Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia wiatru.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia wiatru."— Zapis prezentacji:

1 Energia wiatru

2 Wiatr jest to poziomy lub prawie poziomy ruch powietrza względem powierzchni ziemi. Wiatr powstaje w wyniku różnicy ciśnień oraz poprzez różnice w ukształtowaniu powierzchni. Silny i stabilny wiatr jest niezbędny do produkcji energii elektrycznej przez turbiny wiatrowe.

3 Dawno temu ludzie wykorzystywali wiatr do mielenia zboża
Dawno temu ludzie wykorzystywali wiatr do mielenia zboża. W tym celu budowali wiatraki napędzane siłą wiejącego wiatru.

4 Obecnie z energii wiatru produkowana jest czysta energia elektryczna np. do zasilania żarówek.

5 Urządzenia, które produkują energię elektryczną z wiatru nazywają się turbinami wiatrowymi

6

7 Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu wiatru za pomocą wiatraków pochodzą z 1750 r. p.n.e. i znajdują się w kodeksie Hammurabiego. Pierwsze wiatraki wykorzystywane były do mielenia ziarna i nawadniania pól. Kolejne informacje o starożytnych wiatrakach pochodzą z roku 400-setnego p.n.e. z Indii skąd pochodzi pierwszy opis zastosowania wiatraka do transportowania wody.

8 Koźlak, wiatrak kozłowy
Najstarszy i najprostszy typ wiatraka europejskiego w Belgii i północnej Francji pojawił się w XII w. Na ziemiach polskich wiatrak kozłowy tzw. " koźlak" pojawił się w XIV wieku na Kujawach i w Wielkopolsce. W XV wieku wiatraki kozłowe rozpowszechniły się na terenie całego kraju i do XIX wieku przetrwały bez większych zmian konstrukcyjnych. Czy wiesz, że: Wiatraki kozłowe występowały w dużych grupach - na obrzeżach Leszna odnotowano istnienie aż 92 wiatraków.

9 Holender, wiatrak holenderski
W XVII wieku w całej Europie pojawiły się wiatraki, w których wykorzystywano cztery skrzydła. Ich konstruktorami byli Holendrzy i dlatego nazywano je Holendrami lub "wiatrakami holenderskimi". Zadaniem wiatraków było usprawnienie procesu mielenia zboża. Początkowo obracały się one całą konstrukcją w kierunku wiejącego wiatru. Ok. roku 1750 „Holendry” zostały zmodernizowane i obracały się jedynie górną czapą o 360° reszta budynku pozostawała nieruchoma. W Polsce wiatraki holenderskie pojawiły się później, bo dopiero w XVIII wieku i przyjęły się głównie na zachodnich i północnych rubieżach Polski.

10 Budowa turbiny wiatrowej

11 Czy wiesz, że: Największa turbina na świecie posiada maszt o wysokości 138 m i lopaty wirnika o dlugości 63 m.

12

13

14 Elektrownia wiatrowa zbudowana w niewłaściwym miejscu może być niebezpieczna dla ptaków
i nietoperzy zwłaszcza, gdy znajduje się w pobliżu ich dużych skupisk lub na trasach przelotu.

15


Pobierz ppt "Energia wiatru."

Podobne prezentacje


Reklamy Google