Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała Wiktoria Szal kl. II

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała Wiktoria Szal kl. II"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała Wiktoria Szal kl. II
Zebra Opracowała Wiktoria Szal kl. II

2 Mama zebra i jej młode

3 ZEBRA należy do rodziny koniowatych, rzędu nieparzystokopytnych
ZEBRA należy do rodziny koniowatych, rzędu nieparzystokopytnych. Mieszka w południowej i wschodniej Afryce. Zamieszkuje sawanny oraz tereny o niewielkim zadrzewieniu, blisko źródeł wody oddalone od miejsc zamieszkałych. Zebra żyje w stadach - dominujący ogier, kilka samic oraz ich potomstwo. Poszczególne zwierzęta rozpoznają się poprzez indywidualny, niepowtarzalny wzór pasków, głos i zapach. Poza tym paski służą zebrom do zmylenia drapieżnika. Zebra swoim wyglądem przypomina masywnego konia.

4 Zebra na sawannie

5 Ciekawostką jest, że ten pasiasty koń nigdy nie dał się udomowić przez człowieka.

6 Inne ciekawostki: Zebra osiąga długość do 2,5 m,a wysokość do 1,5 m, waży do 400 kg. Każda zebra ma niepowtarzalny sposób ułożenia pasków, podobnie jak w przypadku linii papilarnych u człowieka. Na brzuchu zebra nie ma pasów. Zebry żyjące w rejonach wilgotnych mają więcej pasków (ok. 80), niż zamieszkujące strefy suche (ok. 20).

7 Zebra żywi się trawą, ziołami, liśćmi, korą drzew i roślinami kwitnącymi oraz wypija do 10 litrów wody dziennie. Zebry pasą się rano i późnym wieczorem. Nie mogą obyć się bez wody dłużej niż trzy dni, dlatego zawsze trzymają się w pobliżu wodopojów. W upalne południa odpoczywają w cieniu, ze względów bezpieczeństwa trzymając się w zwartej grupie. Głównym wrogiem naturalnym zebr jest lew. Najskuteczniejszym sposobem obrony przed tymi drapieżcami jest po prostu ucieczka. Przed atakami hien zebry skutecznie bronią się uderzeniami kopyt.

8 Zwierzę uciekając może osiągnąć na krótkich dystansach szybkość 80 km/godz. 
Dorosłe osobniki śpią na stojąco, kładą się tylko źrebaki. Zebry dożywają na wolności do 40 lat, a w niewoli żyją 20 – 25 lat.

9 Bibliografia


Pobierz ppt "Opracowała Wiktoria Szal kl. II"

Podobne prezentacje


Reklamy Google