Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie palę, bo... wiem,jakie są skutki palenia tytoniu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie palę, bo... wiem,jakie są skutki palenia tytoniu"— Zapis prezentacji:

1 Nie palę, bo... wiem,jakie są skutki palenia tytoniu
Autorzy: Klasa 6FI Szkoła Podstawowa nr 6 im. dra Władysława Gębika w Kwidzynie

2 Wszyscy wiemy, że palenie jest niezdrowe, wywołuje raka i choroby serca. Jednak te odległe konsekwencje nie odstraszają młodych ludzi, którzy wciąż chętnie sięgają po papierosy. Tymczasem palenie powoduje również wiele innych szkód w organizmie, z których mało kto zdaje sobie sprawę.

3 Twarz Po kilku latach palenia tytoniu cera robi się szara i przybiera niezdrowy wygląd. Nikotyna osłabia bowiem włókna elastyczne skóry. Po zaledwie kilku latach palenia twarz staje się wysuszona, szybciej pojawiają się zmarszczki. Większość palaczy ma też problem z trądzikiem. Obniżone ciśnienie krwi zwiększa bowiem ryzyko różnego typu infekcji. Co więcej, pryszcze na twarzy palacza są o wiele cięższe do wyleczenia.

4 Włosy Palacze raczej nie mogą pochwalić się piękną fryzurą. Substancje zawarte w papierosach sprawiają, że włosy stają się kruche i łamliwe. Istnieje też większe prawdopodobieństwo, że osoba uzależniona od nikotyny szybciej wyłysieje lub osiwieje.

5 Usta Palacze mają tzw. „zielony uśmiech”. Wszystko przez substancje smoliste, które zatrzymują się na zębach i z czasem zmieniają kolor szkliwa. Co więcej, palenie czy używanie tabaki w dalszej perspektywie może prowadzić do rozwoju raka krtani.

6 Oddech Nie można też zapomnieć o brzydkim oddechu palaczy. Nic nie pomoże tutaj żucie gumy czy jedzenie miętowych cukierków – zapach i tak jest niezwykle intensywny. Szacuje się, że 20 procent związków palaczy z osobami niepalącymi kończy się rozstaniem właśnie z tego powodu. Cuchnący oddech nie jest atrakcyjny.

7 Zdrowie Palacze muszą poważnie obawiać się o swoje zdrowie. Ze statystyk wynika, że są ponad dwukrotnie bardziej narażeni na wylew krwi do mózgu. Wszystko przez to, że palenie upośledza działanie naczyń krwionośnych.

8 Płuca Nikotyna sprawia, że płuca nie funkcjonują tak sprawnie, jak powinny. Palaczom ciężej się oddycha, z czasem każdy wysiłek fizyczny staje się dla nich problemem. Nie jesteś uzależniony i nie wiesz, jak to odczuwają? Wyobraź sobie, że przez cały czas oddychasz z dłońmi przytkniętymi do nosa i ust. Nic dziwnego, że 9 na 10 przypadków raka płuc to wynik palenia papierosów. Ryzyko zachorowania jest tym większe, im szybciej uzależnimy się od nikotyny.

9 Paznokcie Dane naukowe potwierdzają na przykład, że palenie powoduje zażółcenie się płytki paznokciowej. Ten mało estetyczny efekt wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale powoduje też, że palacze są odbierani z dystansem przez znajomych i współpracowników.

10 Nerwowość Efektem ubocznym przyjmowania tytoniu jest bowiem wzrost stresu i nerwowości. To mit, że papierosy pomagają się wyluzować.

11 Bierne palenie Wdychanie dymu jest również bardzo szkodliwe i może mieć zabójcze skutki. Takie ‘palenie’ nazywane jest paleniem biernym i bardzo dużo osób jest na nie skazanych. Boczny strumień dymu tytoniowego jest bardziej szkodliwy niż dym wdychany przez aktywnych palaczy, ponieważ zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny. Dym z papierosów może powodować choroby infekcyjne układu oddechowego, np. zapalenie płuc i oskrzeli. W późniejszych latach może też doprowadzić do różnych niebezpiecznych odmian raka, np.: płuc, nerki, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani, pęcherza moczowego ale również takich chorób jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlica układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, wrzody żołądka oraz dwunastnicy lub przepukliny jelitowe. Palenie szkodzi nie tylko zdrowiu, ale również urodzie.

12 Prognozy Co 13 sekund ktoś umiera z powodu palenia
. Co 13 sekund ktoś umiera z powodu palenia tytoniu. W nowym stuleciu nałóg ten będzie zabijać co 4 sekundy. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w Polsce prawie co drugi zgon mężczyzn w wieku lat (przedwczesna umieralność) jest rezultatem palenia papierosów. Gdy dzisiejsza młodzież osiągnie wiek średni, umierać będzie na skutek palenia prawie osób rocznie.

13 Papierosy-wyraźna strata
1 dzień 15 zł- możesz kupić bilet do kina • 7 dni 105 zł– mozesz kupić grę komputerową • 1 miesiąc 450 zł– możesz kupić dobre ubranie • 6 miesięcy 2700 zł– możesz kupić komputer • 1 rok 5400zł– możesz kupić wycieczkę do USA • 10 lat zł- można kupić samochód • 30 lat zł – możesz spełniać marzenia

14 Nie palimy, bo... tak postanowiliśmy! Chcemy poznawać świat wszystkimi zmysłami. Pragniemy czuć zapachy natury, delektować się smakami.

15 Dziękujemy za uwagę! Źródła:
-http://www.focus.pl/technika/bierne-palenie-wywoluje-depresje-7428 -http://thefad.pl/content/aplikacja-tobacco-body-pokazuje-jak-zmienia-sie-cialo-palacza -http://www.zdrowotne.pl/senior/zyj-zdrowo/684-bierne-palenie -http://www.nsik.com.pl/archiwum/81/a19.html


Pobierz ppt "Nie palę, bo... wiem,jakie są skutki palenia tytoniu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google