Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Portale w Krakowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Portale w Krakowie."— Zapis prezentacji:

1 Portale w Krakowie

2 Rynek Główny, dom nr 29 Kamienica Pod Blachą
Kamienica Pod Blachą pochodzi z XV wieku, zachowało się w niej wiele gotyckich portali, a także późniejsze dekoracje stiukowe wykonane przez Baltazara Fontanę. Nazwa jej pochodzi z XVI wieku, gdyż w tamtych czasach jej właściciele Fischauserowie zarządzali kopalniami i hutami w Olkuszu.

3 Ul. Floriańska 24 – godło kamienicy nad bramą „Pod trzema dzwonami”
W roku 1510 była ona własnością odlewnika Marcina Kannegisera. Wtedy jak też przez wiele późniejszych lat mieszkali w niej odlewnicy, konwisarze, ślusarze, kotlarze. Na początku XIX wieku nabył ją kupiec win Józef Weiss. W 1830 roku odnowił on kamienicę, dzwony znajdujące się w godle nad wejściem do kamienicy otoczył ramą z kiści winogron, liści i kotwic, a na samych dzwonach dał datę 1830 i monogram.

4 Rynek Główny, dom nr 47 Kamienica Margrabska Kamienica Margrabska
następna kamienica: Rynek Główny, dom nr 4 Kamienica Czyncielów Pierwotnie nazywano ją "Mennicą" ponieważ już pod koniec XIV stulecia znajdowała się w niej owa mennica W drugiej połowie XVIII stulecia, jej ówczesny właściciel - Franciszek Wielopolski - wynajmował ją na zajazd nazywany "Pod Opatrznością". W tamtych larach budynek uzyskał późnobarokową fasadę z okazałym portalem, który obecnie prowadzi do oddziału jednego z większych banków.

5 Ul.Floriańska 40

6 ul. Floriańska, dom nr 36 kamienica nr 36

7 Ulica Grodzka, dom nr 32. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku w wyniku połączeniu dwóch kamienic. Na fasadzie budynku znajduje się XIV-wieczne godło "Podelwie", uważane za najstarsze zachowane godło w Krakowie.

8 Renesansowe Sukiennice od 1559

9 ul. Floriańska, dom nr 22 kamienica "Pod Barankiem"

10 Kamienica Amendzińska
ul. Floriańska, dom nr 13 Kamienica Amendzińska Ulica Floriańska, dom nr 13, Kamienica Amendzińska, zawdzięcza swoją nazwę jednemu z właścicieli Amandiemu, dzierżawcy olkuskich kopalni srebra. Na fasadzie znajduje się płaskorzeźba wyobrażająca koronację Najświętszej Marii Panny, flankowana orłami, które gryzą węże.

11 +Zdjęcia własne Karolina Maj


Pobierz ppt "Portale w Krakowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google