Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Język urzędowy: niemiecki Stolica: Wiedeń Głowa państwa: prezydent Heinz Fischer Szef rządu: kanclerz Alfred Gusenbauer Hymn państwowy: Land der Berge.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Język urzędowy: niemiecki Stolica: Wiedeń Głowa państwa: prezydent Heinz Fischer Szef rządu: kanclerz Alfred Gusenbauer Hymn państwowy: Land der Berge."— Zapis prezentacji:

1

2 Język urzędowy: niemiecki Stolica: Wiedeń Głowa państwa: prezydent Heinz Fischer Szef rządu: kanclerz Alfred Gusenbauer Hymn państwowy: Land der Berge Wyznania: Katolicy 85%, Luteranie 5,6%, Islam 1% Język urzędowy: niemiecki Stolica: Wiedeń Głowa państwa: prezydent Heinz Fischer Szef rządu: kanclerz Alfred Gusenbauer Hymn państwowy: Land der Berge Wyznania: Katolicy 85%, Luteranie 5,6%, Islam 1% Powierzchnia całkowita: 83 858 km² Liczba ludności: 8 184 691 (97 osób/km²) Jednostka monetarna: Euro (dawniej szyling austriacki) Powierzchnia całkowita: 83 858 km² Liczba ludności: 8 184 691 (97 osób/km²) Jednostka monetarna: Euro (dawniej szyling austriacki)

3 -Wiedeń (niem. Wien) - stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno - wschodniej części kraju, nad Dunajem. -Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu) -Został założony ok. 500 r. p.n.e. jako osada celtycka. -Prawa miejskie uzyskał w 1221, a w 1918 stał się stolicą Republiki Austrii. -W 2011 został uznany za najbardziej przyjazne miasto świata w dorocznym rankingu miast. -Właścicielem pierwszej wiedeńskiej kawiarenki był Polak- Jerzy Franciszek Kulczycki, nosiła ona nazwę "Dom Pod Błękitną Butelką" (Hof zur Blauen Flasche) -Wiedeń (niem. Wien) - stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno - wschodniej części kraju, nad Dunajem. -Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu) -Został założony ok. 500 r. p.n.e. jako osada celtycka. -Prawa miejskie uzyskał w 1221, a w 1918 stał się stolicą Republiki Austrii. -W 2011 został uznany za najbardziej przyjazne miasto świata w dorocznym rankingu miast. -Właścicielem pierwszej wiedeńskiej kawiarenki był Polak- Jerzy Franciszek Kulczycki, nosiła ona nazwę "Dom Pod Błękitną Butelką" (Hof zur Blauen Flasche)

4

5 Wiedeńska Opera Państwowa- 25 maja 1869 roku wystawienie opery "Don Giovanni" Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej. Gmach, w stylu neorenesansowym, spotkał się początkowo z nieprzychylną reakcją wiedeńczyków. Podobno fakt ten uznaje się za przyczynę popełnienia samobójstwa przez architektów budynku. 5 listopada 1955 roku wystawienie "Fidelia" Beethovena zainaugurowało powojenną działalność Opery, która zyskała całkowicie nową widownię oraz scenę wyposażoną w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Wiedeńska Opera Państwowa- 25 maja 1869 roku wystawienie opery "Don Giovanni" Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej. Gmach, w stylu neorenesansowym, spotkał się początkowo z nieprzychylną reakcją wiedeńczyków. Podobno fakt ten uznaje się za przyczynę popełnienia samobójstwa przez architektów budynku. 5 listopada 1955 roku wystawienie "Fidelia" Beethovena zainaugurowało powojenną działalność Opery, która zyskała całkowicie nową widownię oraz scenę wyposażoną w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

6 Don Giovani

7 Pałac zbudowany w XVII-XVIII wieku na zlecenie cesarza niemieckiego Leopolda I. W 1996 r. pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. Niektóre z bogato zdobionych apartamentów zostały udostępnione zwiedzającym. Otoczony jest ogrodem. W Sali Lustrzanej koncertował Mozart jako sześcioletnie dziecko. Miało tu miejsce wiele ważnych wydarzeń. Urzędowali tu też Napoleon i Maria Teresa.

8

9 Park publiczny o powierzchni 1700 ha w Wiedniu, położony między Dunajem, a Kanałem Dunajskim. Niegdyś były to tereny łowieckie Habsburgów, które cesarz Józef II udostępnił publiczności w 1766 roku. Współcześnie jest to popularny ośrodek wypoczynkowo- sportowy. Działa tu wielki Diabelski, który ma prawie 65 m wysokości i waży 430 ton. Znajduje się tutaj wielki lunapark, a w nim liczne kolejki, karuzele, domy strachu i inne atrakcje. Park jest otwarty od 10 rano do północy, od 15 marca do 31 października.

10 Galeria założona w 1768 r. w Wiedniu przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żonę arcyksiężnę Austrii Marię Krystynę, jest jedną z największych na świecie kolekcji grafik. Na zbiory składa się około 50 tys. rysunków, i ponad 1,5 mln rycin. Katalog wymienia prace takich artystów jak Rafael, czy Rembrandt. Ponadto są tu reprezentowani Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rubens, czy Picasso.

11 Drugi pod względem powierzchni (2,5 miliona m2) i największy pod względem liczby pochowanych (3,3 mln) cmentarz Europy. Pierwsze pogrzeby odbyły się na nim w 1874 i do dziś grzebie się tu zmarłych. Godnym uwagi miejscem do zobaczenia jest sektor z grobami sławnych ludzi: Ludwika van Beethovena, Franciszka Schuberta, Johanna Straussa młodszego. Na cmentarzu tym pochowana jest także Geli Raubal, siostrzenica Adolfa Hitlera. W Krypcie Prezydenckiej (Prezidentsgruft) pochowano prezydentów Drugiej Republiki, w tym pierwszego prezydenta po wojnie, Karla Rennera. Wydzielono również sektor protestancki i sektor religii niechrześcijańskich. Drugi pod względem powierzchni (2,5 miliona m2) i największy pod względem liczby pochowanych (3,3 mln) cmentarz Europy. Pierwsze pogrzeby odbyły się na nim w 1874 i do dziś grzebie się tu zmarłych. Godnym uwagi miejscem do zobaczenia jest sektor z grobami sławnych ludzi: Ludwika van Beethovena, Franciszka Schuberta, Johanna Straussa młodszego. Na cmentarzu tym pochowana jest także Geli Raubal, siostrzenica Adolfa Hitlera. W Krypcie Prezydenckiej (Prezidentsgruft) pochowano prezydentów Drugiej Republiki, w tym pierwszego prezydenta po wojnie, Karla Rennera. Wydzielono również sektor protestancki i sektor religii niechrześcijańskich.

12 Ogród zoologiczny położony w Wiedniu, przy Maxingstraße, na terenie Parku Schönbrunn. Ma powierzchnię 17 ha i można w nim zobaczyć 480 gatunków zwierząt. Działalność zoo sponsorowana jest przez władze Austrii. Ogród zoologiczny wraz z całym kompleksem pałacu i ogrodów Schönbrunn został w 1996 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

13 -Mozart mieszkał w Wiedniu przez większość swojego życia, w sumie w kilkunastu domach na terenie całego miasta i chociaż bardzo dużo podróżował, zawsze wracał ostatecznie do stolicy Austrii. Stworzył aż 626 utworów, a naukowe badania udowadniają, że jego muzyka zmniejsza stres i zwiększa inteligencję. -Józef Haydn (1732 – 1809)-kompozytor muzyki klasycznej, który spędził 29 lat, pra­cując dla rodziny Esterhazych w ich pałacach w Eisen- stadt w Burgenlandzie i Esterhaza na Węgrzech. -Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) Chociaż urodził się w Niemczech, Austriacy uważają go za swojego rodaka. Przez wiele lat mieszkał w Wiedniu, gdzie napisał wspaniałe koncerty i symfonie. -Johann Strauss syn (1825 – 1899) Twórca znanego walca „Nad pięknym, modrym Dunajem”, a także wielu innych walców, polek i operetek. Znany jako „król walca”. -Anton Brucker (1824 – 1896) Zwany muzykiem Pana Boga, jest znany ze swoich symfonii i mszy. -Mozart mieszkał w Wiedniu przez większość swojego życia, w sumie w kilkunastu domach na terenie całego miasta i chociaż bardzo dużo podróżował, zawsze wracał ostatecznie do stolicy Austrii. Stworzył aż 626 utworów, a naukowe badania udowadniają, że jego muzyka zmniejsza stres i zwiększa inteligencję. -Józef Haydn (1732 – 1809)-kompozytor muzyki klasycznej, który spędził 29 lat, pra­cując dla rodziny Esterhazych w ich pałacach w Eisen- stadt w Burgenlandzie i Esterhaza na Węgrzech. -Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) Chociaż urodził się w Niemczech, Austriacy uważają go za swojego rodaka. Przez wiele lat mieszkał w Wiedniu, gdzie napisał wspaniałe koncerty i symfonie. -Johann Strauss syn (1825 – 1899) Twórca znanego walca „Nad pięknym, modrym Dunajem”, a także wielu innych walców, polek i operetek. Znany jako „król walca”. -Anton Brucker (1824 – 1896) Zwany muzykiem Pana Boga, jest znany ze swoich symfonii i mszy.

14 Nad pięknym modrym Dunajem

15 Sissi - cesarzowa Elżbieta. Piękna żona Franciszka Józefa, wciąż uwielbiana przez Austriaków. Zamordowana w Szwajcarii w 1898 roku przez włoskiego anarchistę. Maria Teresa- pierwsza kobieta na tronie Austro-Węgier. Była szanowaną i potężną władczynią. Romy Schneider -aktorka filmowa, znana z wielu ról, m.in. cesarzowej Sissi. Anton „Toni” Sailer -uważany za jednego z największych narciarzy alpej­skich wszech czasów. Na igrzyskach olimpijskich w 1956 roku zdobył trzy złote medale. Franz Klammer - alpejczyk, który zdobył złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 r. Arnold Schwarzenegger - austriacko-amerykański aktor i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011. Christian Eigner- perkusista pochodzenia austriackiego, współpracuje m.in. z Depeche Mode. Sissi - cesarzowa Elżbieta. Piękna żona Franciszka Józefa, wciąż uwielbiana przez Austriaków. Zamordowana w Szwajcarii w 1898 roku przez włoskiego anarchistę. Maria Teresa- pierwsza kobieta na tronie Austro-Węgier. Była szanowaną i potężną władczynią. Romy Schneider -aktorka filmowa, znana z wielu ról, m.in. cesarzowej Sissi. Anton „Toni” Sailer -uważany za jednego z największych narciarzy alpej­skich wszech czasów. Na igrzyskach olimpijskich w 1956 roku zdobył trzy złote medale. Franz Klammer - alpejczyk, który zdobył złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 r. Arnold Schwarzenegger - austriacko-amerykański aktor i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011. Christian Eigner- perkusista pochodzenia austriackiego, współpracuje m.in. z Depeche Mode.

16 Kuchnia austriacka znana jest z dużego wyboru tradycyjnych dań, potraw mącznych i napojów. Do najbardziej znanych potraw należy zupa ogonowa, kotlet po wiedeńsku, pierogi z Karyntii i wszystkie rodzaje knedli. Winiarnie i browary cieszą się długą tradycją, tak jak i też wyrób serów czy uprawa szparagów. Niewątpliwie najbardziej słynnie z przepysznych wyrobów cukierniczych i deserów, takich jak Strudel (rodzaj ciasta francuskiego z nadzieniem jabłkowym, zawijanego w rulon i pieczonego), Mozartkugel (czekoladki Mozarta), Sachertorte (tort czekoladowy z dżemem morelowym, oblany polewą czekoladową; podawany zwykle z bitą śmietaną) i Salzburger Nockerln (zapiekanka na słodko). Jesienią, w porze polowań, w wielu kartach dań pojawiają się potrawy z dziczyzny.

17 Wśród rozmaitych rodzajów kawy można wymienić: -Melange- kawę zmieszaną z wrzącym mlekiem; -Einspanner, czarną kawę z imponującą porcją bitej śmietany, podawaną w wysokich szklankach; -Fiaker, czarną kawę z rumem podawaną w szklance; -Kaffee Johann Strauss, dużą czarną kawę z bitą śmietaną i syropem morelowym; -Wiener Eiskaffee, kawę na zimno na lodach wanilio­wych, podawaną z bitą śmietaną; -Turkischer, bardzo mocną kawę po turecku. Kawę zawsze podaje się na srebrnej tacy ze szklanką wody. Wśród rozmaitych rodzajów kawy można wymienić: -Melange- kawę zmieszaną z wrzącym mlekiem; -Einspanner, czarną kawę z imponującą porcją bitej śmietany, podawaną w wysokich szklankach; -Fiaker, czarną kawę z rumem podawaną w szklance; -Kaffee Johann Strauss, dużą czarną kawę z bitą śmietaną i syropem morelowym; -Wiener Eiskaffee, kawę na zimno na lodach wanilio­wych, podawaną z bitą śmietaną; -Turkischer, bardzo mocną kawę po turecku. Kawę zawsze podaje się na srebrnej tacy ze szklanką wody.

18 Wesele Figara


Pobierz ppt "Język urzędowy: niemiecki Stolica: Wiedeń Głowa państwa: prezydent Heinz Fischer Szef rządu: kanclerz Alfred Gusenbauer Hymn państwowy: Land der Berge."

Podobne prezentacje


Reklamy Google