Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uczniowie adoptuj ą zabytki. Zaadoptujmy razem zabytek w Ziębicach! Prezentują uczniowie SP nr 4 Kółko historyczne Szkoła Podstawowa 4 Ziębice.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uczniowie adoptuj ą zabytki. Zaadoptujmy razem zabytek w Ziębicach! Prezentują uczniowie SP nr 4 Kółko historyczne Szkoła Podstawowa 4 Ziębice."— Zapis prezentacji:

1 Uczniowie adoptuj ą zabytki

2 Zaadoptujmy razem zabytek w Ziębicach! Prezentują uczniowie SP nr 4 Kółko historyczne Szkoła Podstawowa 4 Ziębice

3

4 „Nasza kapliczka za czasów dawnego miasta.’’

5  Historia kapliczki nie jest taka prosta. Nie powstała ona ot tak sobie, po prostu z kaprysu ludzi.  Wydarzyło się na jej miejscu ważne, ale niestety straszne wydarzenie.  To właśnie na pamiątką tego wydarzenia mamy ją teraz i jest ona kolejnym zabytkiem, którego historię możemy poznawać.

6  Mała Barokowa kapliczka u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Wałowej (na podwórzu szkoły) została wybudowana w 1738r.  Kapliczka stoi na miejscu średniowiecznego zamku, po którym nie pozostał inny trwały ślad.

7 Zamek na miejscu dawnego grodu wzniósł książę świdnicko-jaworski Bolko I w końcu XIII w. Był on częścią fortyfikacji miejskich, które także w tamtym czasie wybudować kazał Bolko I. W 1429 r. Ziębice były oblegane i zniszczone przez husytów. Odbudowana warownia została ponownie zniszczona w 1488 r. przez króla węgierskiego Macieja Korwina podczas walk o Śląsk i koronę czeską.

8

9 Od tej pory zamek pozostawał w ruinie aż do XVIII w. W 1738 r. na jego miejscu postawiono Kaplicę Bożego Ciała nazwaną później kaplicą św. Krzyża.

10 Cała sprawa zaczęła się od tego, że w 1724r. Niejaki Józef Hotzel, żołnierz pochodzący z hrabstwa kłodzkiego po przyjęciu Komunii świętej w kościele klasztornym w Henrykowie nie połknął hostii. Schował ją do swojego modlitewnika. Następnie przez 8 tygodni modlił się przed hostią prosząc Boga o pieniądze. Gdy modły nie przynosiły rezultatu, udał się na teren ogrodu w miejscu starego zamku w Ziębicach i przybił bagnetem hostię do drzewa. Według jego relacji mimo ciemnej nocy pojawił się wówczas taki blask wokół hostii, że można było czytać.

11 Żołnierz, nie uzyskawszy upragnionych pieniędzy, zwrócił się w tym momencie do szatana, gotów oddać mu swą duszę. Jednak i to nie pomogło. Wtedy zaślepiony wyjął pistolet i trzy razy strzelił w hostię wzywając szatana, aby przyniósł mu pieniądze. Nagle spostrzegł, że jest otoczony złymi duchami, stracił świadomość i upadł na ziemię. Gdy doszedł do przytomności, wstał wyciągnął bagnet z hostii ją połknął. Wówczas ogarnął go wielki strach- wrócił do domu,ale świadomość świętokradczego czynu tak go gnębiła, że w 1725r. przed przełożonymi przyznał się do winy.

12 Jednak gdy wezwano proboszcza zaczął odwoływać swoje wcześniejsze zeznania. Dopiero przed sądem w lutym i w marcu, powtórnie i ostatecznie przyznał się do winy. Sąd wojenny skazał go aby :,,lewa ręka, którą zamierzył się na Boski Majestat została obcięta, on zaś sam został potem spalony, a popioły, jako niegodne pogrzebania, zostały wrzucone do wody”. Wyrok wykonano 25 kwietnia 1725r. w Opolu, przy czym skazany miał się wyrazić, iż zasługuje na surowszą karę.

13 Wierni w Munstenberg chcieli w jakiś sposób odkupić to świętokradztwo, więc w miejscu wydarzenia postanowiono zbudować kaplicę. Budowano ją kosztem miasta i dobroczyńców. W wieży umieszczono dokument opisujący incydent, a na jej ścianach malunki przedstawiające z jednej strony wydarzenie zaś z drugiej wykonanie wyroku na Hotzlu.

14

15 Wiosną 1817roku ówczesny proboszcz Gottwald wyremontował dość zniszczoną kaplicę z datków dobroczynnych. Wtedy znaleziono wspomniany wcześniej dokument.

16

17

18 W 1976 roku nasza kapliczka przeszła gruntowny remont m.in. rozebrano wieżę, położono dachówkę z blachy oraz nową elewację

19  W roku 1978 Szkoła Podstawowa nr 4 w Ziębicach otrzymała imię Kombatantów Ziemi Ziębickiej. We współpracy z Kombatantami powstała Izba Pamięci Narodowej 1978r-1983r.  Obecnie w Kaplicy znajduje się składzik na materiały szkolne.

20 PO WYBUDOWANIU WIDOK OBECNY

21  Na tym samym placu, czyli w miejscu grodu Bolka I stoi obecnie Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kombatantów Ziemi Ziębickiej w Ziębicach.

22

23  Zgłosiliśmy się do tego projektu, ponieważ uważamy, że nasza kapliczka jest zapomnianym i dla innych mało ważnym zabytkiem.  Dla nas jest ona ważna i chcemy o niej i jej historii pamiętać  Co roku w czasie Dni Patrona Szkoły będziemy prowadzić lekcje historii dla uczniów z klas III  Naszym marzeniem jest remont elewacji,,naszej Kapliczki”

24 Wiktoria Błaszczyk Aleksandra Wróbel

25  Marek Czapliński,,Dzieje miasta Ziębice na Śląsku”- wolny przekład książki F.Hartmana  Mieczysław Zlat Ziębice  Rysunki F.B Wernera  Muzeum w Ziębicach zdjęcie Krzyża  Wikipedia Wolna Encyklopedia  www.ziębice.pl www.ziębice.pl  Google Grafika  www.poczet.com www.poczet.com


Pobierz ppt "Uczniowie adoptuj ą zabytki. Zaadoptujmy razem zabytek w Ziębicach! Prezentują uczniowie SP nr 4 Kółko historyczne Szkoła Podstawowa 4 Ziębice."

Podobne prezentacje


Reklamy Google