Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Österreich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Österreich."— Zapis prezentacji:

1 Österreich

2 Informationen: Język urzędowy: niemiecki Stolica: Wiedeń Głowa państwa: prezydent Heinz Fischer Szef rządu: kanclerz Alfred Gusenbauer Hymn państwowy: Land der Berge Wyznania: Katolicy 85%, Luteranie 5,6%, Islam 1% Powierzchnia całkowita: km² Liczba ludności: (97 osób/km²) Jednostka monetarna: Euro (dawniej szyling austriacki)

3 Wien -Wiedeń (niem. Wien) - stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno - wschodniej części kraju, nad Dunajem. -Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu) -Został założony ok. 500 r. p.n.e. jako osada celtycka. -Prawa miejskie uzyskał w 1221, a w 1918 stał się stolicą Republiki Austrii. -W 2011 został uznany  za najbardziej przyjazne miasto świata w dorocznym rankingu miast. -Właścicielem pierwszej wiedeńskiej kawiarenki był Polak- Jerzy Franciszek Kulczycki, nosiła ona nazwę "Dom Pod Błękitną Butelką" (Hof zur Blauen Flasche)

4 Zabytki Sehenswürdigkeiten

5 Wiener Oper Wiedeńska Opera Państwowa-
25 maja 1869 roku wystawienie opery "Don Giovanni" Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej. Gmach, w stylu neorenesansowym, spotkał się początkowo z nieprzychylną reakcją wiedeńczyków. Podobno fakt ten uznaje się za przyczynę popełnienia samobójstwa przez architektów budynku. 5 listopada 1955 roku wystawienie "Fidelia" Beethovena zainaugurowało powojenną działalność Opery, która zyskała całkowicie nową widownię oraz scenę wyposażoną w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne.

6 Don Giovani

7 Pałac Schönbrunn Pałac zbudowany w XVII-XVIII wieku na zlecenie cesarza niemieckiego Leopolda I. W 1996 r. pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukaterią. Niektóre z bogato zdobionych apartamentów zostały udostępnione zwiedzającym. Otoczony jest ogrodem. W Sali Lustrzanej koncertował Mozart jako sześcioletnie dziecko. Miało tu miejsce wiele ważnych wydarzeń. Urzędowali tu też Napoleon i Maria Teresa.

8

9 Park Wiener Prater Park publiczny o powierzchni 1700 ha w Wiedniu, położony między Dunajem, a Kanałem Dunajskim. Niegdyś były to tereny łowieckie Habsburgów, które cesarz Józef II udostępnił publiczności w 1766 roku. Współcześnie jest to popularny ośrodek wypoczynkowo-sportowy. Działa tu wielki Diabelski, który ma prawie 65 m wysokości i waży 430 ton. Znajduje się tutaj wielki lunapark, a w nim liczne kolejki, karuzele, domy strachu i inne atrakcje. Park jest otwarty od 10 rano do północy, od 15 marca do 31 października.

10 Albertina Galeria założona w 1768 r. w Wiedniu przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żonę arcyksiężnę Austrii Marię Krystynę, jest jedną z największych na świecie kolekcji grafik. Na zbiory składa się około 50 tys. rysunków, i ponad 1,5 mln rycin. Katalog wymienia prace takich artystów jak Rafael, czy Rembrandt. Ponadto są tu reprezentowani Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rubens, czy Picasso.

11 Cmentarz Centralny w Wiedniu
Drugi pod względem powierzchni (2,5 miliona m2) i największy pod względem liczby pochowanych (3,3 mln) cmentarz Europy.  Pierwsze pogrzeby odbyły się na nim w 1874 i do dziś grzebie się tu zmarłych. Godnym uwagi miejscem do zobaczenia jest sektor z grobami sławnych ludzi: Ludwika van Beethovena, Franciszka Schuberta, Johanna Straussa młodszego. Na cmentarzu tym pochowana jest także Geli Raubal, siostrzenica Adolfa Hitlera. W Krypcie Prezydenckiej (Prezidentsgruft) pochowano prezydentów Drugiej Republiki, w tym pierwszego prezydenta po wojnie, Karla Rennera. Wydzielono również sektor protestancki i sektor religii niechrześcijańskich.

12 Tiergarten Schönbrunn
Ogród zoologiczny położony w Wiedniu, przy Maxingstraße, na terenie Parku Schönbrunn. Ma powierzchnię 17 ha i można w nim zobaczyć 480 gatunków zwierząt. Działalność zoo sponsorowana jest przez władze Austrii. Ogród zoologiczny wraz z całym kompleksem pałacu i ogrodów Schönbrunn został w 1996 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

13 Musik -Mozart mieszkał w Wiedniu przez większość swojego życia, w sumie w kilkunastu domach na terenie całego miasta i chociaż bardzo dużo podróżował, zawsze wracał ostatecznie do stolicy Austrii. Stworzył aż 626 utworów, a naukowe badania udowadniają, że jego muzyka zmniejsza stres i zwiększa inteligencję. -Józef Haydn (1732 – 1809)-kompozytor muzyki klasycznej, który spędził 29 lat, pra­cując dla rodziny Esterhazych w ich pałacach w Eisen- stadt w Burgenlandzie i Esterhaza na Węgrzech. -Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) Chociaż urodził się w Niemczech, Austriacy uważają go za swojego rodaka. Przez wiele lat mieszkał w Wiedniu, gdzie napisał wspaniałe koncerty i symfonie. -Johann Strauss syn (1825 – 1899) Twórca znanego walca „Nad pięknym, modrym Dunajem”, a także wielu innych walców, polek i operetek. Znany jako „król walca”. -Anton Brucker (1824 – 1896) Zwany muzykiem Pana Boga, jest znany ze swoich symfonii i mszy.

14 Nad pięknym modrym Dunajem

15 Inne znane osoby Sissi - cesarzowa Elżbieta. Piękna żona Franciszka Józefa, wciąż uwielbiana przez Austriaków. Zamordowana w Szwajcarii w 1898 roku przez włoskiego anarchistę. Maria Teresa- pierwsza kobieta na tronie Austro-Węgier. Była szanowaną i potężną władczynią. Romy Schneider -aktorka filmowa, znana z wielu ról, m.in. cesarzowej Sissi. Anton „Toni” Sailer -uważany za jednego z największych narciarzy alpej­skich wszech czasów. Na igrzyskach olimpijskich w 1956 roku zdobył trzy złote medale. Franz Klammer - alpejczyk, który zdobył złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 r. Arnold Schwarzenegger - austriacko-amerykański aktor i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach Christian Eigner- perkusista pochodzenia austriackiego, współpracuje m.in. z Depeche Mode.

16 Küche Kuchnia austriacka znana jest z dużego wyboru tradycyjnych dań, potraw mącznych i napojów. Do najbardziej znanych potraw należy zupa ogonowa, kotlet po wiedeńsku, pierogi z Karyntii i wszystkie rodzaje knedli. Winiarnie i browary cieszą się długą tradycją, tak jak i też wyrób serów czy uprawa szparagów. Niewątpliwie najbardziej słynnie z przepysznych wyrobów cukierniczych i deserów, takich jak Strudel (rodzaj ciasta francuskiego z nadzieniem jabłkowym, zawijanego w rulon i pieczonego), Mozartkugel (czekoladki Mozarta), Sachertorte (tort czekoladowy z dżemem morelowym, oblany polewą czekoladową; podawany zwykle z bitą śmietaną) i Salzburger Nockerln (zapiekanka na słodko). Jesienią, w porze polowań, w wielu kartach dań pojawiają się potrawy z dziczyzny.

17 Kaffee Wśród rozmaitych rodzajów kawy można wymienić:
-Melange- kawę zmieszaną z wrzącym mlekiem; -Einspanner, czarną kawę z imponującą porcją bitej śmietany, podawaną w wysokich szklankach; -Fiaker, czarną kawę z rumem podawaną w szklance; -Kaffee Johann Strauss, dużą czarną kawę z bitą śmietaną i syropem morelowym; -Wiener Eiskaffee, kawę na zimno na lodach wanilio­wych, podawaną z bitą śmietaną; -Turkischer, bardzo mocną kawę po turecku. Kawę zawsze podaje się na srebrnej tacy ze szklanką wody.

18 Wesele Figara


Pobierz ppt "Österreich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google