Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niezwykłe wyspy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niezwykłe wyspy."— Zapis prezentacji:

1 Niezwykłe wyspy

2 Wyspa to trwały fragment lądu (powierzchni Ziemi), otoczony ze wszystkich stron wodą.

3 Wyspy mogą występować samotnie...

4 ... lub tworzyć skupiska, czyli archipelagi

5 Grenlandia Największa wyspa na świecie leży w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Prawie całą powierzchnię Grenlandii pokrywa lądolód. Na Grenlandii znajdują się pasma górskie. Na wielu połaciach wyspy praktycznie nie widać śladów gór, ponieważ są zakryte czaszą lodu. W Tasiilaq znajduje się lotnisko dla helikopterów oraz stacja meteorologiczna i radiowa.

6 Wyspy Kanaryjskie W pejzażach wulkanicznych Wysp Kanaryjskich można odróżnić stożki, pola lawowe, kratery, zbocza i liczne jaskinie.

7 Wyspy Kanaryjskie cd. Święta góra Tindaya - wulkan położony na wyspie Fuerteventura. Zbocze tej góry zmienia kolory w ciągu dnia.

8 Wyspy Kanaryjskie cd. Na Teneryfie można zobaczyć także gęste lasy, cudowne plaże różnego rodzaju, głębokie jary, żyzne doliny, zapierające dech w piersiach urwiska, krystalicznie czystą wodę.

9 Wyspy Galápagos, Wyspy Żółwie (Archipelag Kolumba) Archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym

10 Wyspy Galápagos

11 Santa Cruz Druga co do wielkości wyspa archipelagu Galapagos
Santa Cruz Druga co do wielkości wyspa archipelagu Galapagos. Nazwa w języku hiszpańskim oznacza „Święty Krzyż” Żyją tu żółwie słoniowe, jedne z największych żółwi na świecie. Niektóre z nich przystosowały się do jedzenia nisko rosnących roślin trawiastych, a u innych pancerz wykształcił się w ten sposób, że mogą wyciągać szyję wysoko i skubać liście z wyższych krzewów.

12 Wyspy Liparyjskie Wyspy zbudowane ze skał wulkanicznych. Na wyspach Stromboli i Volcano znajdują się ciągle czynne wulkany. Strome stoki pokryte są w znacznej części starymi popiołami i językami lawy.

13 Linia brzegowa wyspy może być stroma
Linia brzegowa wyspy może być stroma. Często jest to urwisko brzegowe z pionową ścianą, utworzoną wskutek podmywania brzegu przez fale.

14 Na wyspach możemy zobaczyć także wspaniałe wodospady
Na wyspach możemy zobaczyć także wspaniałe wodospady. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół.

15 Wyspa koralowa Wyspa będąca wynurzoną częścią rafy koralowej. Powstała na skutek działalności organizmów żywych. Wyspy Archipelagu Malediwy na Oceanie Indyjskim mają przeważnie charakter atoli – raf koralowych, otaczających szczyty podmorskich wulkanów.

16 Rafy koralowe rozwijają się wyłącznie w morzach ciepłych, dlatego wyspy koralowe możemy spotkać tylko w obszarach równikowych i podzwrotnikowych.

17 Wyspa Wolin Największa polska wyspa. Możemy tam spotkać wiele chronionych gatunków roślin. Gnieździ się tu bielik – największy gniazdujący w Polsce gatunek ptaka drapieżnego. Brzeg wyspy jest niszczony przez podmywające go fale sztormowe, silne wiatry, deszcze rozmywające ściany klifu, osuszanie zboczy przez słońce i osuwanie się z nich drzew. Corocznie średnio ubywa tutaj około 0,8 metra brzegu.

18 Wyspy mogą powstawać również na skutek działalności człowieka
Wyspy mogą powstawać również na skutek działalności człowieka. Są to sztuczne wyspy, na przykład Palm Islands w Dubaju.

19 Autor: Elżbieta Czerwińska-Klemke Materiał opracowany na podstawie: www.wikipedia.org
Źródło zdjęć: Fotolia


Pobierz ppt "Niezwykłe wyspy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google