Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIRUSY. WIRUSY MAJĄ CECHY SUBSTANCJI NIEOŻYWIONEJ ORAZ ORGANIZMÓW ŻYWYCH. SĄ ZBUDOWANE Z POJEDYŃCZYCH CZĄSTEK ZWANYCH WIRIONAMI, KTÓRE SĄ ODPOWIEDNIKAMI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIRUSY. WIRUSY MAJĄ CECHY SUBSTANCJI NIEOŻYWIONEJ ORAZ ORGANIZMÓW ŻYWYCH. SĄ ZBUDOWANE Z POJEDYŃCZYCH CZĄSTEK ZWANYCH WIRIONAMI, KTÓRE SĄ ODPOWIEDNIKAMI."— Zapis prezentacji:

1 WIRUSY

2 WIRUSY MAJĄ CECHY SUBSTANCJI NIEOŻYWIONEJ ORAZ ORGANIZMÓW ŻYWYCH. SĄ ZBUDOWANE Z POJEDYŃCZYCH CZĄSTEK ZWANYCH WIRIONAMI, KTÓRE SĄ ODPOWIEDNIKAMI OSOBNIKA U ORGANIZ- MÓW KOMÓRKOWYCH. W SKŁAD WIRIONU WCHODZI JEDEN RODZAJ KWASU NUKLEINOWEGO (DNA albo RNA), TWORZĄCY JEDNĄ CZĄSTECZKĘ ORAZ BIAŁKA. WIRUSY NIE MAJĄ STRUKTURY KOMÓRKOWEJ I TO RÓŻNI JE OD ORGANIZMÓW ŻYWYCH.

3

4 WIRUSY MAJĄ WŁAŚCIWOŚCI NIEOŻYWIONEJ SUBSTANCJI CHEMICZNEJ, np. KRYSTALIZUJĄ, DAJĄ SIĘ ROZKŁADAĆ NA DROBNIEJSZE CZĘŚCI, A NASTĘPNIE SYNTETYZOWAĆ NA NOWO, NIE TRACĄC PRZY TYM WŁAŚCIWOŚCI CHOROBOTWÓRCZYCH.

5 WIRION, PO WNIKNIĘCIU DO ŻYWEJ KOMÓRKI, ZMIENIA JEJ METABOLIZM W SPOSÓB PROWA- DZĄCY DO WYTWARZANIA SKŁADNIKÓW WIRU- SA, KTÓRE NASTĘPNIE ŁĄCZĄ SIĘ W NOWE WIRIONY. W TEN SPOSÓB WIRUSY MAJĄ ZDOL- NOŚĆ DO ROZMNAŻANIA SIĘ, CO ZBLIŻA JE DO ORGANIZMÓW ŻYWYCH.

6 WIRUSY PODLEGAJĄ ANALOGICZNEJ ZMIENNOŚCI MUTACYJNEJ, JAK ORGANIZMY ŻYWE. PONADTO ICH DNA lub RNA MA ZDOLNOŚĆ DO REKOMBINACJI.

7 WIRUSY POWODUJĄ CHOROBY ROŚLIN, ZWIERZĄT I CZŁOWIEKA. W ZAINFEKOWANEJ KOMÓRCE ODBYWA SIĘ SYNTEZA WSZYSTKICH CZĘŚCI SKŁADOWYCH WIRUSA, KIEROWANA PRZEZ JEGO MATERIAŁ GENE- TYCZNY, KTÓRY SAM DO WIRIONÓW POTOMNYCH NIE JEST WŁĄCZANY. ROZMNAŻANIE WIRUSÓW MOŻNA PORÓWNAĆ Z WIELOKROTNYM POWIELENIEM WEDŁUG USTALONEGO WZORU, NIE ZUŻYWAJĄCEGO SIĘ W PROCESIE POWIELENIA.

8 WYRÓŻNIA SIĘ TRZY GRUPY WIRUSÓW: 1.WIRUSY BAKTERYJNE (tzw. BAKTERIOFAGI), DO KTÓRYCH NALEŻĄ RÓWNIEŻ WIRUSY ATAKUJĄCE SINICE, ZWANE CYJANOFAGAMI; 2.WIRUSY ROŚLINNE oraz 3.WIRUSY ZWIERZĘCE.

9 WIRUSY PRAWDOPODOBNIE POWSTAŁY WTÓRNIE Z ORGANIZMÓW KOMÓRKOWYCH W WYNIKU UTRATY WSZYSTKICH ELEMENTÓW CIAŁA KOMÓRKI Z WYJĄT- KIEM MATERIAŁU GENETYCZNEGO (KWASU NUKLEINO- WEGO) ORAZ BIAŁKOWEJ OSŁONKI, KTÓRA MOGŁA BYĆ UTWORZONA NIEZALEŻNIE PO „OSWOBODZENIU SIĘ” KWASU NUKLEINOWEGO Z WIĘZÓW STRUKTURY KOMÓRKOWEJ.


Pobierz ppt "WIRUSY. WIRUSY MAJĄ CECHY SUBSTANCJI NIEOŻYWIONEJ ORAZ ORGANIZMÓW ŻYWYCH. SĄ ZBUDOWANE Z POJEDYŃCZYCH CZĄSTEK ZWANYCH WIRIONAMI, KTÓRE SĄ ODPOWIEDNIKAMI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google