Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasze miasto dawniej i dziś.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasze miasto dawniej i dziś."— Zapis prezentacji:

1 Nasze miasto dawniej i dziś.
Witam bardzo serdecznie na naszym V szkolnym festynie rodzinnym. Mam na imię Filip i specjalnie dla was stworzyłem prezentacje przedstawiającą nasze miasto dawniej i dziś. Oprócz tego pod koniec opowiem wam nieco o kulturze jaka była na terenach naszego miasta. Mam nadzieje, ze prezentacja wam się spodoba.

2 Ul. 3-maja dawniej i dziś:
Jeśli przejdziemy po kładce prowadzącej z C.H. Pogoria, które stoi na miejscu Huty Bankowej, usytuowanej w sąsiedztwie byłej Kopalni Paryż i torów kolejowych Warszawa-Katowice (Dąbrowa Górnicza, kiedyś była miastem przemysłowym, słynnym z kopalń węgla kamiennego oraz Hut przetapiających rudy żelaza) na druga stronę to dojdziemy do ul. 3- Maja. Dzisiaj możemy tam znaleźć banki, pizzerie, księgarnie i inne sklepy. Dawniej jednak znajdowały się tam obiekty, które można zobaczyć na poniższym slajdzie:

3 Zdjęcia:

4 Gmach poczty: Nasza stara dobra poczta... Naprzeciwko superjednostki przy ul. Tadeusza Kościuszki znajduje się gmach poczty. Dawniej ludzie często przychodzili do tego budynku z chęcią wysłania listu, telegramu lub paczki. Natomiast dzisiaj coraz rzadziej korzystamy z usług pocztowych w dobie sms-ów oraz internetu. A teraz obejrzyjmy budynek na zdjęciach.

5 Oto one Jak widać na zdjęciach budynek oprócz elewacji się nie zmienił

6 Pałac Kultury Zagłębia:
Pałac Kultury Zagłębia to chyba najbardziej znane miejsce w Dąbrowie Górniczej. W wakacje można tam chodzić z dzieciakami do kina lub samemu udać się tam do teatru. Niestety w obecnej chwili trwa remont i pałac jest zamknięty. Może zobaczymy jak wyglądał kiedyś a jaki jest teraz. W pałacu odbywały się i odbywają: przedstawienia teatralne, koncerty filharmoniczne, koncerty muzyczne, festiwale i przeglądy dla młodych twórców, występy kabaretowe, wystawy i spotkania. Przy pałacu działa wiele zespołów i grup amatorskich i zawodowych. Do najpopularniejszy formacji związanych z Dąbrowskim pałacem kultury można zaliczyć kabarety Dno oraz Długi, Zespół Pieśni i Tańca „Gołowianie”, Zespół folklorystyczny Zagłębiacy.

7 Porównanie:

8 Zobaczmy jak wyglądała kiedyś.
Ul. Królowej Jadwigi: Ciągnie się od ronda przy C.H. Pogoria obok kościoła i przez rondo przy al. Róż do świateł do ul. Piłsudskiego. Dziś znajdziemy na niej mnóstwo sklepów banków itd... Zobaczmy jak wyglądała kiedyś.

9 Zaszły duże zmiany:

10 Obecnie znajdujemy się w tym obiekcie czyli w ZS nr.1
Kiedyś nasza szkoła była zupełnie inna niż dziś. W naszej szkole znajduje się obserwatorium astronomiczne i kolo miłośników astronomii, które prowadzi pan Dariusz Nelle. Znajduje się biblioteka z centrum informatycznym w klasach, posiadamy tablice multimedialne, mamy odnowioną salę gimnastyczną i ogólnie szkoła jest po termomodernizacji, więc mamy w niej ciepło i czysto (nasi rodzice uczyli się tutaj w zupełnie innych warunkach) Zobaczmy i porównajmy nasza szkole.

11 Oto nasza szkoła:

12 Miejska biblioteka publiczna:
W bibliotece znajduje się Uniwersytet dla Wszystkich, który od roku 2007 prowadzi spotkania i wykłady. Do tej pory wykłady i spotkania prowadzili: Jacek Santorski, Urszula Dudziak, Maciej Niesiołowski, Dorota Sumińska, Manuela Gretkowska i inni. Wykładom towarzyszyły różne wystawy. W spotkaniach na Uniwersytecie wzięło udział około 1040 osób. Biblioteka organizuje liczne spotkania autorskie ze znanymi twórcami. Byli m.in.wśród nich: Edward Lutczyn, Jan Paweł Krasnodębski, Manuela Gretkowska, Izabela Sowa, Joanna Papuzińska i inni.

13 Zaszły zmiany:

14 Życzę wam wszystkim milej zabawy! Do zobaczenia za rok ;-)
Dziękuję za uwagę! Życzę wam wszystkim milej zabawy! Do zobaczenia za rok ;-)

15 Źródła Dariusz Nowak (nddg) za zgodą www. Zdjęcia własne i pocztówki Google grafika Wywiad z pracownikami biblioteki miejskiej Zapiski własne oraz informacje zaczerpnięte z doświadczeń naszych rodziców „Encyklopedia Dąbrowy Górniczej A - Z”


Pobierz ppt "Nasze miasto dawniej i dziś."

Podobne prezentacje


Reklamy Google