Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kółko historyczne SP 4 Ziębice

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kółko historyczne SP 4 Ziębice"— Zapis prezentacji:

1 Kółko historyczne SP 4 Ziębice
Uczniowie adoptują zabytki Kółko historyczne SP 4 Ziębice

2 Zapraszamy! Kółko historyczne Szkoła Podstawowa 4 Ziębice
Zaadoptujmy razem zabytek w Ziębicach! Prezentują uczniowie SP nr 4

3 Kaplica Bożego ciała

4 „Nasza kapliczka za czasów dawnego miasta.’’
MunsteNberg „Nasza kapliczka za czasów dawnego miasta.’’

5 Jak powstała-od czego to się zaczęło?
Historia kapliczki nie jest taka prosta. Nie powstała ona ot tak sobie, po prostu z kaprysu ludzi. Wydarzyło się na jej miejscu ważne, ale niestety straszne wydarzenie. To właśnie na pamiątką tego wydarzenia mamy ją teraz i jest ona kolejnym zabytkiem, którego historię możemy poznawać.

6 Zaczęło się tak: Mała Barokowa kapliczka u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Wałowej (na podwórzu szkoły) została wybudowana w 1738r. Kapliczka stoi na miejscu średniowiecznego zamku, po którym nie pozostał inny trwały ślad.

7 Historia Zamku Zamek na miejscu dawnego grodu wzniósł książę świdnicko-jaworski Bolko I w końcu XIII w. Był on częścią fortyfikacji miejskich, które także w tamtym czasie wybudować kazał Bolko I. W 1429 r. Ziębice były oblegane i zniszczone przez husytów. Odbudowana warownia została ponownie zniszczona w 1488 r. przez króla węgierskiego Macieja Korwina podczas walk o Śląsk i koronę czeską.

8 POZOSTAŁOŚCI PO zamku

9 Od tej pory zamek pozostawał w ruinie aż do XVIII w. W 1738 r
Od tej pory zamek pozostawał w ruinie aż do XVIII w. W 1738 r. na jego miejscu postawiono Kaplicę Bożego Ciała nazwaną później kaplicą św. Krzyża.

10 Z pierwszej połowy XVIII Wieku Pochodzi historia o pewnym czynie świętokradczym
Cała sprawa zaczęła się od tego, że w 1724r. Niejaki Józef Hotzel, żołnierz pochodzący z hrabstwa kłodzkiego po przyjęciu Komunii świętej w kościele klasztornym w Henrykowie nie połknął hostii. Schował ją do swojego modlitewnika. Następnie przez 8 tygodni modlił się przed hostią prosząc Boga o pieniądze. Gdy modły nie przynosiły rezultatu, udał się na teren ogrodu w miejscu starego zamku w Ziębicach i przybił bagnetem hostię do drzewa. Według jego relacji mimo ciemnej nocy pojawił się wówczas taki blask wokół hostii, że można było czytać.

11 Historia czynu świętokradczego
Żołnierz, nie uzyskawszy upragnionych pieniędzy, zwrócił się w tym momencie do szatana, gotów oddać mu swą duszę. Jednak i to nie pomogło. Wtedy zaślepiony wyjął pistolet i trzy razy strzelił w hostię wzywając szatana, aby przyniósł mu pieniądze. Nagle spostrzegł, że jest otoczony złymi duchami, stracił świadomość i upadł na ziemię. Gdy doszedł do przytomności, wstał wyciągnął bagnet z hostii ją połknął. Wówczas ogarnął go wielki strach- wrócił do domu ,ale świadomość świętokradczego czynu tak go gnębiła, że w 1725r. przed przełożonymi przyznał się do winy.

12 Historia czynu świętokradczego
Jednak gdy wezwano proboszcza zaczął odwoływać swoje wcześniejsze zeznania. Dopiero przed sądem w lutym i w marcu, powtórnie i ostatecznie przyznał się do winy. Sąd wojenny skazał go aby : ,,lewa ręka, którą zamierzył się na Boski Majestat została obcięta, on zaś sam został potem spalony, a popioły, jako niegodne pogrzebania, zostały wrzucone do wody”. Wyrok wykonano 25 kwietnia 1725r. w Opolu, przy czym skazany miał się wyrazić, iż zasługuje na surowszą karę.

13 Historia kaplicy bożego ciała
Wierni w Munstenberg chcieli w jakiś sposób odkupić to świętokradztwo, więc w miejscu wydarzenia postanowiono zbudować kaplicę. Budowano ją kosztem miasta i dobroczyńców. W wieży umieszczono dokument opisujący incydent, a na jej ścianach malunki przedstawiające z jednej strony wydarzenie zaś z drugiej wykonanie wyroku na Hotzlu.

14 Z drzewa na którym znajdowała się hostia oskarżony musiał zrobić krzyż
Z drzewa na którym znajdowała się hostia oskarżony musiał zrobić krzyż . umieszczono go w kaplicy/wierna kopia-Muzeum W Ziębicach/

15 Historia kaplicy bożego ciała
Wiosną 1817roku ówczesny proboszcz Gottwald wyremontował dość zniszczoną kaplicę z datków dobroczynnych. Wtedy znaleziono wspomniany wcześniej dokument.

16 Panorama ziębic-XVIII wiek

17 Panorama ziębic widok od ul.Wojska Polskiego Nr 9 kaplica Bożego ciała

18 Historia kaplicy bożego ciała
W 1976 roku nasza kapliczka przeszła gruntowny remont m.in. rozebrano wieżę, położono dachówkę z blachy oraz nową elewację

19 Historia kaplicy bożego ciała
W roku 1978 Szkoła Podstawowa nr 4 w Ziębicach otrzymała imię Kombatantów Ziemi Ziębickiej. We współpracy z Kombatantami powstała Izba Pamięci Narodowej 1978r-1983r. Obecnie w Kaplicy znajduje się składzik na materiały szkolne.

20 Po wybudowaniu Widok obecny

21 Historia kaplicy bożego ciała
Na tym samym placu, czyli w miejscu grodu Bolka I stoi obecnie Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kombatantów Ziemi Ziębickiej w Ziębicach.

22

23 Dlaczego się zgłosiliśmy do tego projektu?
Zgłosiliśmy się do tego projektu, ponieważ uważamy, że nasza kapliczka jest zapomnianym i dla innych mało ważnym zabytkiem. Dla nas jest ona ważna i chcemy o niej i jej historii pamiętać Co roku w czasie Dni Patrona Szkoły będziemy prowadzić lekcje historii dla uczniów z klas III Naszym marzeniem jest remont elewacji ,,naszej Kapliczki”

24 Dziękujemy za uwagę! Wiktoria Błaszczyk Aleksandra Wróbel 

25 bibliografia: Marek Czapliński ,,Dzieje miasta Ziębice na Śląsku”- wolny przekład książki F.Hartmana Mieczysław Zlat Ziębice Rysunki F.B Wernera Muzeum w Ziębicach zdjęcie Krzyża Wikipedia Wolna Encyklopedia Google Grafika


Pobierz ppt "Kółko historyczne SP 4 Ziębice"

Podobne prezentacje


Reklamy Google