Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Analiza i interpretacja dzieła sztuki LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO (III KLASA GIMNAZJUM, I KLASA LICEUM) 1 Vincent van Gogh.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Analiza i interpretacja dzieła sztuki LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO (III KLASA GIMNAZJUM, I KLASA LICEUM) 1 Vincent van Gogh."— Zapis prezentacji:

1 Analiza i interpretacja dzieła sztuki LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO (III KLASA GIMNAZJUM, I KLASA LICEUM) 1 Vincent van Gogh

2 W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady: Ćwiczenia rozwiązuj w pamięci lub w brudnopisie. Po każdej serii ćwiczeń przechodź do rozwiązywania zadań w karcie pracy. Każde polecenie czytaj uważnie i ze zrozumieniem. 2

3 Vincent van Gogh 3 www.abcgallery.com/V/vangogh/vangogh84.html Twórczości malarskiej van Gogh poświęcił się dosyć późno, bo w dwudziestym siódmym roku życia. Mając lat trzydzieści siedem namalował ostatni obraz w życiu. Po dziesięciu latach pracy artystycznej pozostało po nim około ośmiuset płócien, kilkaset rysunków, szkiców i litografii. Wybitny holenderski malarz ekspresjonista. Dla van Gogha kolor był środkiem do wyrażenia wewnętrznych przeżyć, w stopniu o wiele większym niż u innych artystów. Jest obecnie uznawany za największego malarza holenderskiego od czasów Rembrandta.

4 W Prowansji 4 powstają jego najwybitniejsze dzieła. Bez ustanku, nawet bez przerw na jedzenie, maluje kwitnące sady, ludzi, łodzie nad morzem, domy i pejzaże. I chociaż nędza materialna, niemożność zarobienia malarstwem na utrzymanie, stawiają pod znakiem zapytania sens życia i twórczości, to jednak znajduje pociechę w coraz głębszym przekonaniu o własnej godności jako artysty. Coraz świadomiej posługuje się kolorem dla przedstawienia treści obrazu. 1. Wybrzeże Scheveningen 2. Plaża, ludzie i łodzie 3. Wiosenny połów ryb 4. Restauracja Syrena 5. Łodzie na plaży www.abcgallery.com/V/vangogh/vangogh.html

5 „Mogą za nas mówić tylko nasze obrazy” Vincent van Gogh 5 http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:VanGogh-still-life-four_sunflowers.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:VanGogh-still-life-vase_with_12_sunflowers.jpg www.abcgallery.com/V/vangogh/vangogh123.html Słoneczniki to umiłowana przez Van Gogha kompozycja statyczna.

6 6 Artysta chciał zawładnąć pięknem przyrody choć na krótką chwilę, zatrzymać w martwej naturze obecność słonecznego żaru, jakby chciał uprawiać kult słońca na sztalugach. www.abcgallery.com/V/vangogh/vangogh123.html Przyjrzyj się całemu obrazowi i jego detalom. Jakimi środkami malarskimi osiągnął efekt żaru, ruchu, niepokoju?

7 Sugestywność 7 Wkładem Vincenta van Gogha we współczesną kulturę jest wynalezienie tzw. „koloru sugestywnego”, pozwalającego z dostateczną siłą na wyrażenie emocji twórcy. Artysta zawsze pragnął wyrazić prawdziwe uczucia z całą gwałtownością faktury, linii i kontrastu, a jednocześnie z dużą wrażliwością kolorystyczną. Gdy maluję pejzaż, pragnę wyrazić mój ból, cierpienie kogoś, kto nie ma miejsca w społeczeństwie i nigdy go nie będzie miał. Patrząc na wierzby, widzę ich bezpośrednie piękno, muzykę, świeżość, smutek i melancholię i te uczucia wyrażam w indywidualny, a przez to bliski każdemu człowiekowi sposób.

8 Jakie kolory wchodzą w skład palety barw van Gogha? 8 www.abcgallery.com/V/vangogh/vangogh21.html

9 Impasto, impast, w malarstwie olejnym gruba warstwa farby na powierzchni obrazu, nakładana szpachlą lub pędzlem. Wzbogaca fakturę dając charakterystyczne efekty światłocieniowe. Największe powierzchnie impasto nakładali impresjoniści. www.portalwiedzy.onet.pl/13141,,,,impasto,haslo.html Tylko bezpośrednie smakowanie obrazów pozwoli na odbiór efektów techniki impasto. Mimo tych trudności możesz odnaleźć jej skutki w prezentowanych detalach. 9

10 NIBY OCZYWISTE, ALE... 10 O KOMPOZYCJI ŚWIADCZY NIE TYLKO UKŁAD KWIATÓW, ROZŁOŻENIE ICH NA PŁÓTNIE, ALE TAKŻE DOBÓR WSZYSTKICH ELEMENTÓW. Zadanie 1. Czego nie namalował van Gogh? Dlaczego? Zadanie 2. Słoneczniki i wazon znajdują się w wyabstrahowanej przestrzeni.Spróbuj wyjaśnić, dlaczego.

11 11 Pablo Picasso Leonardo da Vinci Michelangelo Claude Monet Rembrandt van Rijn Henri Matisse Vincent Van Gogh Edgar Degas Rene Magritte Paul Cezanne Pierre-Auguste Renoir Diego Velázquez Paul Gauguin Raphael Peter Paul Rubens Wassily Kandinsky Caravaggio Hieronymus Bosch Max Ernst Amedeo Modigliai To lista 20 najpopularniejszych malarzy świata. Proponuję Ci skromniejsze zadanie. Spośród trzech prezentowanych wyżej obrazów wybierz ten, który najbardziej Cię poruszył. Opisz go, zaprezentuj swoje wrażenia, przedstaw swoje refleksje.

12 PRZEJRZYJ ZADANIA W KARCIE PRACY. 12 Uzupełnioną kartę oddaj nauczycielowi języka polskiego. To już koniec. Do spotkania na innej lekcji przed monitorem komputera.


Pobierz ppt "Analiza i interpretacja dzieła sztuki LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO (III KLASA GIMNAZJUM, I KLASA LICEUM) 1 Vincent van Gogh."

Podobne prezentacje


Reklamy Google