Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bóg – Honor – Ojczyzna - Pamięć

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bóg – Honor – Ojczyzna - Pamięć"— Zapis prezentacji:

1 Bóg – Honor – Ojczyzna - Pamięć
70. rocznica Marszu Śmierci więźniów obozu zagłady w Oświęcimiu Miejsca pamięci – pomniki, tablice, mogiły na trasie Marszu Śmierci prowadzącego z KL Auschwitz i jego podobozów. Od 17 – 21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z KL Auschwitz około 56 tysięcy więźniów i więźniarek w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez silnie uzbrojonych esesmanów. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji nazywanej Marszem Śmierci.

2 Z obozu w Oświęcimiu i podobozu w Czechowicach - Dziedzicach przez Pszczynę na zachód do Wodzisławia Śląskiego oraz w kierunku Żor i Świerklan Mogiła na cmentarzu Św. Krzyża w Pszczynie Tu spoczywają m.in. rozstrzelani podczas próby ucieczki z transportu ewakuacyjnego, a także ofiary - 26 więźniarek i 16 więźniów, wśród nich 2 dzieci z mogił w Ćwiklicach oraz trzytygodniowe niemowlę z mogiły w Porębie.

3 W tzw. lasku Łęg przy szosie Pszczyna – Żory, pomiędzy
Suszcem a Branicą pomnik upamiętniający męczeńską śmierć więźniarek i więźniów obozu oświęcimskiego, którego uroczyste odsłonięcie nastąpiło we wrześniu 1965 roku

4 W centrum Żor na cmentarzu przy ul. Osińskiej
pomnik upamiętniający 23 ofiary ewakuacji z obozu Auschwitz Birkenau, ufundowany przez mieszkańców Żor w 1993 roku

5 W Roju koło Żor przy Przedszkolu nr 17 stoi pomnik w miejscu dawnej mogiły.
Po przejściu Marszu Śmierci w 1945 roku, mieszkańcy zebrali od Rogoźnej do Świerklan 24 ciała i pochowali we wspólnej mogile. W latach 60-tych ciała ekshumowano i wywieziono na cmentarz w Gliwicach.

6 W Świerklanach Dolnych na cmentarzu kamienny nagrobek wzniesiony w 1948 roku przez ludność wsi.
Pochowano tu około 16 kobiet i mężczyzn z marszu ewakuacyjnego. Na nagrobku wyryto 10 obozowych numerów.

7 W Marklowicach przy wejściu na cmentarz
stoi pomnik na zbiorowej mogile z tablicą pamiątkową dla uczczenia 7 zamordowanych więźniów Marszu Śmierci. Obecny okazały obelisk stoi w miejscu starego nagrobka.

8 Od Oświęcimia przez Mikołów, Gliwice, Rybnik do KL Groß - Rosen
pomnik upamiętniający ofiary Oświęcimia w Czerwionce – Leszczynach niedaleko stacji kolejowej w Leszczynach (dzielnica Rzędówka)

9 W Leszczynach przy torach kolejowych stoi
krzyż upamiętniający 447 ofiar, które zostały rozstrzelane w styczniu 1945 roku. Przy 20 stopniowym mrozie przywieziono więźniów w wagonach towarowych i na stacji Rzędówka wyprowadzono z wagonów. Osoby nie mogące maszerować rozstrzelano. W maju 1958 przeprowadzono ekshumację zwłok pomordowanych w Rzędówce. Szczątki aż 288 osób przewieziono następnie na cmentarz centralny w Gliwicach.

10 Mogiła w Książenicach na cmentarzu
upamiętnia 45 więźniów, którzy polegli w trakcie marszu ewakuacyjnego; ufundowana w 1965 roku, umieszczono na niej numery obozowe ofiar i urny z prochami

11 W Rybniku w lesie za kąpieliskiem Ruda
pomnik na mogile 385 więźniów Auschwitz w postaci monumentu, w który wmurowano urnę z prochami zmarłych, odsłonięty w 1957 roku

12 Prezentację wykonała Natalia Dziuba Gimnazjum nr 4 im. Jana Kochanowskiego w Rybniku Klasa IID


Pobierz ppt "Bóg – Honor – Ojczyzna - Pamięć"

Podobne prezentacje


Reklamy Google