010r. O godz:

2

3 Celem było: Ustalenie działań szkolnych, które są warte zrealizowania przez samorząd uczniowski. Ustalenie działań szkolnych, które są warte zrealizowania przez samorząd uczniowski.

4 W debacie udział wzięli: p. Małgorzata Sadowska – wicedyrektor szkoły, nauczycielka chemii p. Małgorzata Sadowska – wicedyrektor szkoły, nauczycielka chemii p. Ewa Miecznikowska – opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Ewa Miecznikowska – opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Ewa Konarzewska – nauczycielka języka polskiego, sprawująca piecze podczas debaty p. Ewa Konarzewska – nauczycielka języka polskiego, sprawująca piecze podczas debaty p. Anna Kamińska – wicedyrektor Szkoły Podstawowej p. Anna Kamińska – wicedyrektor Szkoły Podstawowej

5 *Ia *Ib *IIa *IIb *IIc *IIIa *IIIb *IIIc – organizatorów debaty Rada Samorządu Uczniowskiego Rada Samorządu Uczniowskiego Przedstawiciele klas gimnazjalnych: Przedstawiciele klas gimnazjalnych:

6 Jako pierwsza głos zabrała Karolina Grzankowska – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

7 Zebraliśmy się tutaj,aby wspólnie zawalczyć, o dobro społeczności szkolnej. Wybrać drogę, przez jaką chcielibyśmy iść. Spróbować razem zasugerować nasz tok myślenia władzom. Przedstawić własne propozycje warte zrealizowania. Wykazać się kreatywnością i razem znaleźć sposób na spełnienie oczekiwań wszystkich uczniów. Przybyliśmy tu z różnymi propozycjami, lecz w tym samym celu: ABY BYŁO LEPIEJ.

8 Samorząd Uczniowski jest organizacją demokratyczną. Tworzą go wszyscy uczniowie. I to właśnie ich głosem chciałabym mówić. Pierwszą kwestią, jaką pragnę poruszyć są ławki przed klasami, a właściwie ich brak. To jest niezbędny atrybut. Nie sposób jest gdziekolwiek usiąść w trakcie przerwy i odpocząć. Wielu uczniów zjada swoje drugie śniadanie właśnie w szkole. Na początku starannie wybiera miejsce, gdzie może skonsumować swój posiłek. Nie chcę, aby padł on ofiarą kolegi, czy koleżanki i zakończył swój żywot na szkolnej podłodze. Można przecież ułatwić życie i zagwarantować uczniom spokój, przez montaż ławek.

9 My uczniowie potrzebujemy również hali - dużej i przestronnej. Na dzień dzisiejszy nie jest możliwe, aby lekcje wychowania fizycznego miały 3 klasy. Nauczyciele starają się, jak naj sprawiedliwiej podzielić czas, lecz czy 1 minut wystarczy by rozwinąć swoje sportowe zainteresowania ? Jeśli chcemy, aby uczniowie wyrośli na sportowców musimy zainwestować w ich przyszłość-budowę hali. Kolejną kwestią są szafki. Każdy uczeń powinien takową posiadać. Mieć swój kąt w szkole, gdzie mógłby zostawić zbędne książki, czy rysunek na lekcje plastyki. Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, jaki ciężar spoczywa na ramionach uczniów. W ich plecakach znajduję się pełno książek i zeszytów, które są niezbędne do kształcenia. Trzeba zastanowić się nad stworzeniem szafek, które odciążyłyby uczniów i zmniejszyły ryzyko chorób, na które przez takowe kilogramy są narażone.

10 Plac Zabaw- to miejsce, które wywołuje na twarzy każdego dziecka szeroki uśmiech. My takiego raju nie posiadamy. Sądze,że takie miejsce powinno istnieć na terenie naszej szkoły. Dzieci powinny mieć własny kąt, gdzie mogłyby odpocząć i pozbawić się w gronie swoich przyjaciół. Jest to sprawa priorytetowa. Myślę,że powinniśmy dołożyć wszelkich starań,aby plac zabaw powstał i funkcjonował, jako raj dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Kwestią wartą poruszenia jest stworzenie windy dla niepełnosprawnych.Szkoła powinna wzbudzać w uczniach poczucie bezpieczeństwa. Sądze,że posiadanie przez placówkę takiego środka poruszania się po budynku bardzo pomogłyby dzieciom mających taki problem..

11 Nauka- najważniejsza w życiu każdego młodego człowieka. Dlatego apeluję : KLASA BIOLOGICZNO CHEMICZNA POWINNA BYĆ DOSTOSOWANA DO WYKONYWANIA WSZELKICH DOŚWIADCZEŃ". Jesteśmy uczniami, którzy są kreatywni i mają ogromny zasięg własnej wyobraźni Lecz niestety, niektóre rzeczy trzeba zobaczyć, doświadczyć ich. Kolejną kwestią jest utworzenie kółka teatralnego lub takiej organizacji, której zadaniem byłoby przygotowanie apeli. Jest to niestety kwestia sporna w naszej szkole. Często uczniowie mają opory przed występowaniem, trzeba to uszanować i stworzyć stowarzyszenie ludzi do tego stworzonych. Byłoby o wiele łatwiej i przyjemniej

12 Myślę, że dobrym pomysłem jest też przygotowanie wystaw i gazetek. W takie przedsięwzięcie byłaby wcielona cała społeczność szkolna. Był by to też wspaniały czas na naukę pracy w grupach. Co do kreatywności uczniów nie mam żadnych wątpliwości sadzę, że wspólna praca społeczności szkolnej była by wspaniałą zabawą, a zarazem dużym wyzwaniem. W tym momencie na myśl przychodzi mi książka A. Kamińskiego pt." Kamienie na szaniec ". Wspaniała opowieść, o niezwykłych chłopcach dla których najważniejsza była przyjaźń. Robili wszystko w imię Ojczyzny. Zginęli również za nią. Myślę, że dzisiejszą młodzież i tamtych bohaterów łączy upór w dążeniu do celu. Nasi uczniowie to ambitni ludzie, którzy na pewno stworzyliby coś niezwykłego tak jak bezgraniczna przyjaźń, która łączyła bohaterów "Kamieni na szaniec". Samorząd Uczniowski istnieje, aby funkcjonowało nam się lepiej. A również po to, by nas reprezentować na arenie międzyszkolnej. Jest to taki punkt, do którego możemy zwrócić swoje plany i propozycje. Lecz Samorząd Uczniowski potrzebuje wsparcia ze strony władzy. Nie wiele może zdziałać bez środków. Funkcją samorządu jest planowanie reszta należy do władzy ogólnej. Pamiętajmy, że naszym celem jest dobro całej społeczności uczniowskiej. Róbmy wszystko by do tego dążyć.

13

14 Swoje poglądy przedstawiła Magdalena Olkowska – przedstawicielka klasy Ib.

15 Magda poruszyła sprawę: Ławek przed klasami. W swojej wypowiedzi wykorzystała fakt, iż czekając na lekcję, uczniowie chcieliby spędzić ten czas wygodniej. Ławek przed klasami. W swojej wypowiedzi wykorzystała fakt, iż czekając na lekcję, uczniowie chcieliby spędzić ten czas wygodniej. Hali lub przynajmniej większej sali gimnastycznej. Swoje zdanie poparła następującym argumentem: „Często jest tak, że na sali ćwiczą jednocześnie trzy klasy. 45 minut to za mało, aby każda klasa mogła zagrać właściwy mecz. Jeżeli nie halę, to przynajmniej basen, który dałby zachętę na ćwiczenia na lekcji wychowania fizycznego.” Hali lub przynajmniej większej sali gimnastycznej. Swoje zdanie poparła następującym argumentem: „Często jest tak, że na sali ćwiczą jednocześnie trzy klasy. 45 minut to za mało, aby każda klasa mogła zagrać właściwy mecz. Jeżeli nie halę, to przynajmniej basen, który dałby zachętę na ćwiczenia na lekcji wychowania fizycznego.” Sali biologiczno-chemicznej, której niestety nie posiadamy. „Ciężko jest czytać o doświadczeniach, jeśli się ich nie widzi dokładnie.” Sali biologiczno-chemicznej, której niestety nie posiadamy. „Ciężko jest czytać o doświadczeniach, jeśli się ich nie widzi dokładnie.”

16 Następnie głos zabrały przedstawicielki klasy IIIb: Sylwia Ciuchta Sylwia Ciuchta Marta Zalewska Marta Zalewska

17 Pomysły Sylwii i Marty: Szafki na rzeczy Szafki na rzeczy Dzień Wolny od sprawdzianów i kartkówek, np. pierwszy poniedziałek miesiąca. Dzień Wolny od sprawdzianów i kartkówek, np. pierwszy poniedziałek miesiąca. Pomocna dłoń dla uczniów z klas młodszych, np. pomoc w odrabianiu lekcji, rozwijanie zainteresowań Pomocna dłoń dla uczniów z klas młodszych, np. pomoc w odrabianiu lekcji, rozwijanie zainteresowań Umilanie czasu podczas przerw szkolnych – muzyką. Umilanie czasu podczas przerw szkolnych – muzyką.

18 Kontrowersyjną wypowiedź wygłosił uczeń kl. IIIc – Piotr Andrzej Witkowski. Zwrócił uwagę na poruszenie „prawa wolnej woli uczniów”. Piotr zwracał uwagę na „przymuszanie” uczniów do udziału w konkursach pomimo częstego braku chęci.

19 Kolejnym tematem poruszonym przez naszego kolegę były doświadczenia chemiczne, które odbywają się jedynie poprzez rysunki w książce. Słowa Piotrka potwierdziła nasza nauczycielka od chemii p.M.Sadowska. „Tak, zgadzam się. Są to niestety kwestie finansowe.”

20 „Politykiem”, który brał czynny udział w debacie i jego wypowiedzi zwróciły największą uwagę wśród zgromadzonych był Michał Zalewski.

21 „Moi drodzy koledzy i koleżanki, Szanowni nauczyciele! Stan naszej szkoły ogólnie jest dobry, jednak zauważyłem kilka usterek, które naszą szkołę uczyniłyby jeszcze bardziej przyjazną uczniom. Dobrym pomysłem jest wydzielenie miejsca do parkowania rowerów, które dla nie jednych są środkiem transportu do szkoły. Osobiście znam kilka osób, które osób które byłyby chętne do uczęszczania w kółku technicznym. W naszej szkole również miał funkcjonować zespół muzyczny i jak do tej pory go nie ma, co spowodowało zawód wśród kilku uczniów. W moim skromnym odczuciu sala gimnastyczna jest zbyt małych rozmiarów i należy ją zdecydowanie powiększyć”.

22 Zdaniem Michała podręczniki są tak obszerne, dlatego nauczyciele zadają dużo prac domowych. Jesteśmy tylko ludźmi i odpocząć musimy! Jesteśmy tylko ludźmi i odpocząć musimy!

23 Zdaniem Sylwii Ciuchty młodzież jest na tyle wszechstronnie uzdolniona, iż mogłaby się organizować i jeździć na konkursy, ponieważ chciałaby wciąż rozwijać swoje zainteresowania. Marta Zalewska uważa, że szkołą powinna organizować olimpiady wenętrzne, gdyż młodzież uwielkbia rywalizację. Paweł Jaworowski sądzi, że uczniowie powinni częściej wchodzić na siłownię. Jest to sprawa, z którą Samorząd Uczniowski mógłby udać się do dyrektora.

24 Ewelina Konarzewska- uczennica klasy IIIc wypowiedziała opinię większości uczniów, aby zniesiono zakaz używania telefonów komórkowych na terenie naszej szkoły. Jak powiedział Piotr Grzeszczak: " Są takie sytuacje, w których bez zgody nauczyciela chcemy szybko z kimś się skontaktować. Ciągłe pytanie ich o zgodę jest uciążliwe dla obu stron.”

25 Patrycja Przychodzka z klasy IIc zaproponowała organizowanie większej ilości dyskotek, gdyż od początku roku szkolnego w naszej szkole odbyło się jedynie około pięciu dyskotek.

26 Zdaniem Kamila Krzyżewskiego priorytetową sprawą jest napisanie wniosku do miasta o sfinansowanie zakupu sprzętu oraz rzeczy zaliczających się do wyposażenia klas. Uczniowie mają tu na myśli zakup przyrządów geometrycznych, sprzętów do doświadczeń biologicznych i chemicznych oraz nowych instrumentów muzycznych.

27 „Z rozmów z uczniami wynika, że jest duże zapotrzebowanie na literaturę młodzieżową. Młodzież słyszy – czytacie zbyt mało… Odpowiada – chcemy czytać o tym co nas interesuje. W związku z tym proponuje, aby zaopatrzyć bibliotekę szkolną w nowe, współczesne, interesujące książki”- taki postulat wyraziła Magdalna Skwarcan, uczennica Ib.

28 Według Huberta Tusińskiego parking dla rowerów jest niezbędny, ponieważ wzrasta liczba uczniów dojeźdźających na tego typu pojazdach. Za stworzeniem takiego parkingu ;jest wielu uczniów. Na bardzo dobry pomysł wpadł Kamil Piecuski z klasy IIIa, a mianowicie stworzenie klasy przygotowanej do projekcji filmów.

29 Na pracę Samorządu Uczniowskiego p. Anna Kamińska wyraziła następującą opinię: "Wy uczniowie macie na pewno bardzo dobre pomysły, którymi możecie się podzielić lub je przekazać. Bardzo dobrze przygotowaliście Dzień Wiosny. Byliście zaangażowani w Święto Edukacji Narodowej. Moim zdaniem można z waszej społeczności uczniowskiej wybrać najciekawsze twarze.Trzeba zrobić coś, aby nasza szkoła zaistniała na tle innych placówek, BO TO JEST NASZA SZKOŁA!

30 19 kwietnia w naszej szkole została przeprowadzona ankieta. Tematem jej było: „ Co chciałbyś zmienić w naszej szkole?” W ankiecie brało udział 213 uczniów, w różnym wieku.

31 ANALIZA ANKIETY : Wybudowanie hali – 45% Wybudowanie hali – 45% Wybudowanie basenu – 30, 5 % Wybudowanie basenu – 30, 5 % Szafki – 15,4% Szafki – 15,4% Wyposażene klas – 15% Wyposażene klas – 15% Dłuższe przerwy – 14% Dłuższe przerwy – 14% Zmiany w łazienkach – 13,6% Zmiany w łazienkach – 13,6% Zniesienie zakazu ws. Używania telefonów komórkowych – 13,1% Zniesienie zakazu ws. Używania telefonów komórkowych – 13,1% Ławki na korytarzach- 10,7% Ławki na korytarzach- 10,7% Plac Zabaw – 8,9% Plac Zabaw – 8,9% Nowe boisko – 8,9% Nowe boisko – 8,9% Sprzęt elektroniczny – 7% Sprzęt elektroniczny – 7% Dyskoteki – 6,5% Dyskoteki – 6,5% Muzyka na przerwach – 5% Muzyka na przerwach – 5%

32 Propozycje, które padły są dowodem na to, że trzeba coś zmienić. Utwierdziły nas, że pewnych rzeczy brakuje i będziemy się starać, aby uzupełnić braki. Miejmy nadzieję, że nasze spotkanie zaowocuje, nie będzie tylko dwoma godzinami wolnymi od lekcji, ale czymś ważnym. Czymś, czym nasza szkoła i samorząd uczniowski będą się kierować przez kolejne lata.


Pobierz ppt "Nasza debata odbyła się 20 kwietnia 2010r. O godz:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google