Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy kleszcz mały czy też duży to kłopotów Ci nawróży!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy kleszcz mały czy też duży to kłopotów Ci nawróży!"— Zapis prezentacji:

1 Czy kleszcz mały czy też duży to kłopotów Ci nawróży!

2 Kleszcze Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy.
Wyróżnia się rodziny kleszczy: twarde oraz miękkie.  Jest ich kilkaset gatunków.   Kleszcze są pasożytami  zewnętrznymi głównie kręgowców.

3 Systematyka kleszczy Domena- Eukarionty Królestwo- Zwierzęta Typ- Stawonogi Podtyp- Szczękoczułkowce Gromada- Pajęczaki Podgromada- Roztocze Nadrząd- Parasitiformes Rząd- Kleszcze

4 Wygląd kleszczy Długość ciała wynosi od jednego do kilku milimetrów (po nassaniu kilkakrotnie większa), ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych , zbrojny w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela. Zamieszkują głównie tropiki i subtropiki.

5 Cykl rozwojowy i warunki bytowania
Dorosłe samice są długości 3–4 mm, natomiast samce — 2,5 mm. Cykl rozwojowy jednego pokolenia kleszczy trwa średnio 2 lata.  Wilgotne lato i łagodna zima sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy. Kleszcze spotyka się na trawie, w niskich krzakach oraz w leszczynie. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne.

6 Choroby wywoływane przez kleszcze u człowieka
Choroby powodujące zachorowania u ludzi: Kleszczowe zapalenie mózgu Boleriozę Tularemię Babezjozę Mykoplasmozę

7 Choroby wywoływane przez kleszcze u zwierząt:
Babeszjozę psów Gorączkę teksańską Gorączkę wschodniego wybrzeża Afryki Teileriozy Anaplazmozy

8 Ochrona przed ukąszeniem
Chcąc uchronić się przed ukąszeniem na spacerze w lesie, należy nosić nakrycie głowy oraz odzież ściśle osłaniającą jak największą powierzchnię ciała, długie rękawy, długie nogawki, pełne kryjące buty oraz starać się poruszać środkiem ścieżki i omijać krzewy i wysokie trawy.

9 Usuwanie kleszczy Kleszcze usuwać najlepiej przy pomocy pęsety. Należy złapać kleszcza jak najbliżej skóry a następnie delikatnie wykręcając usunąć go. Dostępne są w aptekach specjalne urządzenia do wyjmowania kleszczy. Niestety, tylko część tych urządzeń jest efektywna, dlatego warto mieć ze sobą także pęsetę do usuwania dorosłych kleszczy.

10 Kleszcz po pasożytowaniu na psie

11

12

13 Prezentację wykonała ola grzyb 2d
KONIEC Prezentację wykonała ola grzyb 2d


Pobierz ppt "Czy kleszcz mały czy też duży to kłopotów Ci nawróży!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google