Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Beata Pepel Psycholog transportu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Beata Pepel Psycholog transportu"— Zapis prezentacji:

1 Beata Pepel Psycholog transportu
Wypadki na drogach – porozmawiajmy V edycja WIDOCZNOŚĆ W RUCHU DROGOWYM Stowarzyszenie "Droga i Bezpieczeństwo" - organizacja pozarządowa o charakterze ogólnokrajowym. Beata Pepel Psycholog transportu

2 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na drogach świata, średnio co 30 sekund ginie człowiek.

3

4 Od zmroku do świtu zdarza się aż 46 % wszystkich wypadków śmiertelnych na drodze.
Po zmroku pieszy może zobaczyć światła samochodu nawet z odległości kilku kilometrów. Kierowca jednak dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy światła reflektorów odbiją się od ubrania i sylwetki pieszego, czyli znacznie później.

5 W światłach mijania pojazdu :
pieszy, lub rowerzysta, wyposażony w elementy odblaskowe jest widoczny z odległości metrów, pieszy, lub rowerzysta bez odblasków zostanie zauważony przez kierowcę zaledwie na metrów przed pojazdem. Jeśli pojazd będzie jechać szybciej niż km/godz., kierujący nie zdoła wykonać żadnego manewru.

6 Posiadanie odblasku może uratować życie.
Co ważne: element odblaskowy powinien być wysokiej jakości, odblaski mogą przybierać różne formy: im niżej umieścimy element odblaskowy, tym lepiej. - dodatkowo, dobrze jest posiadać latarkę, najlepiej pulsującą światłem, trzymaną w ręce, lub przyczepioną do odzieży.

7 Warto wiedzieć: Samochód który jedzie z prędkością 100 km/godz. w ciągu jednej sekundy pokonuje odległość 27,77 m -kierowca, gdy zauważy przeszkodę, zareaguje najszybciej po jednej sekundzie ( przeniesie nogę z pedału gazu na pedał hamulca i naciśnie go ),w drugiej sekundzie już hamując, pokona około 20 metrów, w trzeciej sekundzie dalsze 13 metrów,w czwartej 7 metrów,dopiero w piątej sekundzie ma szansę się zatrzymać, po metrach od zauważenia przeszkody. Oczywiście pod warunkiem, że droga była sucha, a opony i układ hamulcowy auta w pełni sprawne. Jeśli jezdnia będzie mokra, bądź śliska to długość drogi zatrzymania dramatycznie się wydłuży.

8 Co widzi kierowca? Gdy patrzymy na jaskrawe źródło światła, źrenice oczu zwężają się. Gdy światło znika, źrenice pozostają przez jakiś czas zwężone, przez moment jesteśmy olśnieni i prawie nic nie widzimy. Dla kierowcy taka sytuacja to krytyczny moment. Kilkadziesiąt do stu metrów jedzie, jakby z zamkniętymi oczami. Jeśli wtedy trafi na ciemnego pieszego na swojej drodze, ten nie ma żadnych szans.

9 Zapamiętaj: nie ma gwarancji, że kierowca cię widzi, kiedy oślepiają cię światła jego samochodu kierowcy jadący naprzeciwko siebie, często oślepiają się nawzajem. Widzą wtedy tylko plamy jaskrawego światła i co najwyżej białe linie wymalowane na jezdni. Mogą nie dostrzec w porę ciemnych sylwetek pieszych, bądź rowerzystów na jezdni, światła mijania oświetlają drogę najwyżej na metrów. Postacie bez odblasków kierowca ma szansę zauważyć na metrów przed maską samochodu. Jeśli jego prędkość wynosi około 100 km/godz., pokona ten dystans w sekundę. W tym czasie nie zdąży nawet zacząć hamować. krótkie światła reflektorów powodują powstanie refleksów od odblasków już z odległości metrów, a światła długie nawet z odległości kilometra, żeby móc zahamować, albo ominąć przeszkodę, kierowca potrzebuje kilku sekund, od zauważeniado zareagowania na niebezpieczeństwo.

10 Czynniki poprawiające widoczność i szybkość reakcji ze strony kierowcy:
sprawne i kompletne światła reflektorów ( w tym czyste i nie zaparowane od środka klosze ),czyste szyby, w tym oczywiście przednia, bez porysowań i pęknięć ( co może powodować mylące i męczące refleksy ), sprawna wentylacja wewnątrz pojazdu, która zabezpieczy przed skutkiem parowania szyby i pogorszenia widoczności, poprawnie działające wycieraczki, oraz dobrz funkcjonujący spryskiwacz przedniej szyby, właściwe okulary, jeśli takie są wskazane do prowadzenia pojazdu, oświetlenie ulic i doświetlenie przejść dla pieszych.

11 Pamiętajmy! Zmieniony w sierpniu 2014 roku przepis nakazuje, by wszyscy znajdujący się po zmroku na drodze publicznej poza terenem zabudowanym byli wyposażeni w widoczne elementy odblaskowe.

12 W Polsce w wypadkach drogowych
w ciągu roku ginie prawie osób, a ponad zostaje rannych

13 Wypadki drogowe z udziałem dzieci

14 Konkurs – do 15 stycznia 2015 r. Należy przygotować hasło, lub wiersz
uczeń dokonuje wyboru formy. Uczniowie w powyższych kategoriach wiekowych zgłaszają maksymalnie 3 prace w ramach wybranej przez siebie formy.


Pobierz ppt "Beata Pepel Psycholog transportu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google