Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wypadki na drogach – porozmawiajmy V edycja WIDOCZNO ŚĆ W RUCHU DROGOWYM Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo" - organizacja pozarządowa o charakterze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wypadki na drogach – porozmawiajmy V edycja WIDOCZNO ŚĆ W RUCHU DROGOWYM Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo" - organizacja pozarządowa o charakterze."— Zapis prezentacji:

1 Wypadki na drogach – porozmawiajmy V edycja WIDOCZNO ŚĆ W RUCHU DROGOWYM Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo" - organizacja pozarządowa o charakterze ogólnokrajowym. Wypadki na drogach – porozmawiajmy V edycja WIDOCZNO ŚĆ W RUCHU DROGOWYM Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo" - organizacja pozarządowa o charakterze ogólnokrajowym. Beata Pepel Psycholog transportu

2 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na drogach świata, średnio co 30 sekund ginie człowiek.

3

4 Od zmroku do świtu zdarza się aż 46 % wszystkich wypadków śmiertelnych na drodze. Po zmroku pieszy może zobaczyć światła samochodu nawet z odległości kilku kilometrów. Kierowca jednak dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy światła reflektorów odbiją się od ubrania i sylwetki pieszego, czyli znacznie później. Po zmroku pieszy może zobaczyć światła samochodu nawet z odległości kilku kilometrów. Kierowca jednak dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy światła reflektorów odbiją się od ubrania i sylwetki pieszego, czyli znacznie później.

5 W światłach mijania pojazdu :  pieszy, lub rowerzysta, wyposażony w elementy odblaskowe jest widoczny z odległości 130-150 metrów,  pieszy, lub rowerzysta bez odblasków zostanie zauważony przez kierowcę zaledwie na 20-30 metrów przed pojazdem. Jeśli pojazd będzie jechać szybciej niż 50-60 km/godz., kierujący nie zdoła wykonać żadnego manewru.

6 Posiadanie odblasku może uratować życie. Posiadanie odblasku może uratować życie. Co ważne: -element odblaskowy powinien być wysokiej jakości, -odblaski mogą przybierać różne formy: - im niżej umieścimy element odblaskowy, tym lepiej. - dodatkowo, dobrze jest posiadać latarkę, najlepiej pulsującą światłem, trzymaną w ręce, lub przyczepioną do odzieży.

7 Warto wiedzieć : Samochód który jedzie z prędkością 100 km/godz. w ciągu jednej sekundy pokonuje odległość 27,77 m Samochód który jedzie z prędkością 100 km/godz. w ciągu jednej sekundy pokonuje odległość 27,77 m -kierowca, gdy zauważy przeszkodę, zareaguje najszybciej po jednej sekundzie ( przeniesie nogę z pedału gazu na pedał hamulca i naciśnie go ),w drugiej sekundzie już hamując, pokona około 20 metrów, w trzeciej sekundzie dalsze 13 metrów,w czwartej 7 metrów,dopiero w piątej sekundzie ma szansę się zatrzymać, po 65-70 metrach od zauważenia przeszkody. -kierowca, gdy zauważy przeszkodę, zareaguje najszybciej po jednej sekundzie ( przeniesie nogę z pedału gazu na pedał hamulca i naciśnie go ),w drugiej sekundzie już hamując, pokona około 20 metrów, w trzeciej sekundzie dalsze 13 metrów,w czwartej 7 metrów,dopiero w piątej sekundzie ma szansę się zatrzymać, po 65-70 metrach od zauważenia przeszkody. Oczywiście pod warunkiem, że droga była sucha, a opony i układ hamulcowy auta w pełni sprawne. Jeśli jezdnia będzie mokra, bądź śliska to długość drogi zatrzymania dramatycznie się wydłuży.

8 Co widzi kierowca?  Gdy patrzymy na jaskrawe źródło światła, źrenice oczu zwężają się. Gdy światło znika, źrenice pozostają  przez jakiś czas zwężone, przez moment jesteśmy olśnieni i prawie nic nie widzimy. Dla kierowcy taka  sytuacja to krytyczny moment. Kilkadziesiąt do stu metrów jedzie, jakby z zamkniętymi oczami.  Jeśli wtedy trafi na ciemnego pieszego na swojej drodze, ten nie ma żadnych szans.

9 Zapamiętaj:  nie ma gwarancji, że kierowca cię widzi, kiedy oślepiają cię światła jego samochodu kierowcy jadący naprzeciwko siebie, często oślepiają się nawzajem. Widzą wtedy tylko plamy jaskrawego światła i co najwyżej białe linie wymalowane na jezdni. Mogą nie dostrzec w porę ciemnych sylwetek pieszych, bądź rowerzystów na jezdni, światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów.  Postacie bez odblasków kierowca ma szansę zauważyć na 20-30 metrów przed maską samochodu. Jeśli jego prędkość wynosi około 100 km/godz., pokona ten dystans w sekundę. W tym czasie nie zdąży nawet zacząć hamować.  krótkie światła reflektorów powodują powstanie refleksów od odblasków już z odległości 130-150 metrów, a światła długie nawet z odległości kilometra, żeby móc zahamować, albo ominąć przeszkodę, kierowca potrzebuje kilku sekund, od zauważeniado zareagowania na niebezpieczeństwo.

10 Czynniki poprawiające widoczność i szybkość reakcji ze strony kierowcy:  sprawne i kompletne światła reflektorów ( w tym czyste i nie zaparowane od środka klosze ),czyste szyby, w tym oczywiście przednia, bez porysowań i pęknięć ( co może powodować mylące i męczące refleksy ),  sprawna wentylacja wewnątrz pojazdu, która zabezpieczy przed skutkiem parowania szyby i pogorszenia widoczności,  poprawnie działające wycieraczki, oraz dobrz funkcjonujący spryskiwacz przedniej szyby,  właściwe okulary, jeśli takie są wskazane do prowadzenia pojazdu,  oświetlenie ulic i doświetlenie przejść dla pieszych.

11 Pamiętajmy!  Zmieniony w sierpniu 2014 roku przepis nakazuje, by wszyscy znajdujący się po zmroku na drodze  publicznej poza terenem zabudowanym byli wyposażeni w widoczne elementy odblaskowe.

12 W Polsce w wypadkach drogowych W Polsce w wypadkach drogowych w ciągu roku ginie prawie 5 500 osób, w ciągu roku ginie prawie 5 500 osób, a ponad 60 000 zostaje rannych a ponad 60 000 zostaje rannych

13 Wypadki drogowe z udziałem dzieci

14 Konkurs – do 15 stycznia 2015 r. Należy przygotować hasło, lub wiersz  uczeń dokonuje wyboru formy. Uczniowie w powyższych kategoriach wiekowych zgłaszają Uczniowie w powyższych kategoriach wiekowych zgłaszają maksymalnie 3 prace maksymalnie 3 prace w ramach wybranej przez siebie formy. w ramach wybranej przez siebie formy.


Pobierz ppt "Wypadki na drogach – porozmawiajmy V edycja WIDOCZNO ŚĆ W RUCHU DROGOWYM Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo" - organizacja pozarządowa o charakterze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google