Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„MĄDRYM BYĆ TO WIELKA SZTUKA, ALE DOBRYM JESZCZE WIĘKSZA.”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„MĄDRYM BYĆ TO WIELKA SZTUKA, ALE DOBRYM JESZCZE WIĘKSZA.”"— Zapis prezentacji:

1 „MĄDRYM BYĆ TO WIELKA SZTUKA, ALE DOBRYM JESZCZE WIĘKSZA.”

2 Kornel M MM Makuszyński 08.01.1884~31.07.1953 Urodzony w m. in. pisarz i poeta

3 „Nie należy budzić w nikim niezdrowych nadziei.” Cytaty: „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu.” „Uczeni mówią jednakże, że łzy zgryzoty są gorzkie, a łzy szczęśliwe są pełne słodyczy. Czasem i uczeni są mądrzy.” „Człowiekowi zdaje się zawsze, że jego osobiste cierpienie jest największe na świecie. A jego cierpienie jest tylko kropelką w oceanie...” „Daremna jest walka z pustotą.” „Nie byłoby radości bez smutku.” „Serce ludzkie takie jest dziwne, że więcej wierzy jasnemu urojeniu niż mętnej, czarnej rzeczywistości.”

4 Na próżno jędza w ubraniu księdza z lodu nas spędza! W pierwszej b klasie w zimowym czasie nikt mu nie da się!" Makuszyński został pierwszy raz relegowany z gimnazjum miejąc około 12 lat. Stało się to z powodu powyższej satyry na księdza.

5 Makuszyński pobił się z przyjacielem o szarooką, złotowłosą Kazię. Pojedynek odbył się (niestety) z pomocą starego rewolweru i pistoletu nabitego między innymi potłuczonym szkłem i zgniecionym papierem, co zraniło chłopca. Drugi raz dzieje się to w Przemyślu, gdzie Kornel utrzymywał się z prowadzonych przez niego korepetycji.

6 „Nie sposób było nie lubić Kornela ani wejść z nim w konflikty. Był bezgranicznie pogodny i ustępliwy. Każdy był dla niego 'jedynym kochanym wariatem'. Jego pióro, jak dłoń Midasa, wszystko zamieniało w złoto. Nie pierwszej co prawda próby. Pan Bóg to był 'złoty kochany wariat, który stworzył ten cały złoty zwariowany świat” – powiedział Antoni Słonimski. Makuszyński zawsze był serdecznym i życzliwym człowiekiem. Biła od niego dobroć, a wszystkie cytaty które wypowiedział są szczere i mądre. Pisarz jest patronem wielu szkół i instytucji. Każdy, kto przeczytał przynajmniej jego jeden utwór zna jego geniusz.

7 Na zdjęciu widać naszego patrona i jego drugą żonę – śpiewaczkę Janinę Gluzińską. Kobieta pomagała mężowi podczas kryzysu dając lekcje śpiewu.

8 OdznaczeniaOdznaczenia Kawaler Legii Honorowej Złoty „Wawrzyn Akademicki” Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

9 Wielką pasją Makuszyńskiego były narty i pewne miasto – Zakopanem. Został on honorowym obywatelem miasta, na jego cześć nazwano ulicę…

10 …i otworzono muzeum – znajduje się ono w jego starej willi. Przed bombardowaniem mężczyzna wraz z I żoną spędzali w Zakopanem po kilka miesięcy rocznie.

11 Makuszyński został pochowany w Zakopanem – na Pęksowym Brzyzku. Na jego grobie jest zwyczaj zostawiać stare „tarcze” szkolne.

12 Patron naszej szkoły pisał także inne wiersze, oto przykłady: Jedno serce mam najczystsze, Panowie żołnierze! Więc niech jeden je w tornistrze Na wojnę zabierze. Wtedy śmiało pędź na działa, Idź, żołnierzu, w boje, Kula, co cię trafić miała, Trafi w serce moje. Słodycz kwiatu me słowo... Kto tknie ust mych usty, Wypije jad słów moich, co język oniemia; Dusze czyste wywiodę na wierzch góry pusty, Kusząc one: Królestwo wasze wszystka Ziemia! Wśród nocy ku Betlehem pójdę na rozdroże Trwożyć onych, co będą biegli w noc gwiaździstą... Anioły śpiewające spłoszę, szpiegi Boże, Splugawię królów złoto i myrrhę przeczystą...

13 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ! OLA WOŹNICA, KLASA VIB

14 http://pl.wikipedia.org/wiki/Kornel_Makuszy%C5%84ski http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kornel_Makuszynski_Polish_poet_1931.j pg http://wcn.pl/foto/sklep/high/54252.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyn_Akademicki#mediaviewer/File:Z%C5 %82oty_Wawrzyn_(Golden_Laurel)_Polska_Akademia_Literatury_(med al).jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Offizierskreuz.jpg http://pl.wikiquote.org/wiki/Kornel_Makuszy%C5%84ski#InneŹródła:

15 http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Peksowy-makuszynski.jpg http://sp25kielce.pl/2013/02/obchody-urodzin-patrona-naszej-szkoly- kornela-makuszynskiego/ http://wiersze.pl/autor/698/makuszynski-kornel/2/0.html http://www.nieznanetatry.pl/upload/image/AF165- 107KM%20K%20Makuszynski%20na%20nartach-.jpg http://z-ne.pl/s,doc,22101,1,1301.html http://www.clipartbest.com/flourishes-clipart


Pobierz ppt "„MĄDRYM BYĆ TO WIELKA SZTUKA, ALE DOBRYM JESZCZE WIĘKSZA.”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google