Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niezwykłe wyspy. Wyspa to trwały fragment lądu (powierzchni Ziemi), otoczony ze wszystkich stron wodą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niezwykłe wyspy. Wyspa to trwały fragment lądu (powierzchni Ziemi), otoczony ze wszystkich stron wodą."— Zapis prezentacji:

1 Niezwykłe wyspy

2 Wyspa to trwały fragment lądu (powierzchni Ziemi), otoczony ze wszystkich stron wodą.

3 Wyspy mogą występować samotnie...

4 ... lub tworzyć skupiska, czyli archipelagi

5 Grenlandia Największa wyspa na świecie leży w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Prawie całą powierzchnię Grenlandii pokrywa lądolód. Na Grenlandii znajdują się pasma górskie. Na wielu połaciach wyspy praktycznie nie widać śladów gór, ponieważ są zakryte czaszą lodu. W Tasiilaq znajduje się lotnisko dla helikopterów oraz stacja meteorologiczna i radiowa.

6 Wyspy Kanaryjskie W pejzażach wulkanicznych Wysp Kanaryjskich można odróżnić stożki, pola lawowe, kratery, zbocza i liczne jaskinie.

7 Wyspy Kanaryjskie cd. Święta góra Tindaya - wulkan położony na wyspie Fuerteventura. Zbocze tej góry zmienia kolory w ciągu dnia.

8 Wyspy Kanaryjskie cd. Na Teneryfie można zobaczyć także gęste lasy, cudowne plaże różnego rodzaju, głębokie jary, żyzne doliny, zapierające dech w piersiach urwiska, krystalicznie czystą wodę.

9 Wyspy Galápagos, Wyspy Żółwie (Archipelag Kolumba) Archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym

10 Wyspy Galápagos

11 Santa Cruz Druga co do wielkości wyspa archipelagu Galapagos. Nazwa w języku hiszpańskim oznacza „Święty Krzyż” Żyją tu żółwie słoniowe, jedne z największych żółwi na świecie. Niektóre z nich przystosowały się do jedzenia nisko rosnących roślin trawiastych, a u innych pancerz wykształcił się w ten sposób, że mogą wyciągać szyję wysoko i skubać liście z wyższych krzewów.

12 Wyspy Liparyjskie Wyspy zbudowane ze skał wulkanicznych. Na wyspach Stromboli i Volcano znajdują się ciągle czynne wulkany. Strome stoki pokryte są w znacznej części starymi popiołami i językami lawy.

13 Linia brzegowa wyspy może być stroma. Często jest to urwisko brzegowe z pionową ścianą, utworzoną wskutek podmywania brzegu przez fale.

14 Na wyspach możemy zobaczyć także wspaniałe wodospady. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół.

15 Wyspa koralowa Wyspa będąca wynurzoną częścią rafy koralowej. Powstała na skutek działalności organizmów żywych. Wyspy Archipelagu Malediwy na Oceanie Indyjskim mają przeważnie charakter atoli – raf koralowych, otaczających szczyty podmorskich wulkanów.

16 Rafy koralowe rozwijają się wyłącznie w morzach ciepłych, dlatego wyspy koralowe możemy spotkać tylko w obszarach równikowych i podzwrotnikowych.

17 Wyspa Wolin Największa polska wyspa. Możemy tam spotkać wiele chronionych gatunków roślin. Gnieździ się tu bielik – największy gniazdujący w Polsce gatunek ptaka drapieżnego. Brzeg wyspy jest niszczony przez podmywające go fale sztormowe, silne wiatry, deszcze rozmywające ściany klifu, osuszanie zboczy przez słońce i osuwanie się z nich drzew. Corocznie średnio ubywa tutaj około 0,8 metra brzegu.

18 Wyspy mogą powstawać również na skutek działalności człowieka. Są to sztuczne wyspy, na przykład Palm Islands w Dubaju.

19 Autor: Elżbieta Czerwińska-Klemke Materiał opracowany na podstawie: www.wikipedia.orgwww.wikipedia.org Źródło zdjęć: Fotolia


Pobierz ppt "Niezwykłe wyspy. Wyspa to trwały fragment lądu (powierzchni Ziemi), otoczony ze wszystkich stron wodą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google